Historie politického řádu očima politického ekonoma

politicky-rad-nahled
Zajímá vás politický vývoj nejen současné doby, ale i jeho vývoj od průmyslové revoluce? Pak je pro vás určena podrobná kniha předního politologa a politického ekonoma Francise Fukuyamy, který přístupnou formou probírá rozvoj a úpadek politiky nejen evropských států, ale i zemí Afriky, Ameriky i Asie.

Podle britského Guardianu budeme jednou dvojici knih Původ politického řádu a Politický řád a politický úpadek Francise Fukuyamy vnímat jako životní dílo tohoto amerického politologa. Ve druhé knize s podtitulem „Od průmyslové revoluce po globalizaci demokracie“ sleduje Fukuyama historický vývoj institucí moderního státu a jejich selhávání za období od Francouzské revoluce až po současnost. Páteř knihy tvoří analýzy historie klasických moderních států (Británie, Německo, Francie, USA) z hlediska vývoje jejich institucí, korigovaných mechanismy právního řádu a demokratické odpovědnosti. Z těchto analýz pak vychází rozbor historie politického vývoje dalších zemí různých kontinentů: od zkoumání Řecka a Itálie jako protipólů již zmíněných evropských států přes bizarní vývoj různých zemí Latinské Ameriky, dále vybraných afrických států (zejména Keni, Tanzanie a Nigérie) a nejvýznamnějších východoasijských států (Japonsko, Čína a Indonésie). Autor rovněž analyzuje vývoj a odkaz kolonialismu v Latinské Americe, Africe i Asii a pokouší se vysvětlit, proč se některým regionům dařilo a rozvinuly se rychleji než jiné. Velmi podrobná je studie historie a perspektiv Číny a zejména Spojených států, jež jsou díky důkladné dokumentaci a četným analýzám pro podobné zkoumání jedinečným laboratorním materiálem.

Vydáno ve spolupráci s nakladatelstvím Argo.

Ukázka z knihy

V předchozí práci jsme viděli, že existují tři základní kategorie institucí utvářejících politický systém: stát, právní řád a mechanismus demokratické odpovědnosti. Stát je hierarchizovaná a centralizovaná organizace s monopolem na legitimní použití síly nad daným územím. Vyjma toho, že stát charakterizuje jeho komplexita a schopnosti adaptace, může být více či méně neosobní: prvotní státy splývaly s panovníkovou rodinou, bývaly označovány jako „patrimoniální“, protože protežovaly suverénovu rodinu i přátele a fungovaly prostřednictvím této sítě. Státy moderní, mnohem rozvinutější, oproti tomu rozlišují mezi osobními zájmy vládců a veřejnými zájmy celé společnosti. Snaží se s občany nakládat na méně osobní rovině – uplatňují zákony, zaměstnávají státní úředníky a provádějí vládní politiky, aniž by byl kdokoli zvýhodňován

Přečtěte si zbytek ukázky

Politický řád a politický úpadek

Od průmyslové revoluce po globalizaci demokracie
Autor: Francis Fukuyama
Přeložil:  Luděk Liška

Počet stran: 544
Vazba: vázaná
ISBN: 978-80-257-2553-5,978-80-7363-
Doporučená cena: 699 Kč

 

Knihu Politický řád a politický úpadek vydalo nakladatelství Dokořán v edici ZIP.

 

Francis Fukuyama

Yoshihiro Francis Fukuyama (* 1952) je americký spisovatel, politolog a politický ekonom. Studoval na Cornellově, Yaleově a Harvardově univerzitě, po krátkou dobu byl žákem Rolanda Barthese a Jacquese Derridy. Sehrál svoji roli při formování neokonzervativního hnutí, s nímž se později rozešel. V současnosti vyučuje politologii a mezinárodní vztahy na Stanfordově univerzitě. Fukuyama je autorem řady odborných i populárních prací, z nichž největší pozornost (a kontroverzí plynoucích z chybné interpretace jeho tezí) vzbudila kniha Konec dějin a poslední člověk (1992, česky 2002). Česky dále vyšlo Budování státu podle Fukuyamy (2004) a Velký rozvrat (1999, česky 2006). Vyvrcholením jeho celoživotního díla je dvojice prací The Origins of Political Order (Původ politického řádu, 2011) a Politický řád a politický úpadek (2014, česky 2018).

Zdroj informací: nakladatelství Dokořán

 

Edice ZIP

Tato ediční řada přináší originální pohledy na současná témata, proniká však hlouběji k jejich podstatě a nabízí podrobnější vhled do dané problematiky. Knihy této řady se vyznačují propracovanou a dynamickou grafickou úpravou s množstvím ilustrací, fotografií a grafů. Vychází ve spolupráci s nakladatelstvím Argo.

Informace o edici: nakladatelství Dokořán


Nakladatelství Dokořán vzniklo v roce 2001 a dosud vydalo více než 600 titulů, z nichž asi třetinu tvoří překlady z angličtiny, francouzštiny, němčiny, holandštiny, čínštiny, italštiny, polštiny a ruštiny. Od počátku se zaměřuje na populárně-naučnou a odbornou literaturu s výběrovými přesahy do kvalitní beletrie a poezie. Snaží se vydávat tituly nejen zajímavé, ale i profesionálně vyrobené.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePolitický řád a politický úpadek
Od průmyslové revoluce po globalizaci demokracie

Fukuyama, Francis

Dokořán, 2018

Napsat komentář