Poslední kniha Güntera Grasse

Gunter Grass_O konecnosti_obalka
Poslední kniha předního německého spisovatele Güntera Grasse O konečnosti vypovídá o prožívání závěrečné fáze života a je doplněna autorovými vlastními grafikami.

Poslední kniha, kterou Günter Grass dopsal a sám ještě připravil do tisku, vyšla několik měsíců po jeho smrti († 13. dubna 2015) a je vskutku důstojným „kšaftem“ – loučením se světem, s literaturou, a především se životem. Není to žádný literární testament, v němž by autor odkazoval potomstvu moudrosti a rady k následování, ani bilance, v níž by účetnicky sčítal zisky a ztráty života, o němž ostatně ví, že jej – i když mu kukačka opakovaně slibuje léta – už může počítat spíš na měsíce. Tato kniha je hlavně výpovědí o prožívané přítomnosti – o závěrečné fázi života, v níž člověk, navzdory všem deficitům staroby, stále ještě plně prožívá vše kolem sebe, ba uvědomuje si a vnímá i věci drobné a nenápadné zvlášť ostře právě proto, že se mu u nich neodbytně vnucuje přídomek „poslední“. Tyto pozdní zážitky a úvahy se odvíjejí v desítkách krátkých textů prozaických i básnických, v nichž se střídají nejrůznější, často groteskně zcizené náměty a nápady osobní, literární i politické (včetně „mámy“ Merkelové), které však při pozornějším čtení vytvářejí rafinovaně propojenou motivickou síť a celostnou kompozici. Základní polohou tohoto loučení není sentimentální nářek, nýbrž originální spojení elegičnosti s humorem – někdy dost černým – a sebeironií, ale také mužná vyrovnanost tváří v tvář neodvratné „konečnosti“. Integrální součástí knihy jsou autorovy vlastní, s texty podstatně související, ne pouze ilustrující grafiky jako další doklad toho, že projev slovesný a výtvarný představovaly u Güntera Grasse dvě rovnomocné složky jeho umělecké osobnosti. Kniha vychází za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky

 

O konečnosti

Autor: Günter Grass
Přeložil: Jiří Stromšík

Počet stran: 178
Vazba: pevná s přebalem
Formát: 130×210 mm
ISBN: 978-80-7108-368-9
Doporučená cena: 242 Kč

Knihu O konečnosti vydalo nakladatelství Atlantis v edici Spisy Güntera Grasse.

 

Günter Grass

Gunter GrassGünter Grass, německý prozaik, básník, dramatik a výtvarník, se narodil v roce 1927 v Gdaňsku a zemřel 13. dubna 2015. Po skončení druhé světové války se octl v Německu, kde se vyučil kameníkem, a v Düsseldorfu vystudoval Vysokou školu výtvarných umění. Byl členem Skupiny 47 až do jejího zániku v roce 1990. Proslavil se románem Plechový bubínek (Die Blechtrommel, 1959), který byl přeložen do mnoha světových jazyků a zfilmován. Grass je nositelem mnoha cen a vyznamenání (mj. mu České centrum Mezinárodního PEN klubu jako prvnímu udělilo v roce 1994 Cenu Karla Čapka). Roku 1999 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Nakladatelství Atlantis vydalo mj. jeho knihy Příběhy z temné komory a Lokální umrtvení.

informace a fotografie byly čerpány ze stránek nakladatelství Atlantis.


atlantis-logoNakladatelství ATLANTIS je brněnské nakladatelství, které vydává původní českou tvorbu a překlady světových autorů. Vydávání svého díla svěřili Atlantisu Milan Kundera, Ludvík Kundera, Petr Kabeš, Zdeněk Rotrekl, Ludvík Vaculík, ze zahraničních autorů Günter Grass.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeO konečnosti

Grass, Günter

Atlantis, 2017

Napsat komentář