Historie a činnost skupiny „Mstitelů“ za holokaust

Nakam
Seznamte se s historií polovojenské skupiny mladých Židů přeživších holokaust. Jejím hlavním cílem byla genocidní msta na německém národě.

Autorka se věnuje skupině Nakam, polovojenské organizaci přeživších holokaustu, kterou vedl Aba Kovner a která plánovala genocidní pomstu na německém národě. Kniha je výsledkem mnohaletého výzkumu, během nějž poprvé úplně a komplexně zdokumentovala činnost skupiny. Tato organizace „Mstitelů“ čítala asi padesát mladých mužů a žen, kteří po druhé světové válce plánovali vyvraždit šest milionů Němců jako pomstu za holokaust. Ačkoli kniha líčí snahu Židů pomstít se Němcům, Poratová poznamenává, že „většina Židů si spíše než cestu pomsty zvolila cestu pozitivní: budování země, zakládání komunit a rodin“. Právě toto považuje za zásluhu židovského národa: „Navzdory všemu, co jim bylo provedeno, si drtivá většina z nich vybrala život.“

Nakam

O přeživších holokaustu, kteří chtěli úplnou odplatu
Autorka: Dina Poratová
Přeložil: David Vichnar

Počet stran: 400
Vazba: flexi
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-200-3579-0
Doporučená cena: 550 Kč

 

Knihu Nakam vydalo nakladatelství Academia.

Ukázka z knihy

Židovská brigáda byla založena v červenci 1944. Tvořilo ji pět tisíc židovských vojáků ze Země izraelské a v britské armádě bojovala pod vedením brigádního generála Leviho (Ernesta Franka) Benjamina, Žida narozeného v Kanadě. Jejím prvním velitelem zastupujícím Haganu a instituce jišuvu byl Šlomo Rabinovič (později generál Šamir) a sestávala ze tří pluků. Značná část vojáků brigády přišla do Palestiny ze zemí okupovaných Německem; například ve druhém pluku se mnozí narodili v Německu, Rakousku a Československu, a v Evropě ztratili rodiny a přátele. Někteří z nich před útěkem žili v zemích obsazených Němci, a tak na vlastní kůži pocítili, co tento režim znamená. Byli přesvědčeni, že německé obyvatelstvo nejen vědělo, co se děje, ale aktivně se na tom podílelo nebo s tím alespoň mlčky souhlasilo, a stejně tak i místní obyvatelstvo ostatních zemí.

Přečtěte si celou ukázku.

O autorce

Dina Poratová (*1943), je izraelská historička. Je emeritní profesorkou moderních židovských dějin na katedře židovských dějin na univerzitě v Tel Avivu a hlavní historičkou Jad Vašem.

Zdroj informací: Kosmas


Nakladatelství Academia vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. V současné době zaujímá Academia svou ediční činností přední místo mezi nakladatelstvími České republiky. V edičním programu se zaměřuje na vydávání publikací ze všech vědních oborů. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa. Kromě nakladatelské činnosti provozuje Academia stejnojmennou síť knihkupectví. Tradiční cílovou skupinu produkce Nakladatelství Academia tvoří vysokoškolští studenti, pedagogové a odborná veřejnost. V posledních letech také stoupá počet laických zájemců o populárně naučnou a uměleckou literaturu. Všechny publikace jsou proslulé profesionálním zpracováním – pečlivou redakční přípravou a kvalitní grafickou a tiskovou podobou. Splňují tak požadavky všech náročných zákazníků.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNakam
O přeživších holokaustu, kteří usilovali o úplnou pomstu

Poratová, Dina

Academia, 2025

Napsat komentář