Když (nejen) děti stůňou

marodi
Rodičovství nám přináší spoustu radostí, s příchodem nemocí ovšem velkou kopu starostí, zejména pokud onemocní dítě malé, které ještě nedokáže dostatečně vyjádřit, co ho trápí. V první řadě se vždy obracíme na pediatra, který musí určit správnou diagnózu a měl by také zodpovědět většinu našich otázek, pokud mu to ovšem plná čekárna dovolí. Zdrojem informací nám však  může být také literatura.

Mezi knihami s lékařskou tématikou, které se zaměřují na malé děti,  je také publikace Co dělat,když dítě… (vyzkoušené tipy a triky na dětská trápení krok za krokem). Autorkami jsou Ivana Ašenbrenerová (novinářka, publicistka a matka tří dětí) a MUDr.Alexandra Vidnerová (dětská odborná lékařka a matka dvou dospělých dětí).

Ivana Ašenbrenerová: „Říkala jsem si, dokážu být dobrá máma? Poradím si s tím vším, co mě čeká? Zvládnu vychovat tři kluky? A jak se poperu s nemocemi, které mezi nás přijdou? Zjistila jsem, že nejdůležitější je naučit se brát nemoci s klidem a trpělivostí a především umět uznat, že když něco nevím, tak se zeptám.“

Mudr.Alexandra Vidnerová:  „Je to radostné  povolání, a je krásné vidět, když přijde na kontrolu zdravý kojenec, batole, předškolák, školák nebo i dospělý. Ale u malých dětí je to mnohem emotivnější. Když už mají po nemoci jiskřivé oči, když mi věnují pozornost, když se se mnou baví, a místo pláče se smějí – není to radostné? To vše mi přináší uspokojení a pocit štěstí.“

Tento praktický průvodce dětskými nemocemi je tematicky rozdělený do devíti základních kapitol -Kojenecké potíže, Stravovací a trávící problémy, Onemocnění dýchacího ústrojí, Infekční onemocnění, Alergická onemocnění a imunita, Kožní onemocnění, Sezonní onemocnění, Oční problémy, Psychické problémy. Každá kapitola popisuje dvě až osm nejčastějších onemocnění z dané skupiny. O nemoci se dozvíte její symptomy, případná rizika, prevenci, léčbu a další specifické informace. V závěru připojuje MUDr.Vidnerová  radu ze své odborné praxe (rada odborníka) a Mgr.Ašenbrenerová  radu ze své „rodičovské“ praxe (rada autorky). Nechybí ani další rady maminek a tatínků a velkým obohacením je odstavec s názvem „Více o …“, který obsahuje zajímavou informaci k danému tématu.

Vice o …MEDU …Med je nejen vynikající potravinou, ale i pomocníkem v boji s mnoha nemocemi. Skvěle poslouží zvláště k odstraňování hlenů. Má antiseptické účinky, působí jako dekongestivum (látka snižující překrvení) a dokonce má mírně sedativní účinky, takže zlepšuje i spánek. Pozor s medem ale v případě, když je dítě alergické nebo má astma, med může vyvolat alergickou reakci.

Kniha bude jistě dobrým rádcem pro nejednu maminku malého děťátka, která v knize najde radu a odpověď na spoustu otázek v souvislosti s dětskými nemocemi. Autorky ovšem trošku pozapomněli, alespoň podle mého názoru, na obrovskou konkurenci – internet. Informace, tak jak je sepsaly, najdete bez větších problémů na většině internetových stránek věnovaných této tématice. V knize je sice několikrát zmíněna homeopatie a další alternativní možnosti léčby, ale myslím, že by pro čtenáře byla velice přínosná například rada homeopata a  možnost využití bylinek u všech zmíněných nemocí!

I přes drobné připomínky, jsem v knize již mnohokrát zalistovala a vyhledala si potřebné informace, našla jsem v ní vysvětlení, podporu a uklidnění.

„Doufám a věřím, že tenhle malý průvodce těmi nejběžnějšími dětskými nemocemi a problémy vás obohatí a pomůže, aby se vám po cestě rodičovství kráčelo lehčeji. Víte, co se říká, ve dvou se to lépe táhne – takže až budete tápat a hledat odpovědi, vezměte si na pomoc tuhle knížku a určitě v ní najdete to, co potřebujete.“ – Ivana Ašenbrenerová

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeCo dělat, když dítě...
Vyzkoušené tipy a triky na dětská trápení krok za krokem

Ašenbrenerová, Ivana - Vidnerová, Alexandra

Mladá fronta, 2010

Napsat komentář