Navštivte Prahu s Veverkou a Myškou

Veverka a Myska v Praze_uvodni
Komiks Veverka a Myška v Praze láká na zábavné dobrodružství a malebné ilustrace. Nezáživné informace a nadbytek letopočtů však požitek z poznávání poněkud kazí.

Nakladatelství Albatros vydalo 4. března 2019 komiksového průvodce Prahou pro děti, který stručně seznamuje s historií našeho hlavního města. Snaží se tak činit prostřednictvím líbivých obrázků autorky Jarmily Marešové, jež napsala také knihu Kdo bydlí ve starém dubu? a ilustrovala některé z příběhů Astrid Lindgrenové (Madynka, Emilovy skopičiny).

Útlá velkoformátová knížka Veverka a Myška v Praze představuje malým čtenářům dvě zvědavé a trochu hubaté kamarádky, které se vydaly do Prahy za babičkou Myšky. Nejznámější symboly a krásy města objevují s cestovní kanceláří pana Havrana. Obletí s ním nejdůležitější pamětihodnosti, a protože Havran umí krásně vyprávět, stane se z poznávání dějin a architektury úžasné dobrodružství a často i velká legrace. Cestovatelky zjistí, jak lidé kdysi žili a pracovali. Navštíví mj. alchymistickou či sochařskou dílu a poslechnou si tajuplné pražské legendy.

Ačkoli anotace slibuje velká dobrodružství a kopec legrace, čtenáři se ve skutečnosti dočkají spíše jen mnoha letopočtů, jmen a informací, které nemají šanci si zapamatovat. Kniha např. podrobně popisuje přestavbu Pražského hradu v různých obdobích, zaměřuje se na každou věžičku, uvádí jednotlivé roky. To je jistě velice záslužné, ale nakolik to může zaujmout sedmileté dítě? Obzvlášť když jsou poznatky rozloženy po stránce tak chaoticky, že člověk ani nepozná, kde vyprávění začíná a kudy pokračuje. Vcelku nezáživný je i důkladný rozbor orloje. Abych řekla pravdu, nepamatuji si z něj v podstatě nic. A ze řady dalších výkladů také ne.

Veverka a Myska v Praze_ukazka3Veverka a Myska v Praze_ukazka4

Veverka a Myska v Praze_ukazka5Veverka a Myska v Praze_ukazka6

Mrzelo mě i to, že kniha není delší a nezachycuje více pražských zajímavostí. Chybí tu Národní divadlo a Národní muzeum, pomník sv. Václava na Václavském náměstí, Klementinum, Betlémská kaple, Petřín, Žižkov a mnoho dalších míst.

Zaujaly mě však zmíněné pověsti. Teprve u nich dostává prostor souvislé a atraktivní vyprávění bez hromady číselných údajů. Děti se seznámí s příběhem odvážného Bruncvíka, který toužil do svého znaku přidat lva. Vydají se na starý židovský hřbitov a zjistí, kdo byl vlastně ten záhadný golem. Poznají pohnutý osud ctižádostivého Fausta, jenž svou duši upíše ďáblu.

Veverka a Myska v Praze_ukazka1Veverka a Myska v Praze_ukazka2

Autorčin nápad zasadit děj knihy do současného českého prostředí je jistě atraktivní. Myška a Veverka poznávají Prahu stylově s cestovní kanceláří, během letu mezi havranovými křídly mají na ouškách sluchátka a poslouchají výklad. Cestou po jednotlivých památkách se k nim připojují další turisté, mnohdy cizinci, takže tu zazní i komentáře v angličtině. Výklad nezůstává pouze na havranovi, zapojují se i další zajímavé postavičky, např. netopýr, pyšný páv nebo pavouk.

Přesto mám pocit, že kniha skrývá velký potenciál, který mohl být využit lépe. Rodičům bych doporučila, aby ji dětem koupili k první procházce Prahou. Možná zaujme více, když si čtenáři budou moct obrázky a informace rovnou spojit se skutečnými památkami.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeVeverka a Myška v Praze

Marešová, Jarmila

Albatros, 2019

Napsat komentář