Kolik životů má Tom Larch?

nezmar
Pokud balíte na dovolenou, přidejte do kufru novou knihu autora Klubu nenapravitelných optimistů Jeana-Michela Guenassíi. Ponořte se do životu nebezpečných  dobrodružství téměř nesmrtelného Toma Larcha. Najde v tajemné Indii svůj osud?

Říká se, že kočka má devět životů. Kolik jich má Tom Larch? Jako má někdo smůlu, že jakmile udělá první krůčky svého života, zakopne a smrtelně se zraní, tak Tom Larch naopak nebezpečnými náhodami prochází lehce a bez zranění. Možná napomáhají kořeny po matce z meditativní Indie nebo výcvik u Královského námořnictva, kam jako syn britského inženýra nastoupí. Přežije Tom i dobrodružství s milionářem, který si Toma najme, aby našel svého ztraceného syna? Jméno  Jean-Michel Guenassia je příslibem příjemného čtení na pozadí dvou kultur, které, ač zcela odlišné,  se dlouhý čas prolínaly.

 

Je Tom Larch skutečně nesmrtelný? Žádný člověk by nemohl přežít nehody, z nichž Tom vyvázl. Zná snad nějaké tajemství, které ho před ranami osudu chrání? Nebo nad ním bdí anděl strážný? Dostane se pokaždé ze všeho náhodou, nebo díky pudu sebezáchovy? V osmi letech musel opustit Nové Dillí a vydat se do Londýna; Tom je odjakživa rozkročen mezi dvěma kulturami – kulturou indické matky a kulturou otce, anglického inženýra. Když mu je osmnáct roků, nastoupí ke Královskému námořnictvu a proti jeho vůli se z něj stane hrdina. Po návratu do civilu ho jeden z nejbohatších mužů světa požádá, aby se vydal do Indie pátrat po jeho ztraceném synovi, jedině Tom jej totiž dokáže najít.

 

Nezmar

Autor: Jean-Michel Guenassia
Přeložila: Helena Beguivinová

Počet stran: 296
Vazba: vázaná
Formát: 150×213 mm
ISBN: 978-80-257-1772-1
Doporučená cena: 298 Kč

 

Knihu Nezmar vydalo nakladatelství Argo.

 

 Ukázka z knihy

„Jsi dítě lásky,“ tvrdívala matka a já neměl žádný důvod jí nevěřit.Opakovala mi: „Udělala jsem to pro tebe… Pro tebe, miláčku.“
Nechápal jsem, co tím chce říci, přikyvoval jsem a ona měla radost, že souhlasím.
Moje matka se objevila u mého otce. Strčila pár kusů oblečení a své náramky do cestovní tašky, a to bylo vše, co si ze svého minulého života přinesla. Její otec se jí zřekl. Když na prahu bytu mému otci vylíčila, co se stalo, řekl „Ach tak!“ a pak ji pozval dál, ale ona se k němu do bytu nepřistěhovala, ubytovala se v hotelu poblíž, a tam bydlela až do svatebního obřadu. Ten se konal o dva měsíce později na velvyslanectví. Byla to svatba vyřízená v deseti minutách, jedinými účastníky byli jejich svědkové, čtyři západní kolegové z práce. Mým rodičům to bylo jedno. Na svatební cestu odjeli do Kóčinu ve svazovém státě Kérala, což bylo místo, které se podle matčiných slov podobalo představě, jakou si dělali o ráji. Právě tam učinili rozhodnutí, které jim připadalo samozřejmé. Logické by bylo odjet do Evropy, oba byli cenění inženýři, pracovali pro americkou počítačovou firmu a byli by našli práci kdekoli. Ale odjet by znamenalo ustoupit, přiznat, že Indie se nemůže změnit, že tradice jsou neomylné a že oni udělali chybu. Proto zůstali.

 

Jean-Michel Guenassia

Jean-Michel Guenassia se narodil roku 1950 v Alžíru. Vystudoval práva v Paříži a pracoval jako advokát u tamějšího Odvolacího soudu. V roce 1980 se začal živit scenáristikou. Napsal řadu scénářů k celovečerním filmům a několik divadelních her. V roce 1986 vydal detektivní román Za sto milionů, který byl následně převeden do filmové podoby. V roce 2002 se rozhodl, že napíše „román svého života“, vzdal se veškerých vedlejších činností a následujících šest a půl roku pracoval pouze na knize Klub nenapravitelných optimistů. Když román v roce 2009 konečně vyšel, okamžitě si získal přízeň kritiků i běžných čtenářů a získal tzv. menší Goncourtovu cenu, Prix Goncourt des Lycéens, cenu čtenářů měsíčníku Notre Temps a několik dalších literárních cen. Kniha byla přeložena do 11 jazyků a stala se bestselerem i v České republice. Dlouho očekávaný druhý román Vysněný život Ernesta G. ve Francii vyšel na podzim roku 2012. Kniha získala v tisku výjimečně příznivé recenze a ihned se ocitla v širším výběru na ocenění Jeana Giona Prix Jean Giono.

Informace pochází ze stránek nakladatelství Argo.


Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Snaží se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNezmar

Guenassia, Jean-Michel

Argo, 2016

Napsat komentář