Jaké to je být rostlinou?

planta-sapiens-perex
Mohou mít rostliny vědomí? Dokážou si pamatovat? Sice nemají mozek, ale jejich vnitřní soustava se až tak neliší od naší nervové. Inteligencí rostlin se v knize Planta sapiens zabývá Paco Calvo.

Kniha Planta Sapiens je fascinující sondou do vnitřního světa rostlin založená na nejmodernějším výzkumu rostlinné inteligence. Dokážeme-li pochopit, jaké je to být rostlinou, mohli bychom mít z okolního světa mnohem víc. Schopnosti rostlin vědci dokumentují už desítky let. Prokázali, že rostliny spolu komunikují, manipulují s ostatními druhy a provádějí důmyslné pohyby. Méně známé jsou nejnovější důkazy, že rostliny mohou mít „vědomí“. Ačkoli nemají mozek, jejich mikroskopické vnitřní pochody odkrývají soustavu, která se příliš neliší od nervové sítě v našem těle. Dokážou si tak pamatovat, učit se a disponují inteligencí, která jim umožňuje chovat se adaptivně, flexibilně, účelně a předvídavě. Pokud se na rostliny podíváme novým způsobem, může to zásadně proměnit celé naše chápání světa.

Paco Calvo, přední osobnost filozofie rostlinné signalizace a chování, v knize Planta Sapiens předkládá zcela nový pohled na biologii rostlin a vysvětluje, jak rostliny pohánějí technologický rozvoj: od robotiky přes umělou inteligenci až po řešení ekologické krize. Především však dokládá, že rostliny nejsou jen zelená kulisa — jsou to aktivní živé organismy s vlastními zájmy.

Kniha Planta Sapiens vám umožní nahlédnout do rostlinné říše jako nikdy předtím. Změní váš pohled na jiné formy života, takže rostliny budete vnímat jako spojence při řešení globálních problémů, ne jako pouhé suroviny. Poznáte rostliny jako učitele, od kterých se můžete učit o své vlastní mysli. Pokud zkusíte dívat se na rostliny jinak, budete ohromeni tím, co objevíte.

 

Planta sapiens

O inteligenci rostlin
Autor: Paco Calvo
Ilustrace: Natalie Lawrencová
Přeložil: Vojtěch Ettler

Počet stran: 288
Vazba: vázaná
Formát: 140×215 mm
ISBN: 978-80-7670-096-3
Doporučená cena: 449 Kč

Knihu Planta sapiens vydalo nakladatelství Kazda.

 

Ukázka z knihy

Uspávání rostlin

Nestane se každý den, že početnému obecenstvu předvedete vědecký kousek, který diváky skutečně překvapí. Dne 9. srpna 2019 v přednáškovém sále na ostrově Mauricius se mi přesně takové publikum podařilo ohromit pouze se skleněným poklopem, vatovým tamponem a malou dávkou anestetika. Vybral jsem si omamnou látku, kterou veterinární chirurgové používají u koní, koček a psů k dočasnému a bezpečnému uspání. Mezi diváky se pravděpodobně nacházela řada lidí, kteří někdy vzali domácího mazlíčka k veterináři a pozorovali, jak zvíře klidně upadá do spánku, ale chystanou ukázku ještě nikdy neviděli. (str. 23)

Přečtěte si celou ukázku.

 

Autor a ilustrátorka

Paco Calvo je profesor filozofie vědy působící v Laboratoři minimální inteligence (MINT Lab) na Murcijské univerzitě ve Španělsku, kde zkoumá především možnosti inteligence rostlin. Zabývá se ekologickými základy rostlinné inteligence a provádí experimentální studie na pomezí rostlinné neurobiologie a ekologické psychologie. Za posledních deset let na téma rostlinné inteligence hojně přednáší k odbornému i neodbornému publiku po celém světě.

Natalie Lawrencová je spisovatelka a ilustrátorka s magisterským i doktorským titulem z historie a filozofie vědy, která se pyšní dalším titulem ze zoologie na Cambridgeské univerzitě. Její práce se objevily v časopisech BBC Wildlife, Aeon Magazine či Public Domain Review. Vystupuje na TED konferencích a vyskytla se v podcastu BBC Woman’s hour.

Zdroj informací: nakladatelství Kazda


Nakladatelství Kazda přináší čtenářům výjimečné knihy o přírodě, udržitelnosti, netradičním cestování a umění. Filozofií nakladatelství je přinášet kvalitní české a zahraniční tituly, které zajímavým obsahem čtenáře vnitřně obohatí, podpoří jejich vztah k přírodě a přispějí k formování udržitelnější budoucnosti.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePlanta sapiens
O inteligenci rostlin

Calvo, Paco

Kazda, 2022

Napsat komentář