Procházka nejen českou historií

romany-na-pozadi-historickych-udalosti
Vydejte se s námi na toulky blízkou i vzdálenou historií. Seznámíte se s třemi naprosto rozdílnými prostředími a celou řadou fiktivních i skutečných osobností.

Přečtěte si doposud nejrozsáhlejší a nejpodrobnější monografii, věnovanou mystickému vládci hor, Krakonošovi. Kniha je sestavena z podkladů, zaznamenávaných v průběhu pěti století.

Vládce hor, pán podzemí, tajemný mnich, zuřivý démon, poťouchlý jízlivec nebo ochránce chudých a spravedlivých? Monumentální souborná práce Krakonoš s podtitulem Vyprávění o vládci Krkonošských hor od nejstarších časů až po dnešek je komentovaným literárním průvodcem, ale současně také čítankou obsahující pozoruhodné literární a významné folklorní texty o jedné z nejznámějších a nejpopulárnějších domácích mytických postav. Tuto „krakonošovskou literární encyklopedii“ sestavil český folklorista Jaromír Jech (1918–1992) a detailně v ní popisuje krakonošovský mýtus od jeho archaických prvopočátků až po nejrůznější umělecká zpracování konce 20. století. Kniha se na základě komentovaných ukázek jednotlivých textů o Krakonošovi, napsaných či zachycených v průběhu pěti staletí, detailně zabývá původem, proměnami a vzájemným ovlivňováním příběhů na dané téma v českém, německém, polském a latinském prostředí. Jechův Krakonoš představuje dosud nejpodrobnější monografii věnovanou této ojedinělé postavě a zároveň jednu z našich nejrozsáhlejších folklorních monografií vůbec. Díky tomu může oslovit jak milovníky příběhů o Krakonošovi, tak čtenáře, kteří chtějí poznat širší kulturní kontext těchto vyprávění.

Krakonoš

Vyprávění o vládci Krkonošských hor od nejstarších časů až po dnešek
Autor: Jaromír Jech

Počet stran: 440
Vazba: vázaná
Formát: 160×230 mm
ISBN: 978-80-86523-91-0
Doporučená cena: 599 Kč

Knihu Krakonoš vydalo nakladatelství Plot.

Ukázka z knihy

Kdybychom se zeptali, kolik je Krakonošovi let, kdekdo by nám okamžitě, pohotově a bez rozpaků odpověděl. Vždyť o jeho věku se dnes píše v denním či týdenním tisku při různých příležitostech. Například při slavnostních loučeních se zimou v Harrachově. Tehdy Krakonoš se svou družinou sestoupí z vrcholků hor a ohlašuje konec zimy před zraky četných domácích i zahraničních diváků.

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi

Jaromír Jech (1918–1992) byl významný český etnolog a folklorista. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Později působil jako gymnaziální profesor v Benešově a Říčanech. V roce 1954 nastoupil do Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV. Velkou inspirací mu bylo zejména dílo J. Š. Kubína. Po roce 1968 odmítl vyjádřit souhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy a roku 1972 byl odvolán z funkce ředitele výše zmíněného ústavu. V badatelské činnosti poté pokračoval soukromě a své odborné texty zveřejňoval v západoevropských médiích.

Zdroj informací: muzeumricany.cz

————————————————

Další doporučovaná kniha se pro čtenáře stane podrobným průvodcem pražskou německou literaturou. Na jejích stránkách ožívají životní i literární osudy hlavních osobností tohoto literárního směru.

Vzpomínková kniha Pražský kruh (1966) představuje poslední dílo Maxe Broda, známého německého spisovatele, esejisty a překladatele. Pět kapitol této knihy, v níž přítel Franze Kafky a vůdčí osobnost pražských německy píšících autorů vypráví a vzpomíná, výrazně přesahuje hranici memoárové literatury a stává se svéráznou literárněhistorickou prací.
Je to kniha poutavá a zároveň faktograficky tak bohatá, že pro české čtenáře zůstává neocenitelným průvodcem po pražské německé literatuře. V Pražském kruhu plasticky ožívají lidské a literární osudy nejen nejznámějších protagonistů (Kafka, Werfel, Rilke), ale i osobností, tří, čtyř předcházejících generací (od Marie Ebner-Eschenbachové až po Huga Saluse, Franze Adlera, Victora Hadwigera, Paula Leppina a Oskara Wienera). Je nemalou zásluhou Maxe Broda, že se literární veřejnost seznamuje nejen s Franzem Kafkou, ale i s ostatními pražskými německojazyčnými autory, s tímto malým světem uvnitř velkého českého města.
Kniha nyní vychází v revidovaném překladu po více jak 30 letech od prvního českého vydání, s novou předmluvou profesora Manfreda Weinberga, ředitele Centra Kurta Krolopa v Praze, a doslovem profesora Steffena Höhneho. V aparátu knihy rovněž najdete předmluvy ke starším vydáním knihy od Eduarda Goldstückera a Petera Demetze. – Vychází za podpory Ministerstva kultury ČR.

Pražský kruh

Autor: Max Brod
Přeložila: Ivana Führmann–Vízdalová

Počet stran: 336
Vazba: vázaná
Formát: 125×205 mm
ISBN: 978-80-7470-504-5
Doporučená cena: 399 Kč

Knihu Pražský kruh vydalo nakladatelství Akropolis.

Ukázka z knihy

Už nějaký čas se mluví o „pražské škole“. Myslím, že ten pojem není dost výstižný. Ke škole přece patří učitel a také nějaký učební program. My jsme neměli ani jedno, ani druhé. Proto jsem záměrně zvolil označení volnější, rozkolísanější a zamlženější. Raději mluvím o „pražském kruhu“.

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi

Max Brod (1884–1968), povoláním právník, pocházející z pražské židovské rodiny, patřil k nejvýznamnějším osobnostem okruhu pražské německy psané literatury počátku minulého století, ke skupině, která významně zasáhla do světové kultury své doby. Brod se kromě své profese intenzivně věnoval literatuře a literárnímu překladu. Od poloviny dvacátých do konce třicátých let byl divadelním a hudebním kritikem deníku Prager Tagblatt. V roce 1939 pak před nacisty emigroval do tehdejší Palestiny, kde se podílel na budování samostatného židovského Státu Izrael. V Tel Avivu pracoval až do své smrti jako dramaturg izraelského státního divadla Habimah a působil také jako divadelní kritik. Brodova literární činnost byla velice mnohostranná, napsal řadu prozaických děl, románů, novel, divadelních her, ale také esejů a filozofických pojednání.
Již během studií se Max Brod seznámil s Franzem Kafkou a toto těsné přátelství oba spojovalo až do Kafkovy smrti. Brod trvale pečoval o jeho literární pozůstalost a významně se zasloužil o Kafkovu celosvětovou proslulost. Má rovněž zásluhy o šíření české kultury v zahraničí – zejména díla Leoše Janáčka a Jaroslava Haška. Mnohostranný vzdělanec a umělec byl navíc hudebním skladatelem, autorem desítek hudebních děl, především písní a písňových cyklů na texty Heinricha Heina, J. W. Goetha a Franze Kafky, a také řady klavírních skladeb.

Zdroj informací: Kosmas

————————————————

Román z vysokoškolského prostředí, inspirovaný skutečnými autorovými zážitky a vzpomínkami, vás zavede do nelehké doby osmdesátých let minulého století,

Marek žije typickým životem studenta v osmdesátkovém Československu. Chodí na přednášky, mejdany a povinná vojenská cvičení a vytrvale usiluje o krásnou a nedostupnou Annu. Jenže ta má jiné starosti. Aktivně se zapojila do šíření petice Augustina Navrátila za náboženskou a občanskou svobodu – největší akce svého druhu v socialistickém Československu. Katolička Anna chce agitovat a sbírat podpisy, ať už je to za jakoukoliv cenu. Marek do akce s peticí přímo zapojen není, ale paradoxně je to on, kdo dopadne nejhůř.
Román z vysokoškolského prostředí vypráví Markův bratr na základě fiktivního deníku hlavního hrdiny. Současně je inspirován i skutečnými zážitky a vzpomínkami autora Martina Uhlíře. V jeho podání má návrat do 80. let daleko k „milému retru“ a otevírá neprvoplánově pojatá témata víry či odlišné sexuální orientace.

Můj mladší bratr

Autor: Martin Uhlíř

Počet stran: 320
Vazba: brožovaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-7637-522-2
Doporučená cena: 389 Kč

Knihu Můj mladší bratr vydalo nakladatelství Paseka.

Ukázka z knihy

Augustin se s leknutím probudí a rychle v duchu pronese modlitbu. Za okny je noc, do ložnice skrz závěsy svítí měsíc. Nezřetelně se v něm rýsuje obraz Pána Ježíše, třpytí se na zdi  v tom slabém svitu, jako by byl Syn Boží přímo tady v místnosti. Ticho zimní noci ruší jen tikot kovového budíku a oddychování Augustinovy ženy.

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi

Martin Uhlíř (1967) je novinář a spisovatel. Zajímá se o vědu, výzkum a nové technologie. Od roku 2006 je redaktorem týdeníku Respekt. Je autorem naučné knihy Jak jsme se stali lidmi (2007) a románů Sestry (Paseka 2021) a Můj mladší bratr (Paseka 2024).

Zdroj informací: Paseka


Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.

Která z dnes představených knih vás nejvíce zaujala? Napište nám svůj názor v komentářích.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeKrakonoš
Vyprávění o vládci Krkonošských hor od nejstarších časů až po dnešek

Jech, Jaromír

Plot, 2024

zobrazit info o knizePražský kruh

Brod, Max

Akropolis, 2024

zobrazit info o knizeMůj mladší bratr

Uhlíř, Martin

Paseka, 2024

Napsat komentář