Biobible – praktický průvodce fenoménem BIO

bioabecedar
S pojmem BIO se v dnešní době setkáváme v podstatě na každém kroku. Někdy se to může zdát až příliš vtíravé, zvláště těm z nás, kteří se v oblasti této problematiky nepohybují s takovou lehkostí. Fanouškům biovaření a biopotravin, ale i všem ostatním, kterým záleží na zdravém stylu života, je věnována kniha Hanky Zemanové…

Biopotraviny nejsou jen produktem, kterým pomůžeme sami sobě v tom, aby se naše tělo cítilo lépe a  zdravěji. S používáním těchto produktů pomáháme i samotné přírodě a podporujeme například ekofarmy, které plodiny pěstují. Biopotraviny nejsou tím jediným, co podporuje zdravý životní styl a ohleduplnost k přírodě. Jsou pouze jednou z možností.

Autorka je známá jako propagátorka tohoto stylu života a svou knihu Bioabecedář Hanky Zemanové připravovala velmi dlouhou dobu. Pracovala na ní s několika dalšími odborníky a tak vznikla skutečná biobible, pokud se tak dá tato, více jak čtyřsetstránková kniha nazvat.

Právě vzhledem k obrovskému množství pojmů je pro přehlednost rozdělena na tři zásadní témata, která pomáhají orientaci v knize.

Prvním je praktický rádce nakupováním, ve kterém se dozvíme vše o jednotlivých potravinách, se kterými vlastně denně pracujeme při přípravě jídel. Nejde ale jen o typickou propagaci těch zdravějších produktů. Autorka srovnává jednotlivé potraviny, uvádí rozdíly, možné škodlivé účinky při přemíře jednoho produktu nad druhým, ale věnuje se i odborným teoriím, uvádí i doložené lékařské studie, které připravila pro účely této knihy právě s odborníky. Nezapomíná připojit i své zkušenosti či praktické rady při nakupování. Své místo si zde našlo i vysvětlení potřeb pro těhotné či kojící matky a děti. Zajímavostí je pak část věnovaná tzv. biobedýnkám, které jsou v poslední době rovněž hojně propagovány. Autorka jejich využití vysvětluje velmi názorným způsobem a nezapomíná ani na vysvětlení toho, jak má běžný uživatel možnost vlastně odlišit biozeleninu od té, které tato předpona chybí. Závěr této části je věnován radám pro babičky a dědečky, tedy osobám známým tím, že svým vnoučátkům dopřávají většinou i zcela nezdravá jídla. A aby nezůstalo jen u poučování, sama autorka uvádí, jak se dá přiblížit chuťovým buňkám malých dětí z toho zdravějšího hlediska a to i na příkladu své dcery Natálky, kterou jmenuje jako „testovací“.

Druhou je pak část encyklopedická, která se věnuje podrobnému představení jednotlivých pojmů.

Tady se seznámíme s maximem přírodních produktů, jejich historií, účinky na lidský organismus i využitím v kuchyni. S dodatkem, zda se dají sehnat i v biokvalitě a kde. Aby se tato, vcelku teoretická část stala zajímavější, nechybí zde zajímavosti k jednotlivým pojmům či upozornění uživatelům. Zvláště toto považuji na dané části za nejdůležitější, protože autorka upozorňuje například na nedostatky či možnosti vzniku komplikací při skladování, ale i užívání.

Třetí a poslední část je pak pojmenována jako Praktická receptová část. A jak napovídá název, vyřádí se zde nejvíce kuchařky a všichni, kteří mají prostě chuť uvařit něco zdravějšího, ale domnívají se, že postupy se odlišují od běžných příprav. Ne vždy je tomu tak, jak uvádí sama autorka například v případě masa. Postupy při vaření či pečení jsou naprosto stejné jako s běžným masem z konvenčních chovů, jen s tou výjimkou – velmi důležitou, že použijeme biomaso.

V této části najdeme recepty s podrobným postupem na jejich přípravu a to ze všech oblastí pokrmů. Tomu odpovídá i další rozdělení opět pro lepší orientaci a přehlednost na polévky, saláty a pomazánky, bezmasá jídla a dezerty. Některé z nich se na první pohled, především svým názvem zdají skutečně zajímavé. Jako třeba

Lněný omega 3 shake:

Ingredience
30g zlatého lněného semínka (cca 5 lžic)
3/4l ovocné šťávy – skvělá je ovocná pro děti z dm drogerie s lesním ovocem a jahodami, může to bý ale i hroznová šťáva nebo jablečný mošt. Podle chuti zřeďte vodou – já dávám cca 500ml ěťávy a 250ml vody
2 lžíce citronové šťávy
několik lístků máty
50g borůvek nebo jahod (čerstvých nebo mražených)

Postup
Lněné semínko umixujte na elektrickém mlýnku na kávu

Dejte je do džbánu s ovocnou šťávou, vodou, citronovou šťávou a mátovými lístky a nechte v ledničce nejméně 2 hodiny, ale klidně i déle – jde o to, aby lněné semínko začalo uvolňovat prospěšné slizové látky, které jsou jednak fantastické pro střeva, ale způsobí i našlehanou strukturu nápoje.
Poté vše umixujte. Při mixování přidejte i ovoce, můžete ho přidat samozřejmě mnohem více, podle sezóny a chuti. Mixujte tak dlouho, dokud nezískáte krásně napěněný shake.

Kniha obsahuje celou řadu reklamních stránek, což na mě působilo jako rušivý element, na druhou stranu ale jiným čtenářům může pomoci při orientaci ve výběru biopotravin v různých obchodech. Autorka v závěru knihy navíc uvádí odkazy na zajímavé internetové stránky věnující se problematice BIO s doplněním, o jaké stránky se jedná, čím se zabývají apod. Čtenář má tedy možnost využít díky nim kvalitní odkazy a nemusí pátrat na vlastní pěst, navíc někdy třeba s pochybným výsledkem.

I když se na první pohled může zdát, kniha není pouze teoretickým rádcem. Autorka uvádí své vlastní zkušenosti a názory a to včetně toho, co jí například chutná více než jiné, jak ona sama nakupuje a kde apod. Tím je kniha zajímavější a samozřejmě čtivější, než kdyby byla plná jen pouček. Uživatelům doporučí, do jakých obchodů by měly směřovat jejich kroky při nákupu biopotravin, co nabízejí a v jaké míře.

Kniha se bude líbit nejen všem fanouškům biovaření a vůbec propagátorům stylu BIO, ale i zcela obyčejným kuchařkám, které chtějí třeba využít změnu při sestavování domácího jídelníčku a obohatit tak neustále dokola se opakující pokrmy o nové zážitky – protože dobře uvařené jídlo je skutečným zážitkem. Je vhodná i jako dárek pro babičku, maminku či příbuzné, ale i pro ty, kteří se chtějí jen dozvědět něco více o zdravém životním stylu.

Knihu ale využijí i například pracovnice ve školních jídelnách, mateřských školách a dalších institucích, které potřebují nejen inspiraci, ale mají rovněž zájem, aby jejich strávníci měli kvalitní výběr z nabízených jídel. I přesto, že by mnozí nyní mohli namítnout, že biopotraviny jsou drahé, je nutné konstatovat, že naše zdraví nelze ani penězi vyčíslit. A pokud bych mluvila konkrétněji – ne všechny uváděné recepty znamenají zákonitě větší obnos peněz. Autorka uvádí i spoustu takových, které nebudou stát o mnoho víc, ale budou se zásadně lišit svou kvalitou.

Kniha si zaslouží své místo jako velmi přehledný rádce světem BIO a já ji mohu  doporučit. Navíc je  doplněna nádhernými fotografiemi Aleny Hrbkové, které jí dávají ten správný pocit inspirace.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeBioAbecedář Hanky Zemanové

Zemanová, Hana

Smart Press, 2010

Napsat komentář