Procházka Velehradem

velehrad
Nedaleko Uherského Hradiště se nachází Velehrad. A právě tam vás ve své knize zavede památkový pedagog Petr Hudec. Představí vám nejznámější poutní místo a povypráví vám o kořenech naší víry a kultury.

Čtivý průvodce po našem nejznámějším poutním místě. Autor svěžím způsobem vypráví o kořenech naší víry a kultury spojených se sv. Cyrilem a Metodějem, o odvaze cisterciáků a jezuitů zapustit kořeny v duchovním srdci Moravy, o proměnách poutního místa za císaře Josefa II. i arcibiskupa Stojana, ale i o klíčových událostech a osobnostech neklidného 20. století. Velehrad není jen historie, je to žhavá současnost: návštěva papeže v roce 1990, novodobé Dny lidí dobré vůle, obnova poutního areálu, kvalitní umění a vzdělávání a nesčetné množství duchovních podnětů. V knížce najdeme řadu dalších zajímavostí i praktické tipy na výlety po okolí. Informačně nabitá knížka poslouží jako příprava na vaši první návštěvu Velehradu, průvodce poutním areálem i literární suvenýr po návratu domů. Ať už sem přijíždíte na pouť, za památkami, na duchovní cvičení, ze studijních důvodů nebo prostě proto, že jste si to tu zamilovali, buďte vítáni.

Velehrad – průvodce poutním místem

Pouť ke kořenům v srdci Moravy
Autor: Petr Hudec

Počet stran: 160
Vazba: brožovaná
Formát: 130×190 mm
ISBN: 978-80-7566-442-6
Doporučená cena: 269 Kč

Knihu Velehrad – průvodce poutním místem vydalo Karmelitánské nakladatelství.

Ukázka z knihy

Jsou poutní místa situovaná na hoře, kam je třeba vystoupat, jako třeba Svatá Hora u Příbrami či Svatý Hostýn. Do Velehradu, ať už přicházíme z kteréhokoliv směru, se spíše noříme, neboť byl zbudován mnichy cisterciáckého řádu v údolí. V průběhu věků se však jeho zdi staly symbolem mnohem starší tradice, která sahá až k Cyrilu a Metoději, počátkům naší křesťanské víry a kultury vůbec. Proto je pouť na Velehrad cestou ke kořenům. Přicházíme či přijíždíme, abychom se na poutním místě upamatovali, z čeho jsme vzešli, kdo jsme, a toužíme nalézt východisko pro naše další směřování. Někdy tak činíme vědomě, častěji nikoliv. Tak či onak, má-li nás Velehrad skutečně obohatit, je třeba zde nějakou chvíli zůstat a „vystavit se jeho působení“. (str. 9)

Podívejte se na celou ukázku.

O autorovi

Petr Hudec (1979) je památkový pedagog, který se dlouhodobě zabývá kulturními, duchovními a politickými dějinami Velehradu i bohatstvím jeho uměleckých památek. Vystudoval obor Křesťanská výchova na CMTF UP v Olomouci, pracuje v Národním památkovém ústavu v Kroměříži a angažuje se ve spolku Matice velehradská. Publikoval knihy Kamenná čítanka (průvodce bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě, 2016), Tajemství libosadu (o Květné zahradě v Kroměříži pro děti, 2019) a Galerie velehradské cisterciácké krajiny (s Alešem Létalem, 2022). S manželkou a čtyřmi dětmi žije v Kroměříži. Hraje rád na kytaru.

Zdroj informací: eshop.cirkev.cz


Karmelitánské nakladatelství (KNA) bylo založeno v roce 1991 mužským řádem karmelitánů se sídlem v klášteře v Kostelním Vydří. Působnost KNA se během času rozšiřovala a od konce 90. let minulého století se stalo lídrem na trhu s křesťanskou a katolickou knižní produkcí. V roce 2016 se sídlo společnosti přesunulo do Prahy a od 1. března 2019 je jediným vlastníkem KNA Česká biskupská konference.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeVelehrad – průvodce poutním místem
Pouť ke kořenům v srdci Moravy

Hudec, Petr

Karmelitánské nakladatelství, 2023

Napsat komentář