Důmyslná psychologická sonda Karin Fossumové

voda_teror
Pokud jste četli knihu Indická nevěsta, pak jistě víte, že Karin Fossumová velmi ráda a dobře odkrývá podstatu lidské duše. Ve své nové knize Provokatér nahlíží do mysli dezorientovaného chlapce…

Bezchybný život Karstena a Lily Sundelinových se hroutí ve chvíli, kdy nacházejí své dítě spící v kočárku za domem celé od krve. Po překotném úprku do nemocnice se dozvídají, že jejich dcera není zraněná, někdo ji pouze polil jateční krví. Kdo se mohl snížit k tak děsivému vtipu?

Vrchnímu komisaři Konradu Sejerovi kdosi pošle pohlednici se zprávou: „Peklo právě začíná“. A opravdu, zakrvácené dítě je pouze první z řady zvrácených vtípků, kterými někdo terorizuje další nic netušící oběti.

Postupně vychází najevo, že zvěstovatelem pekla je Johnny Beskow, sedmnáctiletý chlapec, který žije s matkou alkoholičkou. Je příliš nezralý na to, aby pochopil, jak katastrofální následky mají jeho „nevinné legrácky“. Poté, co se v nedalekém lese přihodí skutečné neštěstí, dá se očekávat, na čí hlavu padne vina.

Komisař Sejer je dobrý psycholog a lépe než kdo jiný si uvědomuje výbušnost celé situace…

 

Provokatér

Vydal nakladatelství Host

Autorka: Karin Fossumová

Překlad: Karolína Stehlíková
Počet stran: 216
Vazba: vázaná
ISBN: 978-80-7294-712-6
Vyšlo: 2013

Přečtěte si více o knize Provokatér

Prolistujte si ukázkovou kapitolu

 

Ohlasy:

Těžko něco překoná dobrý psychologický thriller, jehož je Provokatér zářným příkladem.

Dagbladet

Fossumová je mistryní psychického teroru. Její myšlenky jsou temné, úvahy rafinované, píše neuvěřitelně plasticky. Co však nahání hrůzu, je její schopnost vylíčit nemyslitelné… Odváží se zajít tam, kam málokterý spisovatel — píše o dětech, které jsou současně oběťmi i zločinci nebezpečnějšími než jakýkoli dospělý.

Marilyn Stasiová, The New York Times

Provokatér je nejlepší román Karin Fossumové od Indické nevěsty.

Adresseavisen

Provokatér je krásně napsaná kniha, plná přesvědčivých postav, s úžasně dvojznačným koncem. Je to skvělá studie toho, jak je život křehký.

Bernadette Inozová, Reactionstoreading.com

 

O autorce:

Karin Fossumová (nar. 1954 ) je úspěšná norská spisovatelka, považovaná kritikou za královnu norské kriminální literatury. Pracovala v nemocnici, v domově důchodců a v odvykacím středisku pro drogově závislé. V roce 1974 vydala první básnickou sbírku Snad zítra. Píše básně, povídky a romány. Detektiv Konrad Sejer, introvertní, málomluvný muž, je hlavní postavou desetidílné kriminální série. Host vydal v pořadí pátý román této řady Indická nevěsta (2000, česky 2011), který byl oceněn Los Angeles Times Book Prize za nejlepší norský kriminální román všech dob.

Několik knih s tímto hrdinou bylo zfilmováno, například Kdo se bojí vlka (2004), v režii Ericha Hörtnagla. Varsleren (Provokatér, 2009) je prozatím posledním případem Konrada Sejera.
(Info o autorce a foto: nakladatellství Host)

——————————————————————————–

 Nakladatelství Host zaujímá v současnosti nepřehlédnutelné místo na českém knižním trhu. Vydává tradičně především kvalitní českou prózu a poezii, literární teorii i literaturu naučnou — publikace věnované zejména historii, sociologii, filmové vědě i dalším oborům. V posledních letech se výrazně rozšířila řada překladové beletrie, ale nově zde našla přístřeší například i prestižní edice Česká knižnice s výbory z děl českých klasiků. Nakladatelství Host se svými zavedenými a respektovanými edičními řadami, autory, jejichž jména patří v české literatuře k těm nejprestižnějším, a se stejnojmenným časopisem, který se pravidelně věnuje reflexi a kultivaci české literární scény, představuje svým způsobem výjimečnou literární velmoc.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeProvokatér

Fossumová, Karin

Host, 2013

Důmyslná psychologická sonda Karin Fossumové - DISKUZE

Počet reakcí: 1
  1. adnov napsal:

    je to sice hezky psychologické, ale to je tak vše. jako matka jsem z této knihy byla zhnusena a to, že (stejně jako v předešlé své detektivce) není zde jednoznačný závěr, mě jen naštvalo. mrzí me, že jsem to jen četla. z této knihy zbydou jen špatné sny.

Napsat komentář