Alzheimerova choroba trápí přes 120 tisíc Čechů

alzheimerova_choroba_obalka_final
Alzheimerova choroba je onemocnění mozku, kterým podle odhadů trpí přibližně 40 milionů lidí na světě, a počet nemocných raketově roste. Úspěšnost léčby závisí především na včasné diagnóze. I proto si svět připomíná 21. září jako Mezinárodní den Alzheimerovy choroby.


Do informační kampaně se zapojilo také nakladatelství Portál a připravuje pro podzimní trh knihu Mathildy Regnault Alzheimerova choroba určenou především pro blízké nemocných.

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém dochází k postupné demenci. Němec Alois Alzheimer byl první, kdo toto onemocnění popsal. Příčina vzniku nemoci dosud není známa, její průběh však ano. Změny postupně působí rozpad nervových vláken a nervových buněk, Alzheimerovou chorobou se mění také látková činnost mozku. Podle odhadu trpí touto nemocí přibližně 40 milionů lidí, v České republice je to přes 120 tisíc osob. Pokud nebude nalezena a zavedena účinná léčba, odhadují odborníci, že do roku 2050 vzroste počet nemocných v celém světě minimálně na 115 milionů případů. Určení správné diagnózy je přitom důležitou podmínkou pro zahájení včasné a správné léčby, její úspěšnost i pozdější kvalitu života nemocných.

Soužití s člověkem trpícím Alzheimerovou chorobou klade velké nároky na jeho okolí, blízcí nemocných potřebují být dostatečně informováni o nemoci, jejích projevech, možnostech léčby apod. Kniha Alzheimerova choroba francouzské publicistky Mathilde Regnault nabízí takovou pomoc. V podobě praktické a srozumitelné příručky poskytuje podrobné a všestranné rady týkající se každodenní péče. Dává návod, jak jednat v různých situacích v kontaktu s nemocným, jak s ním komunikovat, co zajistit, kam se obrátit o pomoc, jak se starat o lékařskou péči, jak zároveň zůstat přítomen i ve své rodině a nepřestupovat hranice svých sil. Příbuzní a blízcí nemocných se zde dozvědí, jak reagovat na stanovenou diagnózu, jak nemocnému pomoci psychicky zvládnout novou situaci, jaké existují možnosti léčení a které je aktuálně vhodné, jak se nemoc bude pravděpodobně vyvíjet, jak řešit případné umístění nemocného do instituce apod. Závěrem kniha přináší užitečné kontakty v České republice. Knihu opatřila předmluvou a doporučuje české veřejnosti také doc. MUDr. Iva Holmerová, předsedkyně České azheimerovské společnosti.

Informační osvěta v souvislosti s Alzheimerovou chorobou je natolik důležitá, že od roku 1994 si 21. září připomínáme jako Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci. Informační kampaň podporuje i nakladatelství Portál právě knihou Alzheimerova choroba, kterou chystá k vydání letos v listopadu. Už nyní Portál nabízí zájemcům na svém webu možnost využít službu „hlídacího psa“, který je okamžitě po vydání upozorní na dostupnost titulu. Český knižní trh totiž stále poskytuje málo populárně-naučné literatury k tomuto onemocnění, které někteří odborníci přirovnávají k epidemii či metle 21. století.

Více o knize Mathildy Regnault Alzheimerova choroba: http://obchod.portal.cz/produkt/alzheimerova-choroba/.

Doporučení:
Share

Napsat komentář