Hledejte s dětmi zvířata v ohrožení

vohrozeni300
Kniha mě zaujala už na první pohled. Velká, překrásně ilustrovaná kniha se nedala v jinak obrovském počtu ostatních knih v knihovně přehlédnout. Po zběžném prolistování jsem ji vypůjčila domů dětem.

Celá kniha je o  různých druzích zvířat, o ptácích, o hmyzu a o tom, že člověk je svou činností ohrožuje. Na těchto krásně ilustrovaných stránkách je bohužel vidět, že na zvířata všude číhají nepříjemné nástrahy. Do cesty jim lidé stavějí silnice, někteří lidé bezohledně zvířata zabíjejí, musejí čelit klimatickým změnám i přírodním katastrofám. Životy mnoha zvířat jsou v ohrožení.

Na každé dvojstraně je nejen nádherná ilustrace zvířat unikajících před určitým typem nebezpečí, ale také informace o zvířatech a úkol, kolik se jich na obrázku nachází a kolik jich má tedy dítě vyhledat. Tak jsme se například dozvěděli, že obrovské uši pomáhají zajíci kalifornskému odvádět z těla teplo, nosorožec že je pronásledován kvůli svému vysoce ceněnému rohu, mrož rozbíjí led pomocí ostrých klů, v rybářských sítích nalézá smrt velké množství delfínů, po ekologické havárii vzhledem k nedostatku ryb v moři musejí racci hledat potravu mezi odpadky, chřestýše lidé loví, aby z jejich kůží vyráběli pásky, kabelky, boty, peněženky a podobně. Rovněž z kůže krokodýla se dělají boty a kabelky.

Ukázka z knihy:
„Dokud si lidé budou kupovat kožešiny, kly, vycpaná zvířata, kabelky, kožené boty a podobně, bezohledný lov bude pokračovat a zvířata budou čelit dvojí hrozbě: nejen že přijdou o své přirozené prostředí, ale mohou být zcela vyhubena jen proto, že si z nich lidé budou šít šaty.“

Kniha obsahuje nejprve dvojstránku, na níž je ráj zvířat, která se mají dobře a spokojeně žijí. Na dalších stranách jsou vyobrazeny různé druhy nebezpečí – lesní požáry, průmyslová výstavba, pašování zvířat v rozličných zásilkách, bezohledný lov zvířat, obchod se zvířaty, kácení pralesů s obrovským množstvím zvířat i rostlin, rozšiřování pouští, skleníkový efekt a nástrahy v moři. Závěrečná dvojstrana je věnována zvířatům v zoologické zahradě.

Kniha Hledej zvířata v ohrožení je nejen překrásně ilustrovaná, seznamuje děti s mnoha zvířaty, ale je také poučná.

Hledej zvířata v ohrožení

SUN, 2009

Doporučení:
Share

Napsat komentář