Vyhrajte nová fakta o československém odboji

pres-krvave-reky-perex
Vraťte se zpět do historie a přečtěte si, jak se formovala jednotka československého východního odboje. Díky postupnému odtajňování archivních dokumentů se stále objevují nová fakta a vy si je můžete přečíst.

Československý odboj bez cenzury

Kniha přináší objevná, často až překvapivě neznámá fakta o československém východním odboji za druhé světové války. Díky názorové svobodě, zpřístupnění nejutajovanějších archivních dokumentů a možnosti většího časového nadhledu se autorovi podařilo vrátit této kapitole dějin Čechů a Slováků, zkreslené později komunistickou cenzurou či různými legendami, historickou pravdivost.

Publikace popisuje období, kdy se na Východě začínal utvářet náš odboj, a končí v předvečer Slovenského národního povstání. Můžeme se tak dozvědět o tom, jak se formovala československá jednotka, jak se ji vláda Sovětského svazu snažila využít pro své politické cíle nebo jak komunistická strana usilovala o získání rozhodujícího vlivu nad ní. Některé informace, jež kniha přináší, nejsou čtenářům příliš známé (dozvíte se např. o bližších okolnostech obvinění Ludvíka Svobody ze špionáže a jeho postavení před válečný soud anebo o snahách SSSR uzavřít mír s Německem).

Kniha je velmi čtivá a je doslova nabita faktografickými informacemi, doplněnými svědectvím účastníků bojů (prostých vojáků i jejich velitelů), vyprávěními obyvatel ukrajinských vesniček, vzpomínkami osobností, úryvky z dopisů, tehdejšího tisku, z projevů politiků…

 

Přes krvavé řeky

Autor: Karel Richter

Vydalo: nakladatelství Jota
Počet stran: 374
Vazba: pevná s přebalem
Vydáno: 9/2017
ISBN: 978-80-7565-182-2

Přečtěte si více o knize Přes krvavé řeky, kterou do soutěže věnovala společnost Knihcentrum. Můžete si také prohlédnout několik ukázkových stran: ukázka 1, ukázka 2 a ukázka 3.

logo-Knihcentrum

Knihcentrum.cz je internetové knihkupectví, které nabízí sci-fi, detektivky, thrillery, fantasy, učebnice, kuchařky, pohádky, průvodce, knihy pro děti a mládež a levné knihy.

 

Ukázka z knihy

Připomeňme velký exodus obyvatelstva severního Kavkazu v lednu 1943 – kdo by mohl uvést analogii ze světových dějin? Aby obyvatelstvo, zejména zemědělské, houfně odcházelo s poraženým nepřítelem, s cizáky – jen aby nezůstalo u svých vítězů – kolony, kolony, kolony, kolony, v lítém lednovém mraze a větru… Tito lidé, kteří na vlastní kůži zakusili 24 let komunistického štěstí, věděli již v roce 1941 to, co nevěděl ještě nikdo na světě: že na celé planetě a v celých dějinách neexistoval režim krutější, krvavější a zároveň prohnanější a lstivější než režim bolševický, který se samozvaně prohlásil za „sovětský“. Zpočátku vítali německé vojáky květinami a chlebem a solí podle starého slovanského zvyku, ale Němci je záhy poučili, že v týrání a ukrutnostech si s bolševiky nijak nezadají. Ženy a starci v pobořených a vypálených vesnicích, do nichž českoslovenští vojáci na svém pochodu k frontě přicházeli, patřili k těm, kteří už věděli, že není kam utéct. Fašisti jako bolševici, všechno jeden čert… (str. 16)

 

Vyhrajte knihu Přes krvavé řeky

Mnohá fakta o československém východním odboji byla nejdříve cenzurována komunistickým režimem, nebo dosud zapečetěna v tajných archivních dokumentech, proto je tato kapitola dějin Čechů a Slováků opředena množstvím legend. Nyní však vychází druhé, aktualizované a rozšířené vydání knihy, která předkládá čtenářům pouze ověřené informace, které jsou navíc doplněné vyprávěním přímých účastníků či úryvky z dopisů a tehdejšího tisku. Pokud vás téma druhé světové války zajímá, rozhodně by tento titul neměl chybět ve vaší knihovně.

Ve spolupráci se společností Knihcentrum vám přinášíme soutěž, ve které dva z vás mohou knihu Přes krvavé řeky vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Přes krvavé řeky
probíhá od 26. listopadu do 2. prosince 2017.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 2 knihy Přes krvavé řeky

Doporučení:

Související knihy

zobrazit info o knizePřes krvavé řeky
Čs. východní odboj bez cenzury a legend

Richter, Karel

Jota, 2017

Napsat komentář