Ráda bych se s vámi v této občasné rubrice podělila o své postřehy o knihách, které jsem četla či poslouchala a neměla čas napsat plnohodnotnou recenzi. Čeká vás pokaždé pár postřehů, které vás možná přimějí udělat si svůj vlastní obrázek…
Knihu www.bez-bot.cz napsala Ivona Březinová, která snad dokáže stvořit působivý příběh na jakékoliv téma. Její Řvi potichu, brácho vzalo za srdce mě i moje děti a www.bez-bot.cz je dalším společným pokladem. Příběh patnáctiletého kluka, kterému nehoda na lyžích převrátí život vzhůru nohama, protože právě o obě spodní končetiny přijde, nenechal ani jedno oko suché. Dokonale vylíčené stavy po nehodě – od popření, přes rezignaci až po novou chuť do života – nám přiblížily osudy mnoha těch, kteří si na své nohy již nikdy boty neobují. Opravdu klobouk dolů před paní autorkou – má náš velký obdiv za to, s jakou lehkostí se dokáže vcítit a jak umí předávat emoce a příběhy dál. Knihu vydalo nakladatelství Cattacan.
————————————————
Nenalezená polského autora Remigia Mróze byla představena nakladatelstvím Domino jako psychologický thriller. Já jsem jej poslouchala jako audioknihu staženou z Audiotéka.cz v podání Zuzany Truplové a Zbigniewa Kaliny. Jejich přednesu není co vytknout, docela mě strhli a vtáhli do děje. Opravdu jsem byla napnutá, ale když audiokniha skončila, dostavilo se zklamání. Ze všeho složitého dění se vyklubalo „cosi“ upozorňující na domácí násilí v Polsku. Příběh mi připadal zmatený, překombinovaný a většina balastu, která původně zajímavou zápletku halila, se bohužel nijak uspokojivě nevysvětlila… Jiný pohled najdete v naší recenzi.
————————————————
Když nakladatelství Slovart vydá novou „Dánovku“, tedy knihu slovenského autora Dominika Dána, neodolám a musím si ji přečíst. Příběh obvykle není složitě psychologický, ale vždycky nese také nějaké závažnější téma. Poslední kniha s názvem Dopis ze záhrobí připomínala dobu po všeobecné amnestii Václava Havla a názorně líčila, jak děsivé následky tento – asi ne příliš uvážený – krok přinesl. Jinak je to výborná kniha určená k rychlé „konzumaci“, napětí i černý humor obsahuje ve správném poměru.
————————————————
A ještě jednou Dominik Dán, tentokrát s případem nazvaným „bondovsky“ Žiješ jenom dvakrát. Pokud jste se dívali na seriál Kriminálka Staré Město, tak jeho druhá série, v níž detektivové vyšetřovali únosy mladých žen, byla inspirována touto knihou (ve slovenštině vyšla již v roce 2011). Každopádně jsem si u čtení vybavovala některé scény z televize. Ale nemusíte se bát, kniha je stručnější a také její konec vyznívá jinak. Za přečtení určitě stojí.
————————————————
Nečtu jen detektivky – Muž, který už nezavolal, dílo Rosie Walsh, je ryzí romance o tom, že srdci člověk neporučí. Anotace naznačuje i záhadně přerušený kontakt (slíbil, že zavolá, ale neozývá se a je nedostupný, zmizel i ze sociálních sítí) a tajemství z minulosti, které ohrožuje štěstí zamilovaných. Poslouchala jsem příběh jako audioknihu staženou z Audiotéka.cz, připravilo ji však (stejně jako knihu) nakladatelství Motto. Načetla ji dvojice interpretů Nikola Votočková a Petr Gelnar a musím přiznat, že jsem se od poslechu nemohla odtrhnout. I když některé části působily předvídatelně, vzápětí se ukázala úplně jiná pravda, takže by se dalo říct, že autorka do žánru vložila i jakési prvky z detektivky. Rozhodně jsem se nenudila a souhlasím i s výrokem Liany Moriarty: „Tuhle knihu naprosto zbožňuju a přála jsem si, aby nikdy neskončila.“ Snad jen úplný závěr plný odpuštění a smíření vyznívá jako tradiční hollywoodské klišé, ale nad tím pro tentokrát ráda přimhouřím oči… Občas je potřeba užít si i nějaký happy end.
————————————————
Na závěr svého prvního ohlédnutí jsem si nechala hodně netradiční detektivku zimbabwsko-britského autora Alexandra McCall Smitha První dámská detektivní kancelář, kterou vloni vydal jako audioknihu Radioservis. Načetla ji Jana Stryková. Upřímně doznávám, že mě titul nadchnul, a to jak po obsahové stránce, tak i po té interpretační. První soukromá detektivka v Gaborone, hlavním městě Botswany, Precious Ramotswe mě bavila a její přístup k životu rozveseloval. Africká mentalita je prostě jiná a odlišné jsou i zločiny, do jejichž řešení se pouští. Ze začátku vše působí jen jako nějaká groteska, ale nakonec se ukáže, že Precious Ramotswe není jen další ukázkou „tlusté líné Afričanky“, která z nadbytku peněz neví, co si vybrat za zábavu, ale že jde o ženu srdnatou, laskavou a nad to i velmi moudrou. Interpretace Jany Strykové byla úžasná, dokonale se k charakteru hlavní postavy, která knihu vypráví, hodila. Určitě se k poslechu nahrávky stažené z webu Audiotéka.cz vrátím.
První Očima šéfredaktorky končí. Pokud vás zaujalo, budu ráda, když vyjádříte svoji podporu či názor na knihy dnes představené.
Související knihy
www.bez-bot.czBřezinová, Ivona
Cattacan, 2018
NenalezenáAudiokniha
Mróz, Remigiusz
Audiotéka.cz, 2018
Dopis ze záhrobíDán, Dominik
Slovart, 2018
Žiješ jenom dvakrátDán, Dominik
Slovart, 2018
Muž, který už nezavolal (audiokniha)Walsh, Rosie
Motto, 2018
První dámská detektivní kancelář (audiokniha)Smith, Alexander McCall
Radioservis
Napsat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.