Smutné milníky české historie

Prazske-jaro-Skleneny-pokoj-perex
Rok 1968 i historie vily Tugendhat – připomínka zásadních okamžiků našich dějin v románovém podání Simona Mawera nenechá nikoho chladným. Zaposlouchejte se do jejich audio verzí, které připravilo vydavatelství OneHotBook.

OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým ze spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

OneHotBook

 

Píše se rok 1968 a dva oxfordští studenti právě vyrazili na výlet do Evropy. Během svých stopařských cest se rozhodnou zamířit i do Československa, nad kterým se pomalu stahují mračna…

Pražské jaro (audiokniha)

Konec našich nadějných vyhlídek očima cizinců

Rodící se přátelství – a možná i něco víc – zpečetí oxfordští studenti James a Eleanor prázdninovým výletem do Evropy. Během stopování se rozhodnou zamířit do Československa, kde právě dochází k zásadním změnám a Dubčekův „socialismus s lidskou tváří“ se usmívá na svět kolem. Je léto roku 1968 a první tajemník britské ambasády v Praze Sam Wareham s cynismem diplomata sleduje vývoj v zemi. Do víru událostí ho však vtáhne živelná a idealistická Lenka, která u sebe také ubytuje oba anglické turisty. Společnost je plná očekávání, ale nad budoucností se již stahují mračna…

Autor: Simon Mawer
Přeložil: Lukáš Novák
Účinkují: Robert HájekJan Teplý

Vazba: CD
ISBN: 8594169482286
Doporučená cena: 389 Kč

Přečtěte si více o audioknize Pražské jaro a nezapomeňte si poslechnout ukázku.

 

O účinkujících

Robert Hájek vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři a hned po absolutoriu v roce 2012 se stal členem souboru Městských divadel pražských. Jeho hereckou kariéru odstartovala role Macha v celovečerním filmu Václava Vorlíčka Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001), televizní diváci ho znají zejména ze seriálu Četníci z Luhačovic, kde ztvárnil jednu z hlavních postav, ale objevil se i v dalších (Labyrint, Inspektor Max, Rapl). Díky dabingu je dobře známý také jeho hlas.

Jan Teplý po studiu na pražské konzervatoři získal první angažmá v Klicperově divadle v Hradci Králové. Odtud v roce 1998 odešel do Divadla po Palmovkou, kde působí dodnes. Kromě toho hostoval v Divadle na Vinohradech a ve Švandově divadle, objevil se i na menších pražských scénách a v představeních v rámci Letních shakespearovských slavností. Hrál v několika filmech (např. Kožené slunceHezké chvilky bez zárukyAndělé všedního dne) a známý je z televizního seriálu Temný kraj, kde ztvárnil jednu z hlavních postav, a účinkoval i v dalších (např. Zdivočelá zeměKriminálka AndělUliceČeské století). Spolupracuje též s rozhlasem a věnuje se dabingu (daboval třeba hlavní postavu kriminálního komisaře Gereona Ratha v seriálu Babylon Berlin).

Zdroj informací: OneHotBook

————————————————–

Novomanželé Viktor a Liesel chtějí začít novou etapu života vskutku stylově. Najmou si proto architekta, který jim navrhne velmi nadčasový projekt. Vila Tugendhat, unikátní architektonický skvost, jim však nemá patřit věčně.

Skleněný pokoj (audiokniha)

Příběh inspirovaný osudem brněnské vily Tugendhat zrcadlí v životech majitelů domu tragický úděl českého národa během 20. století.​
Snoubenci Viktor a Liesel chtějí vstoupit do manželského života stylově a moderně – v domě, který bude jejich pokrokový pohled na život nést ve svých základech. Židovsko-křesťanský pár z vyšších vrstev má na nadčasovou eleganci prostředky a roku 1929 si najme architekta Reinera von Abta, jehož minimalistická vize propojení vnitřního a venkovního prostoru maximálním užitím prosklené plochy je nadchne. Je ale cizím pohledům otevřený dům vhodný pro lidi žijící své životy plné malých i větších tajemství? Soukromým radovánkám i večírkům prvorepublikové smetánky v architektonickém skvostu záhy učiní přítrž nacisté a manželé musí vilu i zemi opustit. Neobvyklá stavba pak přechází z jedněch rukou do druhých – po válce se jí zmocní komunisté, které její opulentní jinakost obzvláště dráždí…
Román byl roku 2009 nominován na prestižní cenu Man Booker Prize.
Filmová adaptace příběhu, kterou natočil režisér Julius Ševčík (Masaryk, Normal, Restart) s mezinárodně proslulými herci jako Carice van Houten (Hra o trůny), Claes Bang (Čtverec, Dívka v pavoučí síti) či Hanna Alström (Kingsman 1 a 2), vstoupila do českých kin 14. března 2019.

Autor: Simon Mawer
Přeložil: Lukáš Novák
Účinkuje: Milana Steinmasslová

Vazba: CD
ISBN: 8594169482439
Doporučená cena: 389 Kč

Zjistěte více o audioknize Skleněný pokoj a poslechněte si ukázku a nahlédněte také do našeho samostatného článku.

 

O účinkující

Milana Steinmasslová během studia na pražské DAMU hostovala v Národním divadle a v Činoherním klubu, krátce byla v angažmá v Divadle Na zábradlí. Hned po dokončení školy se stala členkou souboru Divadla pod Palmovkou. Její herecká kariéra začala ale dřív – v roce 1970 si ji vybrali do filmu Karla Kachyni Už zase skáču přes kaluže. O čtyři roky později se objevila ve filmu Jak utopit doktora Mráčka nebo v pohádce Malá mořská víla a velkou hereckou příležitost dostala v historickém dramatu V erbu lvice (1994). Je známá je také z televizních filmů, pohádek a seriálů (Muž na radnici, Ranč u zelené sedmy, Rodinná pouta, Ulice, Četnické humoresky, Případy 1. oddělení, Já, Mattoni). Dlouhodobě spolupracuje se spolkem Kašpar v Divadle v Celetné, hostuje ve Studiu DVA a na scéně Jatka 78. Věnuje se i dabingu a působí jako lektorka rétoriky, komunikace a argumentace.

Zdroj informací: OneHotBook

 

O autorovi

Britský spisovatel Simon Mawer po studiu zoologie v Oxfordu pracoval jako učitel biologie v Anglii, na Kypru i na Maltě a svou literární prvotinu Chiméra vydal až na prahu čtyřicítky. Vzápětí za ni získal McKitterickovu cenu udělovanou nejlepším britským románovým debutům a vzniklá očekávání naplnil další knihou Mendelův trpaslík. Po ní následovaly romány Evangelium podle Jidáše a Pád, za který obdržel Boardman-Taskerovu cenu. U českého publika dosáhl největšího úspěchu s prózou Skleněný pokoj (nominovanou roku 2009 na prestižní Man Bookerovu cenu), podle níž vznikl rovněž stejnojmenný film (Julius Ševčík, 2019) s mezinárodně uznávanými herci. K české historii se vrátil v románu Pražské jaro (2018). Autorův literární diptych Dívka, která spadla z nebe a Provazochodkyně vyšel česky nejen knižně, ale i audioknižně.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePražské jaro (audiokniha)

Mawer, Simon

OneHotBook, 2019

zobrazit info o knizeSkleněný pokoj (audiokniha)

Mawer, Simon

OneHotBook, 2019

Napsat komentář