Lakomec s Ivanem Trojanem

Moliere_Lakomec_Trojan
Jedna z nejslavnějších Molièrových komedií, Lakomec, se nyní dočkala povedeného rozhlasového zpracování s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Poslechněte si příběh lakotného Harpagona v novém provedení.

Pětiaktová hra v próze, jejímž hlavním hrdinou je lichvář a chorobný lakomec milující více než kohokoli z bližních svoje peníze, byla napsána v roce 1668. Dnes patří k nejoceňovanějším Molièrovým hrám, ale v době svého vzniku velký ohlas nevzbudila. Obliba komedie přišla až později, dnes patří k nejuváděnějším autorovým hrám a jméno hlavní postavy se stalo synonymem pro lakomého člověka. Lakomec je dramatem jedné rodiny a také komedií charakterů, ve které děj i situace slouží k tomu, aby vyjevily ve vší nepatřičnosti a směšnosti nezvladatelnou neřest hlavní postavy. Vdovec Harpagon, otec dvou dospělých dětí Kleanta a Elišky, je posedlý hromaděním peněz a zároveň je přesvědčený, že ho o ně chce každý připravit. Navenek se tedy snaží vystupovat jako chudák a stejně lakomý je i co se týče výdajů na domácnost a potřeby svých dětí. Neúnosná rodinná situace vyvrcholí ve chvíli, kdy se Harpagon rozhodne dceru a syna vyvdat a oženit proti jejich vůli, protože sám plánuje sňatek s o mnoho let mladší dívkou. Zdá se, že otec má všechny prostředky k tomu, aby prosadil svou, jenže je zasažen na nejcitlivějším místě, když se mu ztratí doma ukryté peníze.
Lakomec je jednou z her, která jako by se vždy zcela proměňovala podle obsazení a interpretace hlavní postavy, jiný byl tedy Molièrův Lakomec Františka Filipovského, jiný Miloše Kopeckého nebo třeba Borise Rösnera. Teď přichází se svou rozhlasovou verzí režisér Lukáš Hlavica, který titulní postavu nabídl Ivanu Trojanovi.

 

Lakomec

Autor: Molière
Čte: Ivan Trojan
Umělecký režisér: Lukáš Hlavica

Vazba: CD
Celková délka 01:17:13
Formát: 127×140 mm
ISBN: 8590236114227
Doporučená cena: 329 Kč

Audioknihu Lakomec vydalo nakladatelství Radioservis.

Poslechněte si ukázku na webu Radiotéky.

 

Molière

Francouzský spisovatel Jean-Baptiste Poquelin vystupoval pod jménem Molière. Narodil se v roce 1622. Od svých mladých let působil u kočovných společností jako herec a režisér. Zabýval se také psaním frašek a komedií. Poté získal místo ředitele královského divadla v Paříži. Stále vedl válku s církví a s královským dvorem. V jeho hrách se promítala soudobá mravní problematika, od postavení žen ve společnosti i v rodině, lakoty, náboženského pokrytectví až po úlisnost a snahu měšťanstva napodobovat šlechtu. Postavy jeho děl mají výrazné charakterové rysy. Molière zemřel v roce 1673. Je mj. autorem komedií Skapinova šibalství a Ztřeštěnec, Zdravý nemocný či Tartuffe. Přečtěte si také krásně ilustrovanou knížku Molière.

Zdroj informací: zivotopis.spisovatele.cz


Radioservis je největším výrobcem audiozáznamů v České republice. Jeho záměrem je postupně zpřístupnit rozhlasový archiv (mluvené slovo, hudbu a další pořady), tak i fyzické nosiče na jednom místě online. Nabízené záznamy pořadů jsou dodávány ve vysoké kvalitě upravené zvukovými mistry.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeLakomec (audiokniha)

Moliére

Radioservis, 2022

Napsat komentář