Podrobná analýza životních poměrů východoevropských Romů

romska_rodina
Máme Romy litovat, nebo se před nimi mít na pozoru? Jak je to s jejich ochotou začlenit se do společnosti? Potřebujeme „dekádu romské inkluze“, nebo je to ztráta peněz? A kdo vlastně jsou ti Romové? Tyto provokativní otázky si ve své knize pokládá Norbert Mappes-Niediek.

Norbert Mappes-Niediek, dlouholetý zpravodaj z jihovýchodní Evropy, si položil řadu otázek v době, kdy Evropská unie kvůli „přílivu“ Romů hrozila Srbsku a Makedonii znovuzavedením vízové povinnosti a zároveň se schylovalo k slavnostnímu odhalení památníku romským obětem nacismu přímo před budovou německého parlamentu. Východiskem knihy se staly četné předsudky, které vůči Romům panují jak ve východní, tak v západní Evropě: údajná lenost, sklony ke kriminalitě či iracionální zacházení s penězi. Podrobná analýza životních poměrů východoevropských Romů, založená na autorových bohatých znalostech, přináší kompetentní, veskrze věcný a především poučný pohled na takzvanou „romskou problematiku“, který představuje zásadní změnu v dosavadních úvahách o tomto tématu.

Odvážná hlavní teze vzbuzující četné kontroverze zní: Evropa nepotřebuje romskou politiku podporující pozitivní identitu této menšiny, ale sociální politiku zaměřenou na potírání chudoby. Kniha, která se na první pohled jeví jako jedna z nespočtu povrchních publikací nabízejících jednoduchá černobílá vysvětlení, tak nastavuje zrcadlo západní i východní Evropě – a nabízí věru překvapivý a místy nepříjemný pohled.

Napsali o knize

Bylo by asi nejlepší, kdybychom prostě zapomněli na všechno, co doposud o Romech víme, a přečetli si tuto knihu, která nic nepřikrášluje, ale mnohé věrohodně vysvětluje.

BERNOLF REIS, KÖLNER STADT-ANZEIGER

Lidé se nerodí, aby žebrali. Vysvětlovat analfabetismus jako „ústní slovesnost“ je cynické, vydávat ohnivou Carmen za divoký protipól našeho sešněrování civilizací je prostou pornografi ckou projekcí. Patos svobody prosazovaný liberály nazývá Mappes-Niediek pokrytectvím, které pouze romantizuje zaostalost, a takzvanou „gypsy industry“ provozovanou nevládními organizacemi označuje za naivní a téměř vždy kontraproduktivní.

SABINE VOGEL, FRANKFURTER RUNDSCHAU

 

Chudáci Romové, zlí Cikáni

Autor: Norbert Mappes-Niediek
Přeložila: Veronika Patočková

Počet stran: 300
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7294-869-7
Doporučená cena: 289 Kč

Knihu Chudáci Romové, zlí Cikáni vydalo nakladatelství Host.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

 

O autorovi

Norbert Mappes-Niediek

Norbert Mappes-Niediek (*1953) je německý novinář zabývající se problematikou jihovýchodní Evropy. S rodinou žije ve Štýrském Hradci. V letech 1994—1995 působil jako poradce Yasushiho Akashiho, zvláštního zástupce generálního tajemníka OSN pro Jugoslávii. Je dlouholetým spolupracovníkem prestižního německého týdeníku Die Zeit a německého rozhlasu Deutschlandfunk. Publikuje v mnoha německých, rakouských a nizozemských periodikách: Frankfurter Rundschau, Berliner Zeitung, Badische Zeitung, Aargauer Zeitung, Der Standard, NRC Handelsblad. Napsal několik knih o problematice balkánských zemí: Balkan-Mafia. Staaten in der Hand des Verbrechens – Eine Gefahr für Europa (Balkánská mafie. Státy v rukou zločinu – Nebezpečí pro Evropu, 2003), Die Ethno-Falle. Der Balkan-Konflikt und was Europa daraus lernen kann (Etno léčka. Konflikt na Balkáně a jak se z něj může Evropa poučit, 2005) nebo Kroatien. Ein Länderporträt (Chorvatsko. Portrét jedné země, 2009). Jak sám říká, zabývá se oblastí, v níž žije většina Romů, takže naprosto samozřejmě začal psát také o tomto tématu. Když si v posledních letech povšiml zvýšeného ohlasu, jejž vyvolávaly články o Romech, rozhodl se zjistit, co je na předsudcích vůči Romům pravdivé. Tak vznikla autorova zatím poslední kniha Chudáci Romové, zlí Cikáni (2012).

Zdroj informací a obrázku: nakladatelství Host


Nakladatelství Host zaujímá v současnosti nepřehlédnutelné místo na českém knižním trhu. Vydává tradičně především kvalitní českou prózu a poezii, literární teorii i literaturu naučnou — publikace věnované zejména historii, sociologii, filmové vědě i dalším oborům. V posledních letech se výrazně rozšířila řada překladové beletrie, ale nově zde našla přístřeší například i prestižní edice Česká knižnice s výbory z děl českých klasiků.
Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeChudáci Romové, zlí Cikáni

Mappes-Niediek, Norbert

Host, 2014

Napsat komentář