Nenechte si ujít v týdnu od 24. do 30. července 2023

nenechte_si_ujit
Červenec se chylí ke svému konci a s ním i Měsíc autorského čtení. Využijte některou z posledních příležitostí a zajděte si v Brně či Ostravě na autorské čtení českých a norských spisovatelů. Stále je totiž z čeho vybírat!

Brněnský Měsíc autorského čtení

V pondělí 24. července se v Brně od 19.00 můžete těšit na autorské čtení dramatika Fredrika Brattberga. Jeho hry se hrají na jevištích po celém světě a on sám patří k nejčastěji inscenovaným norským dramatikům v zahraničí – jeho inscenace zařadila na program i přední německá a francouzská divadla, např. Schauspiel Frankfurt, pařížské Théâtre du Rond Point či Théâtre de la Cité. I brněnské Divadlo Feste uvedlo hru Návraty, za kterou získal prestižní Ibsenovu cenu. Původně se živil jako hudební skladatel – zkomponoval přes čtyřicet děl, od chorálních zpěvů přes operu až po komorní a orchestrální skladby. S hrou Pozice u nás zvítězil v soutěži o Cenu Ferdinanda Vaňka, pořádanou časopisem Svět a divadlo.

V úterý 25. července se od 20.30 můžete setkat s básníkem, esejistou, editorem a performerem Jaromírem Typltem. Jako básník spojuje text se zvukem, pohybem, obrazem; viz knižně Stisk (2007). Dále mu vyšla díla jako Ztracené peklo (1994; Cena Jiřího Ortena, 1994), Rozžhavená kra (1996), Že ne zas až (2003), Za dlouho (2016) aj. Je rovněž autorem monografie sochaře Ladislava Zívra (2013).

Ve středu 26. července se od 20.30 představí historička architektury, urbanistka, básnířka a prozaička Anna Beata Háblová. Vydala básnické sbírky Kry (2013), Rýhy (2015), Nevypínejte (2018), O mé závislosti nikomu neříkej (2020) a novelu Směna (2022). Dále publikovala odborné knihy Města zdí: Život a smrt obchodních center (2017) a Nemísta měst: Opomíjená, pomíjivá a míjená místa měst (2019).

V neděli 30. července bude od 19.00 ze své tvorby číst norská autorka Nina Lykkeová. Do češtiny byla přeložena její kniha V posledním tažení, která se stala norským bestsellerem a autorce vynesla Bragovu cenu, nejvýznamnější literární ocenění Norska. Jde o román z lékařského prostředí, jehož hlavní postava Elin už víc než 20 let pracuje jako praktická lékařka a stejně dlouho je vdaná za Axela. Jenže před ním existoval jistý Bjørn, který se zničehonic vynořil na Facebooku a který obrátí Elinin život vzhůru nohama.

Brněnská autorská čtení se konají v Divadle Husa na provázku na Zelném trhu. Kompletní program brněnských autorských čtení najdete na webu akce.

Ostravský Měsíc autorského čtení

V Ostravě si v úterý 25. července od 19.00 nenechte ujít setkání s výtvarníkem, básníkem, performerem a zakladatelem nakladatelství Adolescent Alešem Kauerem. Výbor z jeho juvenilních básní nazvaný Dynamika s harmonickou opojností vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2011. Poslední básnické sbírky vyšly v nakladatelství Adolescent: VNĚ/MNĚ (2014) a HappyEND (2020). Současně vydává pravidelně po pěti letech deníkové záznamy formou bibliofilských tisků. Na jeho Bandcampu a YouTube jsou ke slyšení a ke zhlédnutí cykly zhudebněných básní.

Ve středu 26. července přijďte od 19.00 na autorské čtení Simona Strangera. Když se dozvěděl, že blízcí příbuzní jeho ženy žili v někdejším sídle Henryho Rinnana a jeho bandy, tedy v domě, ve kterém dvojitý agent na popud nacistů vraždil své spoluobčany, rozhodl se příběh nejnenáviděnější postavy norských dějin a jeho obětí ztvárnit literárně. Román o holokaustu a nezměrné touze přežít vyšel také česky jako Lexikon světla a tmy. Díky zručnému spojení historických faktů a fikce se mu podařilo ukázat, jak tytéž historické okolnosti plodí v jedněch zlo a ve druhých odvahu.

V pátek 28. července se v Ostravě od 19.00 představí Maria Navarro Skarangerová. Její prvotina s názvem Alle utlendinger har lukka gardiner (Všichni cizinci mají zatažené závěsy) se stala předlohou ke stejnojmennému filmu. Za druhý román Bok om sorg. Fortellingen om Nils i skogen (Kniha o zármutku. Vyprávění o Nilsovi v lese) získala Cenu Evropské unie za literaturu. Čeští čtenáři znají z překladu její další román, Napořád Emily. Jeho hrdinka na začátku příběhu otěhotní, ale přítel ji opouští a ona se stává svobodnou matkou. Kniha sleduje hrdinčin nesnadný všednodenní život.

V neděli 30. července proběhne od 19.00 autorské čtení Daniela Hradeckého. Píše poezii (Muž v průlomu, 2004; V cirkuse Calvaria, 2009; 64, 2013; Přibližování dřeva, 2019; XXX | Jezero, 2020) a prózu (Trosky jednoho deníku, 2016; Tři kapitoly, 2020). V roce 2021 vydal román ve verších Silážní jámy, letos svěží epickou skladbu Na cvičišti, v níž mistrovsky mísí letmo-patetickou pompéznost a ironickou zkratku s poetikou lapidárního postřehu.

Ostravská autorská čtení se konají v Klubu Brno, který provozuje kulturní centrum Provoz u řeky na ulici Kostelní 24. Kompletní program ostravských autorských čtení najdete na webu akce.

Pokud víte o nějaké další zajímavé literární akci, podělte se o ni s námi v našem Kalendáři akcí.

Doporučení:
Share

Napsat komentář