Slovensko Jozefa Tisa

knezprezidentemnahled
Pokud vás zajímají osudy prvního slovenského prezidenta Jozefa Tisa, pak byste neměli minout novinku z pera polského historika a diplomata, který se jeho osobě věnuje poměrně ze široka.

V široce pojatém obraze Slovenska první poloviny minulého století autor analyzuje životní osud Jozefa Tisa, jeho nástup k moci, formování slovenského nacionalismu, vznik „temné legendy“, jež se v souvislosti s Tisem později vytvořila, i dnešní postoje historiků.
Tiso začal budovat „nové Slovensko“ podle vlastní vize autokratického, silného a dobře fungujícího státu. Jeho cílem bylo zejména posílit kult domácí, slovenské tradice, odlišnosti a specifičnosti Slováků. Jako jedno z klíčových hesel se ujalo: „Na Slovensku po slovensky.“ A tak „naše hory a údolí“ byly nejkrásnější, Slováci nejpracovitější, slovenští hoši byli nejelegantnější a dívky nejpůvabnější, v bitkách se dokonce stala argumentem i „slovenská facka“. Tisova biografie je tak až symbolickým příkladem toho, jak morálně korumpující ideologií byl nacionalismus 20. století. Národní katolický stát neměl s katolicismem nic společného; náboženství bylo pouze pohodlnou fasádou pro ideologii. I krása slovenských hor se stala nástrojem propagandy. Ovšem cesta od kultu domácí slovenské tradice, národní síly a jednoty ke zločinům byla krátká. Dohlížel na ni dobrotivý otec národa, intelektuál a zároveň vesnický farář, profesor teologie, odborník na křesťanskou morálku – kněz, jenž se stal prezidentem.
Andrzej Krawczyk pokládá otázky, jež jsou vysoce důležité a aktuální i v našem století, a mimo to naléhavě připomíná, že by bylo velkým zjednodušením, kdybychom historické postavy vnímali jednoznačně – jako stoprocentně pozitivní nebo negativní –, protože právě v jejich nejednoznačnosti spočívá dramatičnost dějin. Krawczykova kniha je příběhem o vlastenectví, jež se v těžkých dobách dostalo na scestí.

Ukázka z knihy

Aby získal titul doktora teologie, musel ještě složit dvě zkoušky: z dogmatické teologie (16. ledna 1911) a morální a pastorální teologie (14. června 1911). Obě dopadly úspěšně. V té době již působil jako venkovský kněz. Den po zkoušce z morální teologie byl ve Vídni slavnostně promován.
Ještě během Tisových vídeňských studií doputovala do Pázmánea stížnost z Nitry, že by měl být bedlivě sledován, neboť z jeho dopisů přátelům v Nitře vyplývá, že se pokouší narušovat pocit katolické jednoty mezi kleriky tím, že podněcuje nacionalistické, slovenské nálady.

Pokračujte v četbě ukázky.

Kněz prezidentem

Slovensko Jozefa Tisa

Autor: Andrzej Krawczyk
Přeložila:  Michaela Benešová

Počet stran: 364
Vazba: brožovaná
Formát: 132×200 mm
ISBN: 978-80-200-2963-8
Doporučená cena: 425 Kč

Knihu Kněz prezidentem vydalo nakladatelství Academia.

Andrzej Krawczyk

Polský historik a diplomat, velvyslanec v Česku a na Slovensku.


Nakladatelství Academia vzniklo v roce 1953, původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. Vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeKněz prezidentem
Slovensko Jozefa Tisa

Krawczyk, Andrzej

Academia, 2019

Napsat komentář