Zajímavosti ze zvířecího světa

zvireci-svet-nahled
Dnes potěšíme zejména milovníky zvířat, ovšem věříme, že tipy zaujmou i ostatní čtenáře a čtenářky. První kniha se zabývá fascinujícím světem hlavonožců a druhá kniha vás zavede do světa psů – společně s roztomilými ilustracemi vám přiblíží jejich myšlení i životní filozofii.

Jaká je inteligence chobotnic? Jak se vyvíjela v průběhu času? A jak inteligentní jsou další hlavonožci? Na to odpovídá kniha Jiné mysli australského filozofa Petera Godfrey-Smitha. Jeho publikace bude zajisté unikátním přírůstkem ve vaší knihovně!

Jiné mysli

O původu inteligence chobotnic
Autor: Peter Godfrey-Smith
Přeložila: Silvie Mitlenerová

Počet stran: 232
Vazba: brožovaná
Formát: 132×200 mm
ISBN: 978-80-200-3441-0
Doporučená cena: 360 Kč

Knihu Jiné mysli vydalo nakladatelství Academia.

Jiné mysli je kniha nejen o chobotnicích, sépiích, olihních, ale také o vědomí. Autor se zamýšlí nad tím, kde se vzala inteligence chobotnic, a to s ohledem na evoluci, ale připojuje také filozofický pohled. V čem se liší přemýšlení hlavonožců, ptáků a savců? Jaké to je nemít páteř, zato mít velký a složitý mozek? A co příroda sleduje tím, že vloží takový mozek se schopností cítit, vnímat a komunikovat do těla žijícího jen pár desítek měsíců?
Peter Godfrey-Smith se zabývá dávnou historií Země, potápí se do mořských hloubek a čte osvícenecké i současné filozofy. Díky tomu vznikla kniha ve zcela originálním pojetí, z níž vyzařuje autorův zápal a vřelý vztah k hlavonožcům. Jedinečné barevné fotografie pořídil autor převážně v lokalitě zvané Octopolis nedaleko Sydney.

Ukázka z knihy

Někdo vás sleduje, upřeně, ale vy ho nevidíte. Pak si všimnete – nějak vás přitáhnou jeho oči.
Jste uprostřed zahrady mořských hub, na mořském dně pose­ tém keříčkovitými shluky jasně oranžových exemplářů. Do jedné z těchto hub a šedozelené mořské řasy kolem ní je zapletený ně­jaký živočich, velký asi jako kočka. Jeho tělo ovšem působí, jako by bylo všude a nikde. Většina toho živočicha jako by postrádala jakýkoliv určitý tvar. Jediné části, na které můžete zaostřit, jsou malá hlava a dvě oči. Zatímco se pohybujete kolem houby, stejně se chovají i ty oči; udržují si vzdálenost, dbají, aby mezi vámi dvěma zůstával stejný kus houby. Barva živočicha ladí – přesně, dokonale – s mořskými řasami kolem, až na to, že část jeho kůže je složená do maličkých věžovitých výstupků a špičky těchto vý­stupků se barevně shodují – téměř stejně přesně – s oranžovou barvou houby. Pokračujete v obchůzce kolem příslušné strany houby, a nakonec ten živočich zvedne hlavu do výšky a pak vy­startuje pryč jako raketa s tryskovým pohonem.

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi

Peter Godfrey-Smith je australský filozof vědy a spisovatel, který je v současné době profesorem historie a filozofie vědy na univerzitě v Sydney. Pracuje především ve filozofii biologie a filozofii mysli a také se zajímá o obecnou filozofii vědy, pragmatismus a některé části metafyziky a epistemologie.

Zdroj informací: autorovy stránky

O nakladateli

Nakladatelství Academia vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa. Tradiční cílovou skupinu produkce nakladatelství Academia tvoří vysokoškolští studenti, pedagogové a odborná veřejnost. V posledních letech také stoupá počet laických zájemců o populárně naučnou a uměleckou literaturu. Všechny publikace jsou proslulé profesionálním zpracováním – pečlivou redakční přípravou a kvalitní grafickou a tiskovou podobou. Splňují tak požadavky všech náročných zákazníků.

————————————————

Svět našich čtyřnohých mazlíčků může být leckdy komplikovanější, než se na první pohled zdá. Chcete se podívat hlouběji do psí duše? Potom se začtěte do knihy Psologie, již napsal Felix Osborne. Samozřejmě nechybí četné ilustrace, které pohladí po duši pejskaře i nepejskaře!

Psologie

Co si váš pes opravdu myslí
Autor: Felix Osborne
Přeložila: Lucie Chudová

Počet stran: 128
Vazba: brožovaná
Formát: 123×198 mm
ISBN: 978-80-7413-595-8
Doporučená cena: 325 Kč

Knihu Psologie vydalo nakladatelství Zoner Press.

Ať už sdílíte domácnost se šlechticem s dlouhým rodokmenem, nebo se k vám připojil obyčejný voříšek, jistě víte, že ona fráze o nejlepším příteli člověka má něco do sebe.

Nikdo už nezjistí, jestli se v dávných dobách hladový vlk rozhodl si přisednout k lidskému ohni, nebo to naopak byli lidé, kteří k vlčí smečce vyslali diplomatické poselstvo se žádostí o spolupráci, jedno je ale jisté, psi ve všech svých podobách jsou neodmyslitelnou součástí našich životů. A je opravdu úplně jedno, jestli plníte misku miniaturní pidičivavě, nebo vaši pohovku okupuje brazilská fila… Tolik lásky a nadšení z vaší přítomnosti (o návratu z práce nemluvě) vám nikdo jiný neprojeví.

Jasně, někteří jedinci jsou uštěkaní, někteří zní, jako by spolkli pískací hračku, jiní potměšile trvají na „čůracích vycházkách“ v naprosto nekřesťanskou hodinu, všichni bez rozdílu se tváří, že právě umírají hlady (hlavně když obědváte) a nevpuštění za pánem do postele je hřích, který se jen tak neodpouští. Na druhou stranu ale ve svém psím příteli máte nerozlučného parťáka, který je za svou rodinu připraven kdykoli položit život, bránit vás a žádný narušitel vašeho životního prostoru tak před ním nemá šanci utéct. Sice útok a obranu občas trénuje na místním pošťákovi, někdy spí tak tvrdě, že by do něj onen narušitel musel minimálně kopnout, aby si ho všiml, a ochranné pachové maskování (čti vyválení se v pořádně odleželé chcíplé rybě) není žádná hitparáda, ale rozhodně byste ho nevyměnili ani za nic.

Psologie (Dogology) je kniha plná veselých ilustrací a postřehů o psím životě, inteligenci, životní filozofii a spolužití s kočkami. Rozhodně by neměla chybět v knihovně žádného majitele čtyřnohého přítele a přečíst si ji by měli i ti, kteří zatím to štěstí neměli. Čtenářům totiž poskytne hluboký a informovaný vhled do psí duše. A jak by také ne – vždyť ji napsali samotní psi!

Ukázka z knihy

ukazka-psi

Prohlédněte si celou ukázku.

O nakladateli

Vydavatelství Zoner Press se zaměřuje na překladové a původní české publikace. Stěžejní produkcí jsou praktické návody pro fotografy všech úrovní a široká řada knih v edici Naučte se kreslit a malovat… V nabídce vydavatelství nechybí ani populární témata z oblastí oblíbených výtvarných technik.


 Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.

Zaujaly vás tipy na knihy zaměřené na různé zajímavosti o zvířatech? Napište nám svůj názor v komentářích

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeJiné mysli
O původu inteligence chobotnic

Godfrey-Smith, Peter

Academia, 2023

zobrazit info o knizePsologie
Co si váš pes opravdu myslí

Osborne, Felix

Zoner Press, 2024

Napsat komentář