První případ komisaře Gunnara Barbarottiho

muz_bez_psa_audio_1
Kriminální inspektor Gunnar Barbarotti má před sebou svůj první případ: zmizeli dva lidé ze stejné rodiny. Je to jen náhoda? Nebo dobře promyšlený plán? A existuje vůbec mezi událostmi nějaká souvislost? To se dozvíte v audioknize Håkana Nessera.

Všude dobře, doma nejlíp… Na Severu? A nespadli jste z jahody naznak?
Na nejdelší noc v roce se děti a vnuci penzionovaného kantorského páru Hermanssonových sjeli do provinčního Kymlinge v hloubi Švédska. Mají se staroušky oslavit dvojí narozeniny, zimní slunovrat a jejich brzké stěhování za teplem španělské riviéry. Hotová selanka v bílém. Jenže ať uštvaná pramáti rodu vyváří jedlíkům jako v Alcronu a single malt whisky teče proudem, vyjde jako při všech skandinávských sešlostech podobného ražení brzy najevo, nakolik to mezi nimi skřípe. A když ještě tu noc z domu neznámo kam zmizí nezdárný syn Robert – černá ovce nechvalně proslulá úletem v přisprostlé reality show – a noc následující i jeho dvacetiletý synovec, ukázkový vzorňák Henrik, je zaděláno na truchlohru s mrazivým přídechem. Kam se ti dva poděli a souvisí jejich zmizení s voláním divočiny? Nebo s voláním sexu? A souvisí vůbec? To musí v příštích chmurných měsících vypátrat policista, který se do spletence záhad zakousl s vervou buldoka z drsné školy.
První případ komisaře Gunnara Barbarottiho z Kymlinge. Lehce vyhořelý skeptik a sympaťák každým coulem odhalí, kdo má pohřešované na svědomí, přestože mu vykutálené postavy tohoto krimi lžou doslova v přímém přenosu.

Håkan Nesser je prvním autorem, který kdy získal od Švédské akademie kriminálních spisovatelů hned třikrát výroční ocenění za nejlepší švédský kriminální román. Tuto cenu obdržel například i za svůj druhý díl série s inspektorem Barbarottim s názvem Úplně jiný příběh.

Muž bez psa

Autor: Håkan Nesser
Interpret: Martin Zahálka

Délka: 18 hodin 7 minut
Vazba: CD
EAN: 8594169484655
Doporučená cena: 419 Kč

Audioknihu Muž bez psa vydalo nakladatelství OneHotBook.

Poslechněte si ukázku.

O autorovi

Håkan Nesser, výrazný představitel soudobého švédského krimi, pochází z maloměsta Kumla u Örebre. Absolvoval filologická a filozofická studia na univerzitě v Uppsale, kde poté zakotvil jako gymnaziální učitel a kde zaznamenal invazi angličtiny do běžné mluvy v rámci celé Skandinávie, což rád dokumentuje i v dialozích svých postav. Sílící ohlas jeho psaní mu roku 1998 dovolil přejít do svobodného povolání. Po pobytu v New Yorku, kde manželka vedla psychiatrickou praxi, a v Londýně, odkud „pozoroval mentální podhoubí vražd v Midsomeru“, žije s rodinou na ostrůvku Furillen v Baltu. Jeho romány, ironicky komentující všední motivace zločinů páchaných v zemích u tohoto vnitřního moře Evropské unie, byly přeloženy do více než třiceti jazyků.

Nesserovým výhradním pátračem byl nejdřív dosluhující inspektor van Veeteren z imaginární pobaltské země, jehož cynickým metodám autor v letech 1993–2003 zasvětil hned deset případů (např. Síť či Hlavolam). Prózy Čtvrtá oběť (1994, č. 2013) a Žena s mateřským znaménkem (1996, č. 2014) z této série získaly výroční cenu za nejlepší švédskou detektivku, Karambol (1999, č. 2017) vybojoval Skleněný klíč. Famózně frustrovaný italsko-švédský inspektor Gunnar Barbarotti z Kymlinge, fiktivního města pojmenovaného po opuštěné stanici stockholmského metra, se poprvé objevuje v knize Muž bez psa (2006, č. 2015). Počet jeho vyšetřování se rozrostl už na sedm. MOBA je v českém překladu postupně vydala pod názvy Úplně jiný příběh, Druhý život pana Roose, Osamělí, Řeznice z malé Barmy a Smolná vteřina – nejnovější Šachy pod sopkou připravuje.

Zdroj informací: nakladatelství OneHotBook

O interpretovi

Martin Zahálka, rodák ze Smíchova, podle vlastních slov protrpěl strojní průmyslovku a zprvu s múzami koketoval jako promítač. Herecky debutoval v Kachyňově Smrti mouchy (1976). Po dvou letech se dostal na DAMU a po absolutoriu (1984) začínal v Brně, posléze získal angažmá v Plzni a od roku 1992 působí v Divadle na Vinohradech. Ze série menších filmových rolí vyniká jeho gestapák ve snímku Operace Silver A (2007), k nepřehlédnutí je pak v desítkách TV seriálů (Četnické humoresky, Labyrint, Ohnivý kuře, Policie Modrava, Slunečná ad.) a k nepřeslechnutí v dabingu. Jeho hlasem pravidelně promlouvají Forest Whitaker, Dwayne Johnson nebo Kevin Spacey. Pozoruhodné hlasové polohy prokázal nejen coby skřet Glum (Andy Serkis v trilogii Pán prstenů), ale také ve filmech pro děti (Spláchnutej, Ratatouille) a v počítačových hrách (Mafia).

Zdroj informací: nakladatelství OneHotBook


Nakladatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti. Audiokniha v podání OneHotBook není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým ze spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMuž bez psa (audiokniha)

Nesser, Håkan

OneHotBook, 2022

Napsat komentář