Objevování fascinujícího světa

Podstata pouste
Vydejte se na mimořádnou cestu za poznáním, která vás provede pouštěmi a polopouštěmi celého světa. Proniknete do podivuhodného světa ukrývající plno zajímavostí a poznáte místní faunu i flóru. Nechybí ani obsáhlá fotografická příloha.

Proč by bez Sahary nemohl existovat amazonský deštný prales?
Jsou oázy skutečně jen skupinky datlovníků kolem studně?
Je pravda, že se na poušti víc lidí utopí, než kolik jich tu zemře žízní?
Michael Martin procestoval pouště celého světa a tyto tajuplné oblasti a lidi, zvířata i rostliny, jimž se daří přizpůsobovat se nejobtížnějším životním podmínkám, dokáže poutavě popsat. V tichu, osamění a klidu pouští přitom on sám nachází protiváhu k našemu přehlcenému životu. Nabízí tak zasvěcený vhled do radikálně odlišné reality – podivuhodné, obohacující a místy přímo neuvěřitelné!
Díky rozsáhlé fotografické příloze zažijete poušť takřka na vlastní kůži.
Pouště a polopouště pokrývají třetinu zemské pevniny, a pokud počítáme i ledové pouště v polárních oblastech, dostaneme se dokonce k padesáti procentům. Zabírají tedy větší plochu než deštné lesy, savany, stepi nebo pohoří. Pouště nás odjakživa fascinují, fungují jako projekční plochy našich přání a tužeb – a přesto o nich víme překvapivě málo.
Dobrodruh a fotograf Michael Martin už několik desetiletí cestuje suchými pouštěmi jako Sahara, Gobi, Namib a Atacama i mrazivými pouštěmi Grónska či Antarktidy a zná toto svébytné prostředí jako nikdo jiný. Otevírá nám oči pro udivující rozmanitost pouštních biotopů, které si zasluhují ochranu.
V roce 1987 ještě v poušti Ténéré narazil na pštrosy, dnes už prakticky vyhubené. Užasl nad „Schody do nebe“, uměleckým dílem, které se nachází uprostřed pláně Marha na jihu Maroka a doslova rozšiřuje obzory. Na Sahaře našel stovky let staré otisky chodidel otroků, kteří byli ve dlouhých průvodech hnáni po „bornuské silnici“ do středisek obchodu na pobřeží.
S častou představou, že v pouštích není k vidění nic než písek, se expert na pouště Michael Martin rázně vypořádává – a mimochodem, dokonce i pouštní písek je natolik různorodý, že nemálo nadšenců po celém světě sbírá a vyměňuje si jeho vzorky.
Mimořádně čtivě napsaná a zároveň poučná kniha pro všechny, kdo o poušti sní – ať už ji někdy navštívili, nebo se tam jednoho dne vypraví, či zkrátka chtějí spolu s Michaelem Martinem poznat její podstatu.

Ukázka z knihy

S definicí pouště to není úplně jednoduché. V německojazyčném prostředí se pojmem „Wüste“ označují oblasti (téměř) bez vegetace, anglickojazyční geografové nazývají pouští („desert“) jakékoli území bez povrchové vody – bez ohledu na to, kolik tam žije rostlin. Takže například větší část Velké Viktoriiny pouště v Austrálii je porostlá eukalyptovými lesy, křovinami a trávami. V Tanami, opět v Austrálii, bylo při terénních výzkumech z roku 1996 zaznamenáno 1073 druhů rostlin. Ale nevadí, pro anglickojazyčné geografy jsou to všechno pouště a jejich názvosloví přejímají i ostatní. A tak i v Německu mluvíme například o poušti Tanami, přestože je to nanejvýš polopoušť, v některých oblastech se dokonce podobá spíš stepi. (str. 26)

Podstata pouště

Kde se v poušti bere písek a proč duny zpívají – objevování fascinujícího světa
Autor: Michael Martin
Přeložila: Marie Voslářová

Počet stran: 272
Vazba: vázaná
Formát: 125×205 mm
ISBN: 978-80-88316-83-1
Doporučená cena: 398 Kč

 

Knihu Podstata pouště vydalo nakladatelství Kazda. Nezapomeňte si přečíst ukázku.

O autorovi

Michael Martin je fotograf, dobrodruh a vystudovaný geograf, věnuje se také přednášení. Už přes 35 let podává svědectví o svých výpravách do pouští celého světa a postupně se stal celosvětově nejuznávanějším fotografem pouští. Uveřejnil na 30 obrazových publikací a knih, které byly přeloženy do mnoha jazyků. Uspořádal přes 2 000 přednášek a produkoval několik televizních filmů. Kromě rozpálených pouští se zabývá i chladnými a ledovými pouštěmi Arktidy i Antarktidy. Za svou tvorbu získal řadu ocenění, mimo jiné čestnou medaili Královské geografické společnosti. V poslední době k nim přibyla cena Gregor International Calendar Award a cena ITB Book Award za celo­životní dílo. Časopis GEO věnoval Michaelu Martinovi v listopadu 2016 celé zvláštní vydání Geo extra.

Zdroj informací: nakladatelství Kazda


Nakladatelství Kazda vydává knihy o přírodě a zahradách, vnímajících jejich hlubší metafyzický rozměr a možnosti spolupráce s neviditelnými živly, a dále knihy o různých možnostech udržení a znovunabytí zdraví. Autoři jsou domácí i zahraniční. Jeho knihy a CD mají čtenářům přinášet radost a povzbuzení do života svou vnitřní živostí, opravdovostí, mají posilovat dobrá předsevzetí a odhodlání a podporovat harmonii mezi člověkem a jeho okolím.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePodstata pouště
Kde se v poušti bere písek a proč duny zpívají – objevování fascinujícího světa

Martin, Michael

Kazda, 2020

Napsat komentář