Virus zvaný „láska“

Militka_Virus zvany laska
Láska je prý všemocná.
Kéž by!

Můj drahý,

píšu, a nevím, jestli budeš někdy dopis číst. Kéž bys mohl!
Doba je těžká.
Pamatuješ? Pro nás začala před dvěma lety.
Doktor řekl, jako kdyby o nic nešlo, že máš myelom. V té chvíli nám diagnóza nic neřekla.
Teprve internet nám pověděl, o co vlastně jde. Rakovina kostní dřeně.
Poznání nás úplně vykolejilo a začala chemoterapie.
Po roce a čtvrt léčení nám řekl doktor, že nemoc usnula.
Je to dobře? Nemůže se probudit?
Za další dva měsíce se rakovina opravdu probudila, potvora. Místo pauzy a času na zotavení Ti nasadili jinou chemoterapii. Zabrala. Výsledky myelomu vykazovaly téměř nulu.
Normálně se měl zdravotní stav zlepšit, ale radikální léčba Tě zcela zdecimovala. Začaly potíže – namáhavá chůze, závratě, naprostá ztráta chuti k jídlu. Den ode dne jsem na Tobě viděla, jak hubnou nohy, jak se vytrácí svalstvo.
Víš, vždycky jsi byl urostlý festovní chlapík. Ale teď Tě bylo o hodně méně.
Stále probíhala chemoterapie.
Až jednou… Paní doktorce se něco nezdálo, a poslala Tě na rentgen plic. Další komplikace – začínající zápal plic, a odjezd do nemocnice. Nasadili dvojí antibiotika. V úterý Tě přijali a v pátek doslali domů.
V sobotu v noci už ses sám ani neposadil.
Celou noc jsem seděla u Tvé postele a přemýšlela, co si počneme.
V neděli ráno jsi byl už zase v nemocnici.
Zjistili, že zápal plic se opět probouzí.
Nasadili jiná antibiotika, která zabrala.
Po týdnu Tě přemístili do léčebny dlouhodobě nemocných poblíž našeho bytu. Těšila jsem se, že Tě budu každý den navštěvovat, že donesu oblíbenou minerálku nebo nějakou dobrůtku, že Tě tam budou rehabilitovat vynikající fyzioterapeuti. A že jednoho krásného dne možná přijdeš pěšky domů.
Z LDN Tě po téměř dvaceti dnech museli odvézt do spádové nemocnice pro celkové vysílení, rozhozené minerály, cukrovka chtěla doladit, ale hlavně jsi potřeboval dodat infuzní výživu, tekutiny a celkově posílit.
Podaří se to?
Pár krásných dnů už uplynulo.
Stále ještě nechodíš.
Dokonce se ani neposadíš.
Včera mi povolili návštěvu. Uviděla jsem tě a strávila s Tebou asi hodinu a půl. Nahradilo mi to celých pět týdnů bez Tebe.
Všude je zákaz návštěv. Řádí mrcha koronavirus. Moc těžká doba.
Ta chvilka je pro nás oba velmi důležitá.
Snad dostaneš sílu vzepřít se všem nemocem!
Vrátíš se do života?
Moc si to přeju.
Z lékařského hlediska je nastavená špičková léčba. Dokonce i myelom je téměř na nule, možná. Snad se zase neprobudí, aby Tě zničil.
Vím, že děláš, co můžeš. Kvůli sobě, kvůli mně, a hlavně pro nás oba.
Vím, že Ti nebudu nic vyčítat, pokud nepřízeň bude silnější než Ty.
Nechci žít bez Tebe, co bych si počala…


Hana Militká

militkaAbsolventka JAMU, pochází z Hradce Králové. V Brně studovala obor herectví v ročníku spolu s Nikou Brettschneiderovou, Marcelou Večeřovou, Miroslavem Donutilem, Pavlem Zedníčkem, Františkem Horáčkem, Svatoplukem Skopalem, Pavlem Trávníčkem a dalšími. Stala se členkou divadla Husa na provázku.
V roce 1981 odešla se svým manželem do Prahy.
Spolupracovala s režisérem Jurajem Herzem na filmu Zastihla mě noc a na seriálu Wolfgang, s Jurajem Jakubiskem na filmu Frankensteinova teta, Perinbaba, s Jaromilem Jirešem na filmu Lev s bílou hřívou, s Janem Svěrákem na filmu Kolja, s Jiřím Krejčíkem a dalšími. Pro švýcarskou televizi ztvárnila roli Mileny Jesenské v němčině ve filmu Wer war Kafka, režie Richard Dindo, s Jaroslavem Soukupem točila seriál Policie Modrava.
Hostovala 31 let v Národním divadle.
Povídky z povětří vyšly v roce 2013, druhá tištěná kniha, detektivní román Záhadný šepot v roce 2015, i další detektivka Pronikavý smích roku 2016, detektivka Vražedný lov roku 2017.
Povídky z povětří byly vydány jako první elektronická kniha Hany Militké začátkem února 2016, poté vyšly romány Vilma, Sára a na podzim Jiří. Před Vánoci vyšel Kapitán Bartoš zasahuje 1 nazvaný Složitý případ. Začátkem roku 2017 se objevila kniha 13 povídek Pro Klub Knihomolů.
Druhý příběh detektivního románu Kapitán Bartoš zasahuje 2 nazvaný Ledový žár se objevil v březnu 2017 a téhož roku v květnu detektivní román Kapitán Bartoš zasahuje 3 s podtitulem Přicházím s deštěm.
V červenci 2017 vychází nová detektivní série nazvaná Velké případy kpt. Černé – první díl Čas nedoběhneš.
V říjnu roku 2017 se objevuje čtvrtý detektivní román Kapitán Bartoš zasahuje 4 s podtitulem Jednou mezi půlnocí.
V prosinci 2017 vychází pokračování série 13 povídek Pro Klub Knihomolů 2. Jedná se o povídky napsané pro magazín Klub knihomolů. Předmluvu vytvořila šéfredaktorka Alena Badinová.
Koncem ledna 2018 vychází elektronicky detektivní román ze série Případy kpt. Váchala 3 nazvaný Vzrušený šepot. Tváří obálky je herečka a modelka Nikol Nejedlíková, foto Ariana Bernard. Předmluvu vytvořil herec Pavel Zedníček. Tištěná kniha byla vydaná zjara roku 2015 pod názvem Záhadný šepot.
Druhý detektivní román ze série Velké případy kpt. Černé 2 nazvaný Nemilosrdná vášeň je netypický.
Román I Blázni chtějí žít I se objevuje v nabídce zjara roku 2018. Jedná se o napínavý román z hereckého a zpravodajského prostředí. Tváří obálky je Nikola Nejedlíková, foto Roman Albrecht.
Vzápětí vychází další detektivka Případy kpt. Váchala 2Pronikavý smích.
Následuje napínavá detektivka I Blázni chtějí žít II.
Poté spatřila světlo elektronického světa napínavá detektivka Případy kpt. Váchala 3Vražedný lov. Tváří obálky je herečka a modelka Nikol Nejedlíková, portrét vytvořil umělecký fotograf Bohuslav Hybrant.
V létě 2018 vychází Kapitán Bartoš zasahuje 5Láska nade vše.
V září se objevila kniha 13 povídek pro Klub knihomolů 3 – tentokrát s lehkým erotickým zabarvením.
Překvapivě se objevuje v říjnu 2018 Dívka s mašlí, čtení pro malé slečny.
Do konce roku 2018 se ještě objevila v elektronickém vydání detektivka – Případy kpt. VáchalaTravička zelená. Poslední knihou toho roku byl napínavý román nazvaný Ze Sýrie do Číny, inspirovaný služebními cestami autorčiných bratrů Jana a Jiřího Militkých.
Dvě detektivky, které vyšly původně elektronicky, se objevily i v tištěné verzi v nakladatelství Martina Koláčka E-knihy jedou. Jedná se o detektivní příběhy jedné řady: Velké případy kpt. Černé 1 – Čas nedoběhneš, Velké případy kpt. Černé 2 – Nemilosrdná vášeň.
Začátkem března 2019 vychází kniha Kytička veršů. Přesně za měsíc se objevuje první díl z nové krimi série MONIQUE s.r.o. 1 s podtitulem Záhadné úmrtí. Vychází jak elektronicky, zároveň i tištěná. K otcovým narozeninám začátkem května vysílá do světa autorka svou knihu kreseb nazvanou Vášeň a nevinnost, své kresby doplnila příběhem. Začátkem dubna 2019 se objevuje i v tištěné verzi první díl nové krimi série MONIQUE s.r.o. 1 s podtitulem Záhadné úmrtí. Majitelé cestovní kanceláře musí řešit těžké problémy, dokonce jim zmizí klientka v Chorvatsku. Tato krimi série se vymyká běžným detektivkám, jednotlivé díly na sebe navazují. Některé zločiny se vyřeší až v dalších dílech. Tváří obálky je Ing. Jana Jemalová. Portrét vytvořil umělecký fotograf Bohuslav Hybrant, který napsal i předmluvu. V půlce května 2019 vychází druhý díl nové krimi série MONIQUE s.r.o. 2 s podtitulem Smrtelné nebezpečí. Koncem června 2019 se objevilo druhé vydání Povídek z povětří. Knížka je doplněná kresbami, které byly pro tyto povídky vytvořeny a do knihy patří. Jen je tehdejší nakladatel z nějakého neupřesněného důvodu odmítl otisknout. Nyní vychází v druhém vydání povídky kompletně.

 

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNečekané dědictví
Monique & Lucy s.r.o. 3

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 3

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeNezačínej zas
Monique & Lucy s.r.o. 4

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou, 2019

zobrazit info o knizeMonique s.r.o. 1
Záhadné úmrtí

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 2
Nemilosrdná vášeň

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizeVelké případy kpt. Černé 1
Čas nedoběhneš

Militká, Hana

Martin Koláček - E-knihy jedou

zobrazit info o knizePronikavý smích

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2016

zobrazit info o knizeZáhadný šepot

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2015

zobrazit info o knizePovídky z povětří

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2013

zobrazit info o knizeVražedný lov

Militká, Hana

Agentura KRIGL, 2017

Virus zvaný „láska“ - DISKUZE

Počet reakcí: 1
  1. Halba napsal:

    Povídka Virus zvaný „láska“ není jenom čtení ke kávě. Je výpovědí autorky. Právě v současné době, kdy jsme denně svědky pohnutých osudů, zjišťujeme jak náhle se mění poklidný život. Je především o citu. Přináší naději. Bylo potřebné ji napsat. Pro sebe, pro manžela, pro lidi.
    Jiří Halberštát

Napsat komentář