Proč věříme dezinformacím?

Plocha_planeta_nahled
Jak je možné, že se po staletích, kdy víme, že je Země kulatá, opět vrací lidé s teorií, že je ve skutečnosti placatá? Kde se v nich bere schopnost uvěřit jednoznačně nepravdivým informacím? Jde o nové náboženství dneška? Začtěte se do zajímavého výzkumu americké reportérky.

Konspirační teorie, plochozemci… Pokud chcete pochopit, jak se okrajové jevy staly naší novou normou, tuto knihu si nutně potřebujete přečíst. Od roku 2015 dochází k velkolepému rozmachu staletého bludu, že je Země plochá. Stále víc lidí věří, že žijeme na planetě ve tvaru placky, kterou uzavírá pevná kopule a obklopuje stěží uvěřitelná ledová stěna. Jak to? Proč? V knize Plochá, nikoli kulatá planeta (Off the Edge) zkoumá novinářka Kelly Weillová přímou návaznost mezi dnešní dobou nakloněnou konspiracím, která překypuje nejen plochozemci, ale i stoupenci dezinformačních webů, a počátky teorie ploché země ve 30. letech 19. století. Dozvídáme se, jaké přirozené pohnutky stojí za těmito přesvědčeními: lidé čelící komplikovanému světu, který se vymyká kontrole, vždy hledají zákonitosti, jež by vysvětlily nevysvětlitelné. Tato psychologie se nemění. S nástupem jednadvacátého století se však změnilo něco jiného. Hnutí za plochou Zemi, podporované algoritmy Facebooku a YouTube, nabývá na síle. V knize Plochá, nikoli kulatá planeta, která je zároveň vyčerpávající historií tohoto hnutí i zásadním pohledem na jeho neuvěřitelnou současnost, se setkáváme s historickými postavami, jako byl podvodník z devatenáctého století, který teorii poprvé zpopularizoval, i s mnoha současnými dezinformátory, se kterými se Weillová seznámila, od maminek na mateřské dovolené přes odhodlané kreacionisty až po neonacistické rappery. Zjistíme, co a kdo obrací lidi k víře v dezinformace a co se děje uvnitř králičí nory. A dokonce se dozvíme i o muži, který se rozhodl letět do vesmíru v podomácku vyrobeném balonu poháněném raketou a jehož tragická smrt je stejně nesmyslná a absurdní jako teorie, kterou se rozhodl dokázat. V tomto pronikavém a silném příběhu o síle víry Kelly Weillová zkoumá, jak jsme dospěli do okamžiku polarizované reality, a vysvětluje, co se musí stát, abychom se mohli všichni zase vrátit na stejnou otáčející se kulatou planetu.

Plochá, nikoli kulatá planeta

Proč jsou lidé ochotni uvěřit čemukoli
Autorka: Kelly Weillová
Přeložil: Petr Kovařík

Počet stran: 240
Vazba: brožovaná
Formát: 140×210 mm
ISBN: 978-80-7413-555-2
Doporučená cena: 399 Kč

 

Knihu Plochá, nikoli kulatá planeta vydalo nakladatelství Zoner Press.

Ukázka z knihy

Podívejte se, je to velmi jednoduché:
„Adolf Hitler. Reinkarnovali ho. Byl naklonován,“ prohlásil účastník Mezinárodního sjezdu ploché Země s cylindrem na hlavě na dnes už virálním videu z akce.

Přečtěte si celou ukázku.

 

Kelly Weillová

Kelly Weillová (*1994) je reportérkou The Daily Beast.


Vydavatelství Zoner Press se zaměřuje na překladové a původní české publikace. Stěžejní produkcí jsou praktické návody pro fotografy všech úrovní a široká řada knih v edici Naučte se kreslit a malovat… V nabídce vydavatelství nechybí ani populární témata z oblastí oblíbených výtvarných technik.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePlochá, nikoli kulatá planeta
Proč jsou lidé ochotni uvěřit čemukoli

Weillová, Kelly

Zoner Press, 2023

Napsat komentář