Zahrajte si o lidské dobro v reportážích

pachat dobro uvod soutez (1)
Udělat něco pro ostatní může být pro jednoho přirozenost a pro druhého třeba nepoznaný pocit. Stojí to vůbec za to? Má smysl pomáhat i tam, kde naše skutky nejsou vidět tolik, jak bychom chtěli? O tom, že pomoc smysl má, vás možná přesvědčí kniha „dobrých“ reportáží.

Zkusme něco změnit

Reportáže o lidech, kteří se nevzdávají. Odvaha mívá i nečekané a velmi nenápadné podoby. Těžší než postavit se nebezpečí nebo vrhnout se do neznáma bývá dělat něco, co má jen malé či mizivé šance na úspěch: postavit se vlastnímu strachu nebo traumatu. Rozhodnout se vykonat něco pro sebe i pro ostatní. Pohladit, obejmout, utěšit a dát najevo své emoce. Přiznat si vinu a zkusit se změnit. Pomáhat.

Expert na mezinárodní rozvoj a novinář Jiří Pasz procestoval několik kontinentů a spoustu zemí. Dokumentoval humanitární a rozvojové projekty, fotil dopady přírodních katastrof, zpovídal oběti válek a útlaku. Všude však potkal neobyčejně statečné lidi, ochotné riskovat pro dobro druhých. David v Ugandě provozuje školu pro bývalé dětské vojáky i jejich oběti. Indické řádové sestry dávají naději dětem na zemětřesením poničeném Haiti. Vietnamští divadelníci zpracovávají zkušenost sexuálního násilí, pro sebe i pro jiné. Pankáči v Barmě se snaží vytvořit prostor svobody.

Reportážní kniha Páchat dobro vypráví jejich příběhy a ukazuje, že dobří a odvážní lidé se dají najít opravdu všude.

Páchat dobro

Reportáže o odvaze pomáhat
Autor: Jiří Pasz

Vydalo: nakladatelství Host
Počet stran: 300
Vazba: brožovaná
Vydáno: 05/2024
ISBN: 978-80-275-2022-0

Přečtěte si více o knize Páchat dobro, kterou vydalo nakladatelství Host.

host

Nakladatelství Host zaujímá v současnosti nepřehlédnutelné místo na českém knižním trhu. Vydává tradičně především kvalitní českou prózu a poezii, literární teorii i literaturu naučnou – publikace věnované zejména historii, sociologii, filmové vědě i dalším oborům. V posledních letech se výrazně rozšířila řada překladové beletrie, ale nově zde našla přístřeší například i prestižní edice Česká knižnice s výbory z děl českých klasiků.

Ukázka z knihy

Stáli jsme s kolegyní Veronikou, humanitární a rozvojovou pracovnicí, kousek od našeho terénního auta, kterým jsme před pár okamžiky přijeli. Rozhlédl jsem se na obě strany a zadíval se na opodál stojící vojáky, rwandské příslušníky modrých přileb. Prsty měli na spoušti svých kalašnikovů a střídavě se nervózně dívali na oheň a na dva bělochy před ním. Kdybyste v tu chvíli vybírali na světě místa, kde se pravděpodobnost zahlédnutí bělocha limitně blíží nule, bylo by na seznamu určitě i tady a teď, v Kaga-Bandoro, v červené zóně v jedné z nejméně známých a nejméně stabilních zemí na planetě.

(Zdroj: Host)

O autorovi

Jiří Pasz (*1981) je fotograf, dokumentarista, novinář a humanitární pracovník. Věnuje se především humanitárním a rozvojovým projektům v zemích, jako je Nepál, Myanmar, Středoafrická republika, či v uprchlických táborech na Blízkém východě. Působil ve výzkumném týmu Národního ústavu duševního zdraví. Pro Skautský institut připravil sérii rozhovorů se známými českými osobnostmi Nebát se. Je spoluautorem knihy o duševním zdraví Normální šílenství (s Adélou Plechatou, 2020). Páchat dobro je jeho zatím poslední knihou.

(Zdroj informací: Host)

Vyhrajte knihu Páchat dobro

Pomoct druhému, postavit se nebezpečí nebo vlastnímu strachu a obavám, projevit emoce – to všechno v sobě nesou poutavé reportáže, v nichž udělat „něco víc než ostatní,“ se stává posláním a dobrem pro všechny.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Host vám přinášíme soutěž, ve které dva z vás mohou knihu Páchat dobro vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Páchat dobro
probíhá od 7. do 20. června 2024.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 2 knihy Páchat dobro

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePáchat dobro
Reportáže o odvaze pomáhat

Pasz, Jiří

Host, 2024

Napsat komentář