Oblomov v novém kabátku

Oblomov_Slovart
Světoznámý román ruského spisovatele Ivana Alexandroviče Gončarova nyní nově vychází v edici Česká a světová klasika nakladatelství Slovart. Přečtěte si příběh mimořádně líného statkáře.

Oblomov je nevšední příběh o lásce a zároveň psychologické drama šlechtického statkáře, jemuž rodinná výchova v zaostalé nevolnické vsi dala do vínku odpor k jakékoli skutečné činnosti a odsoudila ho k smrtelné letargii vůle. Gončarov v tomto svém vrcholném románu podává se shovívavě úsměvným tónem dokonalou diagnózu volního, intelektuálního i citového marasmu ústředního hrdiny, který je typickým příkladem „zbytečného člověka“ ruské literatury 19. století. Oproti němu patří postava Olgy mezi nejkrásnější a umělecky nejdokonalejší ženské hrdinky ruského románu. Oblomov je ale také člověk, který žije okamžikem. Je laskavý, tolerantní, hravý, obdařený představivostí. Je plytký i hluboký současně.

 

Oblomov

Autor: Ivan Alexandrovič Gončarov
Přeložil: Prokop Voskovec

Počet stran: 632
Vazba: vázaná
Formát: 135×205 mm
ISBN: 978-80-7529-962-8
Doporučená cena: 399 Kč

Knihu Oblomov vydalo nakladatelství Slovart v edici Česká a světová klasika.

 

Ukázka z knihy

V ulici Gorochové, v jednom z velkých domů, jehož obyvatelstvo by naplnilo celé újezdní město, ležel ráno ve svém bytě v posteli Ilja Iljič Oblomov.
Byl to asi dvaatřicetiletý nebo třiatřicetiletý muž střední postavy, příjemného zevnějšku, s tmavošedýma očima, jeho rysům však chyběla jakákoli určitá myšlenka, jakákoli soustředěnost. Myšlenky mu těkaly po obličeji svobodné jako pták, míhaly se v očích, snášely se na pootevřené rty, skrývaly se ve vráskách na čele, pak se nadobro ztrácely a tu celá tvář zářila pokojným jasem bezstarostnosti. Bezstarostnost přecházela z tváře do celého těla, ba i do záhybů županu. (str. 5)

Přečtěte si celou ukázku.

 

Ivan Alexandrovič Gončarov

Ivan Alexandrovič Gončarov (1812–1891) byl ruský prozaik, literární kritik a představitel kritického realismu. Narodil se v zámožné kupecko-statkářské rodině. Finanční zajištění mu umožnilo po studiu obchodní akademie v Moskvě vystudovat i filologii na univerzitě. Poté zastával významná úřednická místa. Byl cizojazyčným korespondentem na ministerstvu financí, také dlouho vykonával funkci cenzora. Jeho prvním románem byl Všední příběh (1847), dále napsal čtyřdílný román Oblomov (1859) a jeho třetím a nejrozsáhlejším románem byla Strž (1869).

Informace byly čerpány ze stránek spisovatele.cz.


Nakladatelství Slovart bylo založeno v Praze v únoru 1994 a od té doby vydalo více než 2000 titulů. Vydává licenční knihy předních světových nakladatelů, ale i domácích autorů převážně z oblasti dětské a populárně naučné literatury.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeOblomov

Gončarov, Ivan Alexandrovič

Slovart, 2019

Napsat komentář