Jak Lenin nedobyl Evropu

varsava1920_1
Lenin, revolucionář a první předseda vlády SSSR, měl velké cíle – to všichni dobře víme. Historik Adam Zamoyski ve své knize Varšava 1920 připomíná, jak se Lenin pokusil vnést bolševismus do západní Evropy a jak se Polsku podařilo jeho vojska přemoci.

V létě 1920 se před branami Varšavy odehrála bitva řadící se svým dějinným významem po bok bitev u Marathonu a Waterloo. Přes své osudové důsledky byl příběh o tom, jak Lenin málem otřásl uspořádáním ustaveným Versailleskou mírovou smlouvou a vnesl bolševismus do západní Evropy, víceméně zapomenut. Uprostřed chaosu ovládajícího nový sovětský stát se Lenin rozhodl pro vývoz bolševické revoluce do Německa, země vyčerpané první světovou válkou. V cestě mu ale stálo Polsko… Bitva, která následovala, byla jedním z nejpřesvědčivějších vítězství v dějinách válečnictví, v němž byly tanky a letadla převálcovány vířícími masami kozáků a kopiníků na koních. Zdrcující porážka, kterou Leninova vojska utrpěla, donutila Lenina se smířit se zavedením komunismu jen v jedné zemi.

Varšava 1920

Leninovo neúspěšné dobývání Evropy
Autor: Adam Zamoyski
Přeložil: Marek Pocestný

Počet stran: 192
Vazba: vázaná
Formát: 133×207 mm
ISBN: 978-80-200-3335-2
Doporučená cena: 350 Kč

Knihu Varšava 1920 vydalo nakladatelství Academia.

Ukázka z knihy

Poté co Poláci ustoupili za pripjaťský klín, došlo k obnažení levého (či jižního) křídla postupující ruské fronty. Pravé křídlo, složené z Gajova Konkorpusu a Sergejevovy IV. armády, které postoupilo dál než zbytek, ji navíc protáhlo. Szeptycki se toho pokusil využít už v půlce července. Piłsudski poté doufal, že bude moci zahájit úder severním směrem z Brestu nad Bugem do Tuchačevského křídla a týlu. Spolu s tím, jak ruský postup i nadále pokračoval a pravé křídlo se posouvalo dál na sever a západ, lákavost tohoto plánu rostla. Ale po pádu Brestu nad Bugem nebylo kde jej začít uskutečňovat.
Piłsudski se rozhodl k riskantnímu kroku: vzdá se myšlenky na udržení linie na Západním Bugu, stáhne své armády a přenese rozhodující střet k branám Varšavy. Získá tím čas i prostor. Jako toreador lákající býka ustoupí, aby mu mohl vrazit oštěp do zad. U hlavního města nechá část sil na jeho obranu a se zbytkem udeří z centra směrem nahoru na armádní křídla a týl čtyř ruských armád blížících se ke své kořisti. (str. 80)

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi

Adam Zamoyski (1949) je britský historik polského původu. Zabývá se historií Polska, také vydal knihy o Napoleonovi a dalších evropských osobnostech.

Zdroj informací: Kosmas


Nakladatelství Academia vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. Vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa. Tradiční cílovou skupinu produkce nakladatelství Academia tvoří vysokoškolští studenti, pedagogové a odborná veřejnost. V posledních letech také stoupá počet laických zájemců o populárně naučnou a uměleckou literaturu. Všechny publikace jsou proslulé profesionálním zpracováním – pečlivou redakční přípravou a kvalitní grafickou a tiskovou podobou. Splňují tak požadavky všech náročných zákazníků.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeVaršava 1920
Leninovo neúspěšné dobývání Evropy

Zamoyski, Adam

Academia, 2023

Napsat komentář