Fundamentalismus a vražedné běsnění

Fundamentalismus-perex
Termín fundamentalismus je nejčastěji užíván ve spojitosti s náboženstvím. Ve zkratce lze říci, že fundamentalisté lpí na doslovném výkladu základních textů a aplikují je do života. Podle Thomase Schirrmachera lze význam slova definovat jako „militantní pravdivostní nárok“. Více zjistíte v jeho knize.

Podle autora lze o fundamentalismu hovořit pouze v případě, kdy se jedná o násilí nebo ohrožení vnitřní bezpečnosti. Po útocích z 11. září 2001 veřejnost chápe fundamentalisty většinou jako radikály, tíhnoucí k násilí, nábožensky motivované extremisty či jen prostě náboženské teroristy. Slovem fundamentalismus je v této společné hantýrce míněn militantní pravdivostní nárok, což je dle mého názoru nejkratší definice tohoto pojmu.

Různá náboženství se v průběhu dějin stala příčinou válek i masového vraždění (stejně tak přinesla v menším či větším měřítku mír a zájem o lidská práva). Války a masové vraždění lze však stejně dobře ospravedlňovat na základě vědomě nenáboženského světonázoru, jak to předvedli Stalin či Mao. Dále pak platí, že většina vražd, ke kterým ve světě každodenně dochází, nemá žádný náboženský motiv.

 

Fundamentalismus

jako militantní pravdivostní nárok
Autor: Thomas Schirrmacher
Přeložil: René Drápala

Počet stran: 120
Vazba: brožovaná
Formát: 138×205 mm
ISBN: 978-80-7255-423-2
Doporučená cena: 160 Kč

Knihu Fundamentalismus vydalo nakladatelství Návrat domů.

 

O autorovi

Profesor Thomas Schirrmacher (* 1960) vystudoval teologii, antropologii a věnoval se rovněž náboženským studiím. Je autorem a editorem více než stovky knih, které byly přeloženy do 18 jazyků. Kromě dnešní představené můžeme z těch známějších zmínit například Corruption (2016), Human Rights (2015) nebo Suppressed Women (2013).

Celý životopis si můžete přečíst na oficiálních stránkách autora.


Nakladatelství Návrat domů vydává populárně-naučnou literaturu, která se zabývá aplikovanou psychologií, mezilidskými vztahy, výchovou dětí a systémem životních hodnot.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeFundamentalismus
jako militantní pravdivostní nárok

Schirrmacher, Thomas

Návrat domů, 2019

Napsat komentář