Soutěž

Účastí v soutěži vyjadřujete souhlas s Pravidly soutěží v Klubu knihomolů.

Soutěž o 3 biografické knihy Jak se časy mění

První světová válka byla konfliktem nevídaných rozměrů a velitelům na vysokých postech se pro boj s nepřítelem hodil každý muž. Jedním z naverbovaných byl i Slavomír Vácha, který o prožitých válečných letech sepsal paměti.

Autentické svědectví přímo z bojiště


První světová válka, konflikt dosud nevídaných rozměrů, se táhla již druhým rokem. Mladý brněnský rodák Slavomír Vácha musel narychlo složit maturitní zkoušku a narukovat, aby podpořil čím dál vyčerpanější rakouskou armádu. Na své cestě po evropských bojištích poznal hrůzy války i utrpení, jež si lidé navzájem působí, a rychle dospěl v muže. Nebylo zbytí, když ve svých osmnácti letech musel velet celému oddílu vojáků. Až do konce války si vedl osobní deník, do nějž zaznamenával její průběh včetně řady kreseb i dopisů. Ve 40. letech, během další světové války, použil deníkové záznamy k sepsání svých pamětí.

Paměti Slavomíra Váchy působivě dokreslují, že válka není pouze boj s nepřítelem, ale také s pokrytectvím vlastních velitelů a se sebou samým: s pochybnostmi o víře, se ztrátou vůle žít. V takových chvílích se podpora rodiny, byť na dálku, jen formou dopisů a balíků, prokáže jako zásadní.

Autor, povoláním učitel, dokázal dokonale popsat rozmanité zážitky ze dvou válečných let. Od momentů utrpení po paradoxně veselé momenty v zázemí: přátelské vztahy s italskými civilisty, falšování jednodenních propustek domů do Brna a večírky v rakouském Traismaueru. Přestože se svou účastí ve světové válce řadí do takzvané ztracené generace, fakt, že o válečných událostech dokáže psát s nadhledem, ale zároveň s přesvědčivostí přímého účastníka, podává svědectví o síle lidského ducha. Jeho paměti nejsou ani pláčem ztracené generace, ani zlehčováním války. Jsou působivou výpovědí očima vojáka, který válku, do níž byl v mládí proti své vůli vtažen, odsuzuje a který se vždy snaží, i přes obrovské utrpení, udržet si víru v Boha i v člověka.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Barrister & Principal
vám přinášíme soutěž, ve které tři z vás mohou vyhrát
knihu Jak se časy mění.Správnou odpověď na soutěžní otázku hledejte v článku:
Zasoutěžte si o paměti vojáka z první světové válkyDo soutěže bylo odesláno 695 tipů.

Kdo vyhrál?

Angradir (695), Marketa2644 (695), jiji (697)

Správná odpověď

Jakou vazbu má kniha Jak se časy mění?
Brožovaná.
Doporučení:
Share

Ceny v této soutěži

zobrazit info o knizeJak se časy mění (Vácha, Slavomír)
Vzpomínky na první světovou válku
První světová válka, konflikt dosud nevídaných rozměrů, se táhla již druhým rokem. Mladý brněnský rodák Slavomír Vácha musel narychlo složit maturitní zkoušku a narukovat, aby podpořil čím dál vyčerpanější rakouskou… více

Další soutěže najdete na stránkách partnerského portálu České soutěže.