Neuvěřitelné

Militka_Neuveritelne
Sedím na terase velkého penzionu. Jezdívali jsme sem s manželem. Výhled je neuvěřitelný. Krásné moře láká svými drobnými vlnkami. Chce nás osvěžit. Vlastně jen mne, můj drahý se mnou není a nikdy víckrát nebude. Odešel do dáli, odkud není návratu.

Objímá mě křesílko, na kterém odpočíval. Je tady se mnou. Sleduju malou loďku plující kolem. V dáli je upozornění na mělkou vodu. Vypadá jako komín od ponorky. I když ponorky určitě nemají komíny. Těžko by kouř pod vodou stoupal nad hladinu. Musí mít jiný pohon.
V dálce se cachtají a křičí děti. Jejich hlásky splývají se šuměním moře, voláním racků a cvrkáním cikád.
Sluncem rozzářená obloha sálá horkem. Ve stínu je mi dobře.
Na chviličku jsem se zamyslela. Přemýšlím o životě, co mi přinesl hezkého. Horší okamžiky stojí mimo.
Odhaduji, že tam sedím necelou hodinku. Ale musím tam být podstatně déle. Slunce urazilo kus cesty po obloze a začíná se nořit do moře. Zase nám na celou noc unikne, aby se ráno objevilo úplně jinde.
Možná plave pod vodou, napadá mě nesmyslná myšlenka. Chvíli si hraju s podobnými představami. Baví mě vymýšlet si pohádky. Nechávám svou fantazii vydávat se libovolnými cestami.
Opět se zahledím na oblohu. Mění barvu, celá zrudla. Asi se stydí, že nám pošle na pár hodin tmu. Ale noci v létě u moře jsou krásné. Je teplo, svítí hvězdy i měsíc. Noci plné nadějí a dobrodružství.
Slunce pomalu uniká. Obloha je rudá, asi krvácí. I moře chytlo hořící akcent. Ale záře není děsivá, je omamně krásná. Tak jako celý můj život. Samozřejmě se v něm občas objevily nějaké mráčky, dokonce výjimečně i těžké bouřkové mraky. Ale celkově má právě teď obloha správnou barvu. Je plná nadějí, uspokojení, štěstí a lásky. Ano, takový život bych chtěla žít ještě jednou. Vlastně jsem ho právě znovu prožila. Cítím vděčnost za každý den, kdy tady mohu být, vzpomínat a žít.


Hana Militká

Hana Militka_K zivotopisu4Absolventka JAMU, pochází z Hradce Králové. V Brně studovala obor herectví v ročníku spolu s Nikou Brettschneiderovou, Marcelou Večeřovou, Miroslavem Donutilem, Pavlem Zedníčkem, Františkem Horáčkem, Svatoplukem Skopalem, Pavlem Trávníčkem a dalšími. Stala se členkou divadla Husa na provázku.
V roce 1981 odešla se svým manželem do Prahy.
Spolupracovala s režisérem Jurajem Herzem na filmu Zastihla mě noc a na seriálu Wolfgang, s Jurajem Jakubiskem na filmu Frankensteinova teta, Perinbaba, s Janem Svěrákem na filmu Kolja a dalšími. Pro švýcarskou televizi ztvárnila roli Mileny Jesenské v němčině ve filmu Wer war Kafka, režie Richard Dindo, s Jaroslavem Soukupem točila seriál Policie Modrava.
Hostovala 31 let v Národním divadle.
Herečka je velice plodnou spisovatelkou:
Povídky z povětří vyšly v roce 2013. Následovaly detektivky: Záhadný šepot (2015), Pronikavý smích (2016) a Vražedný lov (2017).
Povídky z povětří byly vydány roku 2016 jako autorčina první elektronická kniha, poté vyšly romány VilmaSára a na podzim Jiří. Před Vánoci vyšel Kapitán Bartoš zasahuje 1: Složitý případ. Začátkem roku 2017 se objevila kniha 13 povídek Pro Klub Knihomolů. Jedná se o povídky napsané pro magazín Klub knihomolů.
V červenci 2017 vychází nová detektivní série nazvaná Velké případy kpt. Černé 1: Čas nedoběhneš.
Román I Blázni chtějí žít I se objevuje v nabídce zjara roku 2018. Jedná se o napínavý román z hereckého a zpravodajského prostředí.
V říjnu 2018 se překvapivě objevuje Dívka s mašlí, čtení pro malé slečny. Do konce roku 2018 se ještě objevila v elektronickém vydání detektivka – Případy kpt. VáchalaTravička zelená. Poslední knihou toho roku byl napínavý román nazvaný Ze Sýrie do Číny, inspirovaný služebními cestami autorčiných bratrů Jana a Jiřího Militkých.
Velké případy kpt. Černé 1: Čas nedoběhneš a Velké případy kpt. Černé 2: Nemilosrdná vášeň. – původně elektronické knihy vycházejí v tištěné podobě.
Začátkem března 2019 vychází kniha Kytička veršů a za měsíc se objevuje první díl z nové krimi série MONIQUE s.r.o. 1: Záhadné úmrtí. Tváří obálky je Ing. Jana Jemalová. Portrét vytvořil umělecký fotograf Bohuslav Hybrant, který napsal i předmluvu. Vychází jak elektronicky, tak i tištěná. K otcovým narozeninám začátkem května vysílá do světa autorka svou knihu kreseb nazvanou Vášeň a nevinnost, své kresby doplnila příběhem.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeZáhadný šepot

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2015

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 1
Čas nedoběhneš

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 2
Nemilosrdná vášeň

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 3

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizePovídky z povětří

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2013

zobrazit info o knizeNezačínej zas
Monique & Lucy s.r.o. 4

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizePronikavý smích

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2016

zobrazit info o knizeNečekané dědictví
Monique & Lucy s.r.o. 3

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeMonique s.r.o. 1
Záhadné úmrtí

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

Napsat komentář