Doteky

Militka_Doteky
Existují doteky něžné jako pohlazení, lehounké jako vánek, bezděčné, smyslné, nic neříkající, nechtěné. Některé jsou obří jako srážka planet. Katastrofa může být zcela ničivá, nebo se z ní zrodí něco vzácného. Jak s tím naložíme, záleží na každém z nás.

Některá myšlenka znenadání přiletí, nezanechá žádný dojem a tiše jako vážka zmizí.
Jiná se nás silně dotkne, způsobí katastrofu a obrátí nám život naruby.
Otázka „Jak budu žít dál?“ nás zasáhne tragicky, zvlášť po odchodu drahého člověka.
Najednou si uvědomuji, co všechno mi chybí.
Hluboký pohled z očí do očí, dotek jeho ruky na mém těle, pevný stisk a držení za ruku při usínání. Objetí, ve kterém se schovám před celým světem. Tohle všechno už nikdy víckrát nenastane.
Naše manželství dosáhlo délky čtyřiceti šesti let, dvou měsíců a sedmnácti dnů. Byl to čas plný vzrušení, milování, letmých rozhořčení a sladkého udobřování. Ne vždycky se dařilo, ale existovalo naše pevné spojení.
Mohu říct, že se nás silně a na spoustu let dotkla veliká, nezištná, obětavá a pravdivá láska plná citu a porozumění. Nepotřebujeme vlastnit spoustu věcí. Patřil nám celý svět.
Brzy v počátcích mi bylo jasné, že se o kvalitní vztah musí pečovat. Nestačí čekat, až nám spadne do klína bez našeho přičinění.
Člověk se ráno vzbudí v určitém rozpoložení, které bude zítra jiné, pozítří také. Nejen každé ráno, člověk se mění i během dne, jeho nálada, psychika i tělesná zdatnost kolísá v závislosti na spoustě věcí. Jak potom můžeme předpokládat, že náš partner bude neměnný s totožnými reakcemi na stejné otázky a podněty. I celý vztah stále kolísá, nenápadně se mění. Jedná se o živý organismus, který dýchá, chvěje se, nadšeně jásá, ale někdy si zoufá, tápe a propadá skepsi.
Proto je nutné jeho vývoj sledovat, pomáhat, podporovat, odstraňovat překážky zdánlivě nepřekonatelné, a nakonec nepodstatné.
K tomu, aby tohle všechno mohlo začít fungovat, musí být oba jedinci sobě rovní, pravdiví a féroví. Nedá se předpokládat, že nikdo neudělá chybu. Důležité je, aby bylo jasné, že ani jeden z nich nedělá podrazy, nechce vědomě škodit. Pak se taková chyba dá poměrně snadno pochopit a odpustit. K tomu je nutné, aby oba cítili vždycky všechno přes toho druhého. Musí vědět, že to nebyla schválnost, kterou by chtěl jeden druhému ublížit.
Jedna z nejdůležitějších věcí je spolu mluvit. Vysvětlit si všechno, co není jasné. Nesmí se nic nechat trčet ve vzduchu. Nejasnosti a podezření spadnou do skuliny, schovají se tam a zákeřně vyčkávají. Mají schopnost na sebe nabalovat další bakterie a viry z následujících nevyjasněných záležitostí. Za chvíli je toho moc. Škodliviny způsobí díry ve složité struktuře spojenectví. Vztah se ocitne v ohrožení. Jen těžko se dodatečně napravuje.
Pokud chce někdo v práci prosperovat, musí se velmi snažit, aby si vybudoval a rozvinul postavení, firmu.
Při budování kvalitního vztahu musejí oba vyvinout úsilí, chápat partnera, dívat se i jeho očima, aby mohl vzniknout kvalitní vztah. Nikdo nemá záruku, že se to povede.
My s mým manželem jsme dokladem toho, že je možné vybudovat skutečně kvalitní a trvalé pouto, které dokáže naplnit životy.
Nevyměnila bych naši lásku za všechny poklady světa.
Vznikla jedna chybička. Manžel zemřel.
Už nikdy mi nenakrájí drobounce cibulku do tataráku. Pětimilimetrové kousíčky obdivoval každý.
Musím se ve všem spolehnout jen na sebe.
Najednou slyším jeho veselý hlas: „Ať si neušmikneš ty svoje štíhlé prstíčky! Byla by jich škoda, umí krásně hladit.“
Vím, že povede mou ruku, napoví mi řešení, ukáže cestu. Žije ve mně a nikdy mě neopustí.


Hana Militká

militkaAbsolventka JAMU, pochází z Hradce Králové. V Brně studovala obor herectví v ročníku spolu s Nikou Brettschneiderovou, Marcelou Večeřovou, Miroslavem Donutilem, Pavlem Zedníčkem, Františkem Horáčkem, Svatoplukem Skopalem, Pavlem Trávníčkem a dalšími. Stala se členkou divadla Husa na provázku.
V roce 1981 odešla se svým manželem do Prahy.
Spolupracovala s režisérem Jurajem Herzem na filmu Zastihla mě noc a na seriálu Wolfgang, s Jurajem Jakubiskem na filmu Frankensteinova teta, Perinbaba, s Jaromilem Jirešem na filmu Lev s bílou hřívou, s Janem Svěrákem na filmu Kolja, s Jiřím Krejčíkem a dalšími. Pro švýcarskou televizi ztvárnila roli Mileny Jesenské v němčině ve filmu Wer war Kafka, režie Richard Dindo, s Jaroslavem Soukupem točila seriál Policie Modrava.
Hostovala 31 let v Národním divadle.
Povídky z povětří vyšly v roce 2013, druhá tištěná kniha, detektivní román Záhadný šepot v roce 2015, i další detektivka Pronikavý smích roku 2016, detektivka Vražedný lov roku 2017.
Povídky z povětří byly vydány jako první elektronická kniha Hany Militké začátkem února 2016, poté vyšly romány Vilma, Sára a na podzim Jiří. Před Vánoci vyšel Kapitán Bartoš zasahuje 1 nazvaný Složitý případ. Začátkem roku 2017 se objevila kniha 13 povídek Pro Klub Knihomolů.
Druhý příběh detektivního románu Kapitán Bartoš zasahuje 2 nazvaný Ledový žár se objevil v březnu 2017 a téhož roku v květnu detektivní román Kapitán Bartoš zasahuje 3 s podtitulem Přicházím s deštěm.
V červenci 2017 vychází nová detektivní série nazvaná Velké případy kpt. Černé – první díl Čas nedoběhneš.
V říjnu roku 2017 se objevuje čtvrtý detektivní román Kapitán Bartoš zasahuje 4 s podtitulem Jednou mezi půlnocí.
V prosinci 2017 vychází pokračování série 13 povídek Pro Klub Knihomolů 2. Jedná se o povídky napsané pro magazín Klub knihomolů. Předmluvu vytvořila šéfredaktorka Alena Badinová.
Koncem ledna 2018 vychází elektronicky detektivní román ze série Případy kpt. Váchala 3 nazvaný Vzrušený šepot. Tváří obálky je herečka a modelka Nikol Nejedlíková, foto Ariana Bernard. Předmluvu vytvořil herec Pavel Zedníček. Tištěná kniha byla vydaná zjara roku 2015 pod názvem Záhadný šepot.
Druhý detektivní román ze série Velké případy kpt. Černé 2 nazvaný Nemilosrdná vášeň je netypický.
Román I Blázni chtějí žít I se objevuje v nabídce zjara roku 2018. Jedná se o napínavý román z hereckého a zpravodajského prostředí. Tváří obálky je Nikola Nejedlíková, foto Roman Albrecht.
Vzápětí vychází další detektivka Případy kpt. Váchala 2Pronikavý smích.
Následuje napínavá detektivka I Blázni chtějí žít II.
Poté spatřila světlo elektronického světa napínavá detektivka Případy kpt. Váchala 3Vražedný lov. Tváří obálky je herečka a modelka Nikol Nejedlíková, portrét vytvořil umělecký fotograf Bohuslav Hybrant.
V létě 2018 vychází Kapitán Bartoš zasahuje 5Láska nade vše.
V září se objevila kniha 13 povídek pro Klub knihomolů 3 – tentokrát s lehkým erotickým zabarvením.
Překvapivě se objevuje v říjnu 2018 Dívka s mašlí, čtení pro malé slečny.
Do konce roku 2018 se ještě objevila v elektronickém vydání detektivka – Případy kpt. VáchalaTravička zelená. Poslední knihou toho roku byl napínavý román nazvaný Ze Sýrie do Číny, inspirovaný služebními cestami autorčiných bratrů Jana a Jiřího Militkých.
Dvě detektivky, které vyšly původně elektronicky, se objevily i v tištěné verzi v nakladatelství Martina Koláčka E-knihy jedou. Jedná se o detektivní příběhy jedné řady: Velké případy kpt. Černé 1 – Čas nedoběhneš, Velké případy kpt. Černé 2 – Nemilosrdná vášeň.
Začátkem března 2019 vychází kniha Kytička veršů. Přesně za měsíc se objevuje první díl z nové krimi série MONIQUE s.r.o. 1 s podtitulem Záhadné úmrtí. Vychází jak elektronicky, zároveň i tištěná. K otcovým narozeninám začátkem května vysílá do světa autorka svou knihu kreseb nazvanou Vášeň a nevinnost, své kresby doplnila příběhem. Začátkem dubna 2019 se objevuje i v tištěné verzi první díl nové krimi série MONIQUE s.r.o. 1 s podtitulem Záhadné úmrtí. Majitelé cestovní kanceláře musí řešit těžké problémy, dokonce jim zmizí klientka v Chorvatsku. Tato krimi série se vymyká běžným detektivkám, jednotlivé díly na sebe navazují. Některé zločiny se vyřeší až v dalších dílech. Tváří obálky je Ing. Jana Jemalová. Portrét vytvořil umělecký fotograf Bohuslav Hybrant, který napsal i předmluvu. V půlce května 2019 vychází druhý díl nové krimi série MONIQUE s.r.o. 2 s podtitulem Smrtelné nebezpečí. Koncem června 2019 se objevilo druhé vydání Povídek z povětří. Knížka je doplněná kresbami, které byly pro tyto povídky vytvořeny a do knihy patří. Jen je tehdejší nakladatel z nějakého neupřesněného důvodu odmítl otisknout. Nyní vychází v druhém vydání povídky kompletně.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNečekané dědictví
Monique & Lucy s.r.o. 3

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 3

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeNezačínej zas
Monique & Lucy s.r.o. 4

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeMonique s.r.o. 1
Záhadné úmrtí

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 2
Nemilosrdná vášeň

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 1
Čas nedoběhneš

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizePronikavý smích

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2016

zobrazit info o knizeZáhadný šepot

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2015

zobrazit info o knizePovídky z povětří

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2013

zobrazit info o knizeVražedný lov

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2017

Napsat komentář