Fúzní energie

Fuze
Dva britští výzkumníci zaměřili svou pozornost na fúzní energii. Kromě vysvětlení základních principů se čtenář dozví i zajímavé informace o ruském tokamaku či o Mezinárodním termonukleárním experimentálním reaktoru. Autoři neopomněli zhodnotit i současné zdroje energie.

Může být termonukleární fúze – energetický zdroj Slunce a hvězd – napodobena v pozemských podmínkách tak, aby zabezpečila nevyčerpatelnou, životnímu prostředí přátelskou energii na Zemi? V této knize britští výzkumníci popisují fascinující historii vědy o fúzní energii od prvních vědeckých myšlenek o úloze fúze ve vesmíru přes vysvětlení základních principů využití fúzní energie na Zemi až po naznačení širokých možností její komerční aplikace ve fúzních elektrárnách 21. století. Publikace se zaměřuje zejména na objasnění principu nejúspěšnějšího fúzního zařízení – ruského tokamaku, na aktuální informace o tom, jak pokračuje výstavba Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (tokamaku ITER) v Cadarache ve Francii, i na poslední výsledky Národního zapalovacího zařízení (laseru NIF) z Lawrencovy národní laboratoře v kalifornském Livermoru (LLNL). Velký důraz autoři věnují zhodnocení současných zdrojů energie a způsobu, jak řešit její vzrůstající celospolečenskou potřebu, ze které jednoznačně vyplývá, že jedinou možností je řízená termonukleární fúze. Kniha je opatřena doslovem Radomíra Pánka o aktuálním stavu výzkumu fúze v České republice a zapojení českých vědců do mezinárodního vědeckovýzkumného programu ITER.

Ukázka z knihy

Co je energie, je každému jasné. Vyskytuje se v mnoha různých formách, včetně elektřiny, světla, tepla, chemické energie či energie pohybové (neboli kinetické). Důležitým vědeckým objevem 19. století byl zákon zachování energie, tedy že energii můžeme měnit z jedné formy na druhou, ale celkové množství musí zůstat stejné. Známou veličinou je také hmotnost, jíž se v běžném životě říká, poněkud nepřesně, váha. Na povrchu Země jsou hmotnost a váha často považovány za totožné kategorie a používají stejné jednotky – něco, co váží jeden kilogram, má současně hmotnost jednoho kilogramu – ale přesně řečeno je váha měřítkem síly, kterou na hmotu působí gravitace Země. (str. 31)

Fúze

Energie vesmíru
Autoři: Garry McCracken, Peter Stott
Přeložili: Jan Mlynář, Milan Řípa

Počet stran: 336
Vazba: brožovaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-200-2986-7
Doporučená cena: 395 Kč

 

Knihu Fúze vydalo nakladatelství Academia. Můžete si přečíst i ukázku z knihy.


Nakladatelství Academia vzniklo v roce 1953, původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. Vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeFúze
Energie vesmíru

McCracken, Garry – Stott, Peter

Academia, 2019

Napsat komentář