Měsíc autorského čtení 2010

7_big
I letos se bude konat největší český literární festival Měsíc autorského čtení, který do Brna – a nově také do Ostravy v červenci přiveze 31 předních českých a 31 francouzských autorů.
Oficiálním zahájením festivalu bude již tradiční Loď literátů, na kterou vás také srdečně zveme.


Od 1. 7. do 1. 8. každý červencový večer v brněnském Divadle Husa na provázku (Zelný trh 9) a v ostravské Staré Aréně (28. října 23)

Měsíc autorského čtení je literární festival, který v Brně vznikl v roce 2000, pořádá jej nakladatelství a agentura Větrné mlýny. Každý červencový večer představuje současné literáty. Od roku 2005 je rozdělený na dvě programové linie – českou a zahraniční, během měsíce tedy svá díla představí vždy 31 českých a 31 zahraničních autorů. V roce 2005 byli čestnými hosty festivalu spisovatelé ze Slovenska, v roce 2006 z Berlína, v roce 2007 z Běloruska, o rok později kanadští autoři a loni potom spisovatelé z Rakouska a německého Stuttgartu. Rok 2010 patří bezezbytku francouzské literatuře a tomu nejlepšímu, co může v rámci kulturního exportu nabídnout. Zahraniční čtení vždy probíhají „v původním znění“, překlady do češtiny jsou promítány na plátno. Po samotném autorském čtení následuje moderovaná (v případě zahraničních autorů také tlumočená) beseda publika s autorem.

Letošní ročník má jednu zásadní novinku – významně se rozrůstá do dalšího českého města. Celý program, který se jeden den odehraje v Brně, se totiž s jednodenním zpožděním zopakuje také
v Ostravě. S tímto městem byl neodmyslitelně spjat také spisovatel Jan Balabán, který měl být jednou z hlavních ostravských hvězd celé přehlídky. Celý letošní ročník Měsíce autorského čtení je proto pojat jako pocta právě tomuto významnému, náhle zemřelému, autorovi.

Francouzští autoři budou číst každý den od 19. hodiny, čeští pak svá čtení začínají ve 20.30.
Pouze v Brně bude mít festival ještě jednu linii – a to tzv. Audiokabinet Českého rozhlasu Brno. Půjde o veřejný poslech rozhlasových nahrávek spojených s literaturou. U většiny těchto produkcí budou přítomni také autoři nahrávek, případně jejich protagonisté. Tato linie bude začínat vždy v 17.30.

Na všechny akce v rámci festivalu je vstupné dobrovolné. Veškerá čtení je možné sledovat živě i ze záznamu na webových stránkách festivalu – www.autorskecteni.cz.

Záštitu nad festivalem převzal pařížský starosta Bertrand Delanoë a francouzský velvyslanec v České republice Pierre Lévy.

Doporučení:
Share

Napsat komentář