Pointa vyzývá k psaní za časů karantény, motivuje autory a podporuje knižní profesionály

pisuvkarantenenahled
Pointa už druhým rokem plní novým i zavedeným autorům sny o vydaných knihách. Unikátní nakladatelská služba ve své činnosti pokračuje i v době, kdy český knižní trh čelí hrozící krizi – pozastavuje se výroba knih, chybí finance a situaci neulehčuje ani to, že kamenná knihkupectví musela na neurčito zavřít.


V rámci svých aktivit nyní Pointa pomáhá autorům, kteří stojí o vydání svého rukopisu, knižním profesionálům a freelancerům, prostřednictvím iniciativy #píšuvkaranténě pak i všem, kteří by do spisovatelského světa rádi pronikli.

Autoři s hotovým rukopisem

Pointa vznikla s cílem podpořit jak stávající, tak aspirující knižní autory. Těm, kteří přijdou s připraveným rukopisem, pomůže sestavit knižní tým a spustit crowdfundingovou kampaň – jejím cílem je zafinancovat výrobu a tisk knihy. Pokud uspějí, provede je Pointa celým výrobním procesem a nakonec vydanou knihu pošle do běžné distribuce. Podpoří je také, co se propagace týče.

„I teď jedeme v běžném provozu, s autory jsme v každodenním kontaktu a startujeme nové crowdfundingové kampaně. Právě díky tomu, že vznik knížek financují budoucí čtenáři, se výroba nemusela zastavit. V tom máme momentálně na trhu výhodu,“

vysvětluje CEO Pointy Veronika Mahdalová. Autorům její tým i nadále pomáhá s přípravou knih a vycházejí nové tituly, které jsou prozatím v prodeji na e-shopech a jako e-knihy.

Autoři, kteří by si rádi splnili sen o vydané knize, se mohou zdarma zaregistrovat přímo na webu Pointy.

Knižní profesionálové

Redaktoři, korektoři, grafici, sazeči a další profesionálové z oblasti knižní výroby byli bohužel v mnoha případech mezi prvními, na které dopadly následky současné pandemie.

„Práce na mnoha knižních projektech se zastavila, freelanceři přicházejí o zakázky, stojí jim práce. Dobrou zprávou pro ně může být, že na Pointě se nové projekty objevují takřka každý den. Své služby jim můžou nabídnout nejen lidé ze zmíněných profesí, ale třeba i ilustrátoři nebo marketingoví specialisté. Když bude crowdfunding daného autora úspěšný, zakázka je na světě. A výplatu z vybraných peněz mají jistou,“

popisuje Veronika Mahdalová.

Také „knižní kolegové“ se mohou zaregistrovat přímo na online platformě.

Budoucí spisovatelé

Aspirující autory Pointa vítá vždy, v době karantény si pro ně navíc připravila iniciativu nazvanou Píšu v karanténě. Cílem je motivovat lidi k tomu, aby doma strávený čas využili kreativně a třeba se i pustili do autorské tvorby, kterou zatím odkládali. Zaměřuje se na psaní, ale i na související témata – rešerše, „psací“ trénink, rozkládání práce v čase, lepší koncentraci nebo zdolávání tvůrčích bloků.

„Psychologové radí, že i během nuceného pobytu doma si máme najít pravidelný režim a volný čas trávit aktivně. Aspoň občas vypnout televizi a věnovat se koníčkům, na které jsme předtím neměli čas. V Pointě s tím souzníme a pro ty, kteří se chtějí konečně pustit do psaní, průběžně připravujeme motivující obsah. Dostávají od nás úkoly a materiály ke stažení, třeba časový plán pro psaní, pořádáme také webináře a livestreamy s autory,“

vypočítává šéfka Pointy Veronika Mahdalová.

Kdo by se k iniciativě rád připojil, může Pointu sledovat na Facebooku a především na Instagramu. Zejména v instagramových stories se pravidelně objevují výzvy, kvízy a ankety; o své autorské zkušenosti se v rámci livestreamu zatím podělil Matěj Krejčí (DigiDetox) a chystají se další. Relevantní články o psaní i vydávání knih najdou autoři také na blogu Pointy. Nově příchozí, kteří se na Pointě zaregistrují jako autoři, získají další exkluzivní obsah prostřednictvím autorského newsletteru a ve facebookové skupině Autoři s Pointou. Navíc se mohou účastnit specializovaných workshopů, které aktuálně probíhají online.

„Tohle se šířit může, dokonce by mělo. A tak jsme rádi za každé sdílení projektu s hashtagem #pisuvkarantene. Rádi taky sledujeme, jak mezi sebou autoři diskutují nebo jak sami postupují v rámci svých knižních projektů,“

uzavírá Veronika Mahdalová.

Doporučení:
Share

Napsat komentář