(Ne)splněná přání

698115_red_lips
Zákon schválnosti nařizuje, že to, co jsme si dlouho přáli, se splní zrovna ve chvíli, kdy už nám to k ničemu není.


Titul Žár, již čtvrté pokračování knižní série Sukuba, jejíž autorkou je Richelle Mead, vydalo nakladatelství Domino v září roku 2012.

Richelle Mead se narodila 12. listopadu 1976 v Michiganu, v současné době ale žije s manželem v Seattlu. Vystudovala hned tři obory na dvou vysokých školách, na Michiganské univerzitě obor humanitní vědy a na Západní Michiganské univerzitě obor náboženství a učitelství středoškolské a vysokoškolské angličtiny. Později se dostala k povolávání spisovatelky, ve kterém se snaží být stejně produktivní jako ve studiu (pracuje hned na třech knižních sériích najednou). Richelle Mead se nejvíce proslavila řadou knih pojmenovanou Vampýrská akademie.

Kniha Žár nezačíná vůbec optimisticky. Georgina se i přes veškerou dobře míněnou snahu svých nesmrtelných přátel nemůže vzpamatovat z rozchodu se spisovatelem Sethem. Její nálada je permanentně příšerná, začíná znovu kouřit, je nepříjemně sarkastická a utápí se v sebelítosti. Ke všemu se vyspí se svým psychoterapeutem, což velmi rozzuří jejího pekelného šéfa, arcidémona Jeromeho, který jí nařídil chodit na psychoterapie.

Pokud vám připadá přinejmenším podivné, že by vám šéfoval arcidémon a vaši přátelé byli vampýři a skřeti, pak vězte, že pro Georginu to není nic neobvyklého. Georgina sama je sukuba, což je žena kradoucí mužům při sexu životní energii, a pracovat pro peklo je jejím denním chlebem již pěkných pár staletí.

Frustrovaná Georgina je na čas kvůli Jeromeho nespokojenosti převelena ze Seattlu do kanadského Vancouveru, kde má místní arcidémon Cedrik „menší“ problémy s nezvedenou skupinkou satanistů. Ti sice nedělají nic nadmíru destruktivního a jejich snaha upoutat pozornost okolí a uctívat pekelné síly vyznívá spíše komicky, ale Georgina má podivné tušení, že za jejich činností je něco více.

Její podezření se ještě zvětší, když sám arcidémon Jerome zmizí. Jeho podřízení rázem ztrácejí své nadpřirozené schopnosti. Vampýři nemají chuť na krev a mohou se producírovat ve dne po slunných ulicích, skřeti ztrácejí schopnost vidět lidskou auru a Georgina již při sexuálním styku s muži nekrade jejich životní energii. Po počátečním zděšení začíná Georgina přemýšlet, že současný stav by jí mohl přinést i něco dobrého. Mohla by se dát znovu dohromady se Sethem, kterého se před „proměnou“ bála i políbit, aby ho neokradla o život.

Je tu však jeden háček. Seth má přítelkyni, Georgiinu spolupracovnici a kamarádku, která ani netuší, že spolu známý spisovatel a její kolegyně někdy něco měli. Georgina již také není svobodná, začala chodit s Dantem, morousem a odborníkem na černou magii. Rozhoří se mezi bývalými milenci opět tělesná láska, nebo zůstanou věrni svým novým protějškům?

Proměnlivý vztah mezi Georginou a Sethem se táhne všemi díly příběhu jako červená nit. Často mi přijde, že je daleko zajímavější než dobrodružství s nesmrtelnými stvořeními, která Georgina v každém díle zažívá. Ani v pořadí čtvrtý díl série není v tomto výjimkou, a ač je zápletka s Jeromem a jeho zmizením nadmíru napínavá, hlavním tahounem knihy zůstává dle mého názoru právě Georginina láska k Sethovi.

Žár je pro mne zatím nejponuřejším dílem řady. Hlavní hrdinka se pořád utápí v depresích a hořekuje nad svým zpackaným životem, což občas vyznívá dost otravně. Její nový přítel Dante jako by ji v tom podporoval a sám se chová negativně a bezútěšně, ostatně stejně jako Seth, který po Georgině neustále hází smutné pohledy. Téměř jediným čistě pozitivním člověkem v příběhu je Sethova současná přítelkyně Maddie, která však netuší, že za jejím štěstím se schovává samá lež a klam.

Kniha je psána velice čtivým stylem a autorka rozhodně nešetří sarkasmem, což příběhu dodává vtip, který nutně potřebuje (ostatně koho by bavilo číst jen samé hořekování a stížnosti). Děj nikde nevázne, nenašla jsem žádnou část, která by mne vyloženě nebavila či nudila. Díky detektivním prvkům a očekáváním ohledně vztahu Georginy a Setha jsem byla často napjatá jako struna, a nemohla jsem ani přes pozdní noční hodinu přestat číst.

Titul Žár potěší milovníky fantasy a romantiky, kterým není proti srsti přečíst si pár peprnějších popisů milostného života hlavní hrdinky. Nutno dodat, že autorka používá těchto částí s mírou, takže z románu se nestává žádná laciná knižní pornografie, ale zůstává zábavnou a napínavou knihou.

Doporučení:

Související knihy

zobrazit info o knizeSukuba 4: Žár

Mead, Richelle

Domino, 2012

(Ne)splněná přání - DISKUZE

Počet reakcí: 1
  1. Kamtcha napsal:

    Nyní jsem dočetla knížku Dcery Štěstěny od Tary Hyland, moc se mi líbila. Určitě všem doporučiju.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>