Zasoutěžte si o drsný život v italském podhůří

madona-z-hor-perex
Maria Vittoria se ve svých pětadvaceti letech už pomalu začala vzdávat naděje na rodinný život, proto když se konečně vdala a z manželství vzešly čtyři děti, udělala by vše pro to, aby si svoje štěstí udržela. Přečtěte si příběh této silné ženy.

Kruté rány osudu

Velkolepě vylíčený životní příběh Marie Vittorie začíná na počátku dvacátých let dvacátého století v italských horách, kde drsná dřina a neochvějná víra utvářejí celý lidský život. Žena, která se neprovdá, je považována za méněcennou. I Maria se bála, že zůstane starou pannou, ale když už se v pětadvaceti vzdávala všech nadějí, přivedl jí otec z námluv manžela. Po svatbě se přestěhovali do vesnice v podhůří a otevřeli si obchod, Maria pečuje o čtyři děti a má se pořád co otáčet.

Drsné dřině je uvyklá od dětství, ale nástup fašismu a války vrhne na její život temný stín. Uživit rodinu je stále těžší, jídla je málo a drsné válečné zimy jsou k nepřečkání. Lidem se najednou nedá důvěřovat, z přátelských sousedů se stávají zrádci, bratranec se dal k fašistům a zneužívá nově nabytou moc, ve dveřích obchodu se střídají nacisté s partyzány a všichni se domáhají potravin, které se jinde než na černém trhu nedají sehnat… Pro Mariu je rodina středobodem světa, udělala by pro ni cokoli, naprosto cokoli. Odhodlá se k činům, které by vzhledem ke své povaze i víře považovala za nemožné. Silou vůle dokáže překonat období, kdy rodině nemůže dát k jídlu nic jiného než ještěrky, přečká i manželskou krizi, a v následných letech také odloučení dětí.

 

Madona z hor

Autorka: Elise Valmorbida

Vydalo: nakladatelství Domino
Překlad: Dana Chodilová
Počet stran: 400
Vazba: pevná s přebalem
Vydáno: 5/2018
ISBN: 978-80-7498-266-8

Přečtěte si více o knize Madona z hor, kterou do soutěže věnovalo nakladatelství Domino. A nezapomeňte si také prolistovat ukázku.

Nakladatelství Domino vzniklo v roce 1997. Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se čtenářům snaží nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst. Už sedmnáct let vydává knihy mnoha žánrů a autory, kteří patří mezi světovou špičku.

 

Ukázka z knihy

„Umí taky mluvit?“ zajímá cizince.
„Jistěže umím mluvit!“ vyhrkne Maria, než se stačí zarazit.
„Mlč, hlupačko!“ okřikne ji matka. „Nebo ti Bůh nedá žádné děcko.“ Tasi ti o el Signore mol te da gnanca on fiolo.
„A ty taky mlč, hloupá ženská. Tohle je vážná věc. Tady Achille se sem trmácel dlouhou cestu.“
Jmenuje se Achille. Hlas má hluboký a měkký, ne chraplavý jako nějaký sprostý contadino. Proč ji matka před ním tak peskuje?
„Má vlastní pole a chce ho prodat, aby se mohl nastěhovat dolů na pláně a zařídit si obchod. Souhlasí s tvým věnem a ode mě dostane dvě zalesněná pole. Půdu si nechám, ale výnos bude jeho, až si to dřevo vytěží.“ Otec se podívá Achilleovi zpříma do očí. „Za dříví dostanete slušnou cenu – je ho teď potřeba na stavbu železnice a lodí. Ale bůhví, kam se se vším tím stěhováním dostaneme.“
„Asi do Ameriky,“ poznamená Achille. (str. 25)

 

O autorce

elise-valmorbidaElise Valmorbida vyrůstala v Austrálii, nyní žije v Londýně, ale její kořeny sahají do Itálie. A právě ve vyprávění svých italských rodinných příslušníků nalezla inspiraci pro napsání románu Madona z hor. Autorka umí pečlivě naslouchat; umí i poutavě vyprávět. Z každé stránky této knihy čiší autenticita a osobní zaujetí. Historickým událostem nejlépe porozumíme, nahlížíme-li je prostřednictvím osudů obyčejných lidí. Román Madona z hor to dokazuje vrchovatou měrou. Elise Valmorbida má na svém autorském kontě několik dalších knih, ale Madona z hor je první, která vychází v českém překladu.
(Zdroj informací a fotografie: nakladatelství Domino)

 

Vyhrajte knihu Madona z hor

Na počátku dvacátých let dvacátého století byla neprovdaná žena považována za méněcennou a Maria Vittoria se ve svých pětadvaceti letech začala děsit toho, že právě taková nálepka ji čeká. Namísto toho do jejího života vstoupil Achille, se kterým se přestěhovala do podhůří, založila rodinu a společně si otevřeli malý obchod. Na těžkou dřinu byla Maria Vittoria zvyklá od malička, ale osud jí zasazoval další kruté rány. Díky své silné vůli je však dokázala překonat. Přečtěte si historický román inspirovaný skutečným vyprávěním, který napsala Elise Valmorbida.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Domino vám přinášíme soutěž, ve které tři z vás mohou knihu Madona z hor vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Madona z hor
probíhá od 11. do 24. května 2018.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 3 historické romány Madona z hor

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMadona z hor

Valmorbida, Elise

Domino, 2018

Napsat komentář