Vaříme z rostlin na louce i ve městě

prirodni-kuchyne-uvod
Natrhat si plody v přírodě má oproti nakupování v supermarketu řadu výhod. Nejenže tím šetříte planetu a jíte lokální potraviny, vám to také přinese dobrý pocit, že doopravdy víte, co jíte. Tyto knihy vám s hledáním rostlin i s přípravou jídel pomohou!

Zdá se přirozené, že když chceme nalézt přírodní plodiny, měli bychom se vydat do přírody. K tomu nás povzbuzuje publikace Les a louka na talíři. Autorka vám v ní přináší mnoho receptů, které připravíte z věcí nalezených v přírodě. Zároveň přidává i tipy, jak zmiňované plodiny nalézt.

Les a louka na talíři

150 receptů z divoké kuchyně
Autorka: Gisula Tscharner

Přeložila: Lucie Rybová

Počet stran: 160
Vazba: brožovaná
Formát: 172×240 mm
ISBN: 978-80-271-2875-4
Doporučená cena: 299 Kč

Knihu Les a louka na talíři vydalo nakladatelství Grada.

Od svěží zelené louky a okraje lesa až po pastviny a zahrady kolem domů: všude tam najdete chutné divoké byliny a plody, které navíc blahodárně působí na váš organismus.
Autorka vám bude vyprávět jejich příběhy a ukáže, kdy a kde najdete ty nejlepší z nich. Nabídne vám také víc než 150 zdravých a levných receptů. Většinu z nich připravíte velmi jednoduše z toho, co nasbíráte kolem domu. Některé vyžadují víc času při přípravě i hledání a občas narazíte i na recept, který naši předkové používali při různých rituálech.
Pomalu totiž znovu začínáme chápat, co oni věděli po staletí: to nejlepší, co si můžeme dopřát, roste v našem bezprostředním okolí.

O nakladateli

Knihy s logem Grada vycházejí v České republice již od roku 1991. Nabídka společnosti pokrývá široké spektrum odborné literatury z nejrůznějších oblastí lidské činnosti. Vydává např. tituly s právní tematikou, ekonomické, z oblasti financí a účetnictví, psychologické, zdravotnické, s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví atd

————————————————

Druhá kniha jde ještě o krok dál a představuje řadu jedlých rostlin a plodin, které lze nalézt i ve městech a městských parcích. Pokud tedy bydlíte v metropoli a nemáte čas vyrážet do daleké přírody, nezoufejte a raději si otevřete knihu Jedlé město – Vyjděte do ulic!

Jedlé město 

Vyjděte do ulic!
36 zdraví prospěšných rostlin hned za humny a přes 100 receptů, díky nimž ušetříte a které vám udělají radost
Autor: Smarticular.net

Přeložila: Dagmar Heeg
Počet stran: 192
Vazba: brožovaná
Formát: 149×208 mm
ISBN: 978-80-88316-90-9
Doporučená cena: 298 Kč

Knihu Jedlé město vydalo nakladatelství Kazda.

Jsou města pouze betonovou pouští zahlcenou výfukovými plyny a se psími výkaly na každém rohu? Ani náhodou! Stranou od nákupních center a hlavních tříd je možné v každém městě objevit překvapivě zdravé poklady rostlinné říše. Stačí jen najít odvahu a začít hledat.
V této knize vám představíme volně rostoucí jedlé rostliny, na které lze narazit nejen v přírodě, ale i na zastavěných plochách. Naleznete zde také nejrůznější důležité tipy, kdy bylinky sbírat, kdy sklízet plody a jak to všechno zpracovávat.
Vydejte se objevovat jedlou přírodu ve svém okolí!
Lokální a sezonní plodiny: Zatímco avokáda, godži či kešú oříšky k nám putují přes půl zeměkoule, chutné ovoce a rostliny s mnoha výživnými látkami můžete najít téměř po celý rok hned za humny – a bez plastových obalů.
Mnohem zdravější než populární superpotraviny: Volně rostoucí ovoce a plané bylinky obsahují mnohem více zdraví prospěšných látek než ovoce a zelenina ze supermarketu, a předčí dokonce i řadu exotických superpotravin!
Díky sklizni ušetříte a ještě si uděláte radost: Nemusíte chodit nikam daleko, a přesto můžete obohatit svůj jídelníček, posílit vazbu s bezprostředním okolím a přitom trávit čas na čerstvém vzduchu.
Na německé platformě mundraub.org si registrovaní sběrači volně rostoucích plodin vyměňují informace o nalezištích, pořádají společná vysazování a sklizně a vzájemně se od sebe učí. Tato platforma tak slouží jako inspirace, jak myšlenku společného vlastnictví rozšířit i do jiných oblastí života. Sběr volně rostoucích plodin vám udělá radost a obohatí váš život o zážitky z přírodního kulinářství. V Česku funguje podobně platforma na-ovoce.cz.
Sklízet a sbírat divoce rostoucí pochoutky ve městě zní téměř určitě paradoxně, ale v praxi se s nimi možná setkáte takřka všude – stačí se jen pozorně dívat kolem sebe!
A nejlepší na tom je, že sesbírané plané rostliny nepotřebují plastové obaly ani dlouhou přepravu, že obsahují mnohem více životně důležitých látek než běžná zelenina ze supermarketu a že vás nic nestojí.

Ukázka z knihy

medvedi-cesnek-ukazka

Prolistujte si celou ukázku z této knihy.

O autorech

Berlínský portál Smarticular.net od roku 2014 zveřejňuje návody a tipy na jednoduchý a udržitelný život. Namísto pouhého poukazování na problémy, představuje denně nová řešení, recepty a alternativy, díky nimž může být život o něco jednodušší a ekologičtější. Návody a různá řešení se neustále vyvíjejí i díky nesčetným věrným příznivcům, kteří je sami zkoušejí a přinášejí své vlastní zkušenosti.

Zdroj: knihykazda.cz

O nakladateli

Nakladatelství Kazda vydává knihy o přírodě a zahradách, vnímajících jejich hlubší metafyzický rozměr a možnosti spolupráce s neviditelnými živly, a dále knihy o různých možnostech udržení a znovunabytí zdraví. Autoři jsou domácí i zahraniční. Jeho knihy a CD mají čtenářům přinášet radost a povzbuzení do života svou vnitřní živostí, opravdovostí, mají posilovat dobrá předsevzetí a odhodlání a podporovat harmonii mezi člověkem a jeho okolím.


Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.

Která z dnes představených knih vás více zaujala? Napište nám svůj názor v komentářích.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeLes a louka na talíři
150 receptů z divoké kuchyně

Tscharner, Gisula

Grada, 2020

zobrazit info o knizeJedlé město – Vyjděte do ulic!
36 zdraví prospěšných rostlin hned za humny a přes 100 receptů, díky nimž ušetříte a které vám udělají radost

Smarticular.net

Kazda, 2020

Napsat komentář