Když se krásná dívka zamiluje do netvora

Kraska_a_zvire
Příběh okouzlující knihomolky Belle, jež se obětovala pro svého otce a stala se zajatkyní hrozivého netvora, zná téměř každý. Pro dětské čtenáře, kteří se s touto pohádkovou klasikou teprve seznamují, připravilo nakladatelství Egmont nové vydání doplněné o fotografie z její poslední filmové adaptace.

Kniha Kráska a zvíře - Nejkrásnější příběh převypravuje zápletku stejnojmenného velkofilmu s Emmou Watsonovou, který měl u nás premiéru v polovině března. Nutno dodat, že tento snímek je remakem původního animovaného filmu z roku 1991, a tudíž bychom mohli říci, že co do děje vychází publikace Kráska a zvíře – Nejkrásnější příběh i z tohoto díla.

S výše uvedenou knihou vydalo nakladatelství Egmont současně také román Kráska a zvíře. Ten je rovněž inspirován filmovou předlohou, ale vyprávění o Belle a zvířeti zaznamenává podrobněji, díky čemuž pravděpodobně dokáže zaujmout i starší čtenáře.

Pohádka o lásce mezi půvabnou dívkou a princem zakletým do netvora patří mezi klasiku už po několik staletí. Příběh Krásky a zvířete poprvé sepsala a vydala francouzská spisovatelka Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve v roce 1740, avšak podle posledních výzkumů vznikl tento námět již před čtyřmi tisíci lety.

Na začátku knihy se seznamujeme s okolnostmi, kvůli nimž byl princ proměněn do podoby děsivého netvora. Poté nás vypravěč zavede za chytrou a emancipovanou dívkou Belle, jež veškerý volný čas tráví mezi knihami. Kvůli tomu je však ve svém rodném městečku, kde se oficiálního vzdělání dostává pouze chlapcům, považována za podivínku. Jelikož však Belle vyniká nejen svou inteligencí, ale i krásou, stává se terčem zájmu místního milovníka a lamače dívčích srdcí Gastona. O co víc byl tento mladík obdařen na svém vzhledu, o to méně mu bylo dáno na laskavosti a soucitu, a tak není divu, že jeho nabídku k sňatku Belle stále odmítá.

Zlomovým okamžikem se stává chvíle, kdy Bellin otec Maurice při cestě na trh zabloudí v lese a je napaden vlky. Při snaze před nimi utéct naráží na temný hrad, v němž nachází útočiště. Na starce zde čeká krb s rozdělaným ohněm a stůl prohýbající se jídlem. Když ale na Maurice promluví dětským hláskem šálek na čaj, muž se vyděsí a snaží se z hradu uprchnout. Při cestě k bráně si všimne nádherných bílých růží. Hned si vzpomene na svou dceru a jednu utrhne. Za tento prohřešek ho zvíře, které ho celou dobu pozorovalo zpovzdálí, uvězní na svém hradě. Když se Belle dozví, co se jejímu otci stalo, neváhá a pomocí lsti se stává místo Maurice zajatcem krutého netvora. Dívka postupně zjišťuje, že pod hrůzu nahánějícím zevnějškem však zvíře skrývá laskavé srdce…

Jednou z věcí, jež vás zaujme hned při prvním pohledu na publikaci Kráska a zvíře – Nejkrásnější příběh, je její velmi pěkné provedení. Matné, temně modré desky na přední části zdobí fotografie Belle a zvířete z filmové adaptace ve zlatém rámečku. Na zadní straně najdeme zlaté kresby Cogswortha v podobě hodin a paní Konvičkové, nechybí ani rudá růže, jež je jedním z ústředních motivů knihy. Jak předesílá obálka, tento titul je velmi bohatě ilustrován a nenaleznete tu jedinou dvoustranu, na které by text nedoplňovala alespoň jedna fotografie z filmu. Za zmínku rovněž stojí větší formát knihy, typický pro pohádky.

Z hlediska jazykové stránky má Kráska a zvíře – Nejkrásnější příběh poměrně bohatou slovní zásobu odpovídající pohádkovému žánru a je napsána velmi čtivě. Tento titul bych proto doporučila rodičům zvyklým si číst se svými dětmi před spaním, ale s ohledem na větší písmo i malým školákům jako první čtení.

Doporučení:

Související knihy

zobrazit info o knizeKráska a zvíře – Nejkrásnější příběh
Kouzelné snímky z filmu

Egmont ČR, 2017

Napsat komentář