O rodině, která vede pohřební ústav

Nohama napred_uvodni
Život by se neměl brát příliš vážně. V duchu tohoto přesvědčení se nese příběh rodiny Horáčkových, která provozuje pohřební ústav a přitahuje komické situace jako magnet.

Divoký humoristický román Borise Pralovszkého vypráví příběh rodiny, která provozuje pohřební ústav. Při netradičním pohřbu cikánského barona v něm dojde ke zničujícímu požáru. Způsobené škody donutí Horáčkovy sáhnout k poněkud nekorektním metodám podnikání a musí zabrousit i do jiných oborů, aby svůj podnik zachránili. Využívají k tomu funebrácké vlohy a jsou úspěšní až na to, že se jejich rodina nebezpečně rozrostla na panoptikum různých existencí, které si jdou občas po krku, když jsou v úzkých. Ale díky nim se rodině začne nevídaně dařit a zdá se, že vše je zalito sluncem. S jídlem roste chuť a přímo úměrně také nebezpečí. Pod povrchem to začíná pěkně vřít. Autor miluje nadsázku a používá ji jak pro jemná citová dramata, tak pro situace, kdy jde o život. Magnet černého humoru protáhne čtenáře komickými, hrůzostrašnými a groteskními zápletkami tuningovou rychlostí – a k tomu všemu autor ještě nakreslil několik desítek burleskních karikatur.

 

Nohama napřed

Autor: Boris Pralovszký

Počet stran: 288
Vazba: pevná bez přebalu
ISBN: 978-80-7244-412-0
Doporučená cena: 299 Kč

Knihu Nohama napřed vydalo nakladatelství Šulc-Švarc.

 

Ukázka z knihy

Alžběta se vážně naštvala. Bez rozpaků do sebe panáka obrátila na ex a hned si nalila dalšího. Na takové projevy odporu a nekázně nebyl Jiří připravený a zalapal po dechu. Jenže to ještě nebyl konec. Alžběta se hodlala mstít. Bez okolků na manžela vybalila, že má Františka známost a možný prý ne jedinou. Teď byla na koni. Náramně si užívala pohled na brunátného Jiřího, který se začínal klepat, jako by ho postihla zimnice.
Ale nepostihla. Venku bylo třicet ve stínu a uvnitř možná o deset víc. Klimatizaci neměli, Jiří ji považoval za velký luxus a investici odmítl zahrnout do firemního rozpočtu. Teď se střídavě třásl zimnicí a potil rozčilením. Alžběta vyhrála. (str. 40)

Nohama napřed_ukazka

 

Boris Pralovszký

Boris Pralovszký je známý karikaturista, autor humorných knížek pro děti a dospělé,  ilustrátor mnoha dalších knih jiných spisovatelů, spoluautor muzikálů i textař písní. Svoji kreslířskou dráhu začal v roce 1985 na stránkách humoristického časopisu Dikobraz. Zálibu v černém humoru zúročil také v časopise Sorry, ve kterém pravidelně publikuje dodnes. Jeho ilustrace se dostaly dokonce do učebnice pro středoškoláky, která vyšla v Kanadě. Vzrůstající potřeba psaní ho přivedla na dráhu textaře. Je spoluautorem několika muzikálů a autorem textů písní pro známé interprety naší hudební scény. Jeho první velkou knihou ve standardním rozsahu a s nemalých počtem obrázků je divoký humoristický román Nohama napřed, napsal mj. také knihu Stokrát bez pardonu. Kromě psaní a kreslení se věnuje hlavně hledání pokladů a dlouhým procházkám se svým neúnavným Jack Russelem Benym, při kterých fotografuje vše, co mu přelítne před objektivem.

Informace byly čerpány ze stránek nakladatelství Šulc-Švarc.


Nakladatelství Šulc-Švarc působí nepřetržitě na knižním trhu od roku 1991. V 90. letech vydalo více než dvě desítky překladů, ale od začátku se soustředilo na spolupráci s českými spisovateli. Celkový počet vydaných publikací již přesáhl číslo 500. Vydává především krásnou literaturu (romány, prózy, poezii), vedle ní knihy pro děti a mládež a v nezanedbatelném počtu také věcnou literaturu.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNohama napřed

Pralovszký, Boris

Šulc-Švarc, 2018

Napsat komentář