S knihou na dráze

uvod-tipy-vlaky
V dnešních svátečních knižních tipech se zblízka podíváme na jeden z obecně nejoblíbenějších dopravních prostředků: na vlak. Kdo by rád nezavzpomínal na pohodlnou, tichou jízdu vlakem, kde se kolem vás míhají stromy a hlavou se vám honí představa parní lokomotivy, která si spokojeně funí zelenou jarní krajinou?

Začněme knihou obecnější, která je vhodná pro všechny, kterým se při slovu vlak objeví na tváři úsměv. Tato vyčerpávající publikace vhodně pojmenovaná Železniční doprava nabízí přehledný, srozumitelný, ale zároveň odborný vhled snad do všech aspektů železniční dopravy v dnešním světě.

Železniční doprava

Autor: Jozef Gašparík, Jiří Kolář

Počet stran: 432
Vazba: brožovaná
Formát: 170×240 mm
ISBN: 978-80-271-0058-3
Doporučená cena: 499 Kč

Knihu Železniční doprava vydalo nakladatelství Grada.

Komplexní a vyčerpávající publikace, která nemá na trhu obdoby, se odborně a zároveň poutavě věnuje všem aspektům železničního provozu. Seznamuje čtenáře se skladbou železniční dopravní cesty, s vozidlovým parkem, zabezpečením železničního dopravního provozu, návěstní soustavou, služebními pomůckami i některými předpisy. Těžištěm výkladu je vysvětlení principů řízení dopravního provozu a jeho plánování pomocí grafikonu vlakové dopravy. Nechybí ani další speciální témata: vlakotvorba nákladní dopravy, plánování periodických jízdních řádů, zásady organizování provozu na vysokorychlostních tratích. V rozsáhlé příloze pak jsou další užitečné materiály jako česko-anglický slovníček železničních pojmů, ukázky grafikonů a jízdních řádů, přehled návěstí a návěstidel, vyobrazení vozidlového parku a množství barevných fotografií. Každá kapitola obsahuje kromě odborného výkladu i různé zajímavosti z provozu, historie či techniky kolejových vozidel, díky nimž po ní sáhnou nejen profesionálové a studenti dopravních oborů, ale i obyčejní železniční fandové a skalní „šotouši“. Kniha je psána s ohledem na české železniční prostředí (zohledňuje způsob řízení a předpisy Správy železniční dopravní cesty).

 O autorech

doc. Ing. Jozef Gašparík PhD je profesor a vedoucím ústavu Katedry technologie staveb na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě.

Ing. Jiří Kolář PhD je český železničář a generální ředitel Správy železniční dopravní cesty. Získal doktorát na Univerzitě Pardubice a dlouhodobě působil jako manažer Českých drah.

Zdroj: www.szdc.cz, www.stuba.sk

O nakladateli

Nakladatelství Grada vydává knihy v České republice již od roku 1991. V její produkci jsou tituly s právní tématikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí. Tuto pestrou škálu doplňuje i naučně odborná literatura, která nabízí řadu publikací s velkým záběrem pro denní praktický život.

————————————————

Druhá železniční kniha, do které dnes nahlédneme, už má mnohem užší zaměření. Hynek Palát totiž zaměřil svou pozornost pouze na Železniční motorové vozy z Tatry Kopřivnice, což mu umožnilo podat čtenáři vyčerpávající historii této slavné značky včetně podrobného představení modelů, které Tatra v první polovině 20. století představila.

Železniční motorové vozy z Tatry Kopřivnice

Autor: Hynek Palát

Počet stran: 144
Vazba: vázaná
Formát: 218×292 mm
ISBN: 978-80-264-1604-3
Doporučená cena: 369 Kč

Knihu Železniční motorové vozy z Tatry Kopřivnice vydalo nakladatelství CPress.

Historie železničních motorových vozů trvá již více než stol let a dodnes se s „motoráky“ běžně setkáváme na většině vedlejších tratí, v regionální dopravě a také na motorových rychlících. Mezi státy s bohatou tradicí výroby motorových vozů patřilo také Československo a významnou stopu zde zanechala kromě jiných kopřivnická továrna Tatra. V této knize se seznámíte s dějinami Tatry, s její produkcí motorových vozů – počínaje lehkými kolejovými autobusy, přes legendární Slovenskou strelu až po poslední vyráběný typ M 131.1, který opustil tovární halu na přelomu čtyřicátých a padesátých let 20. století. Publikace je doprovázena jedinečnými archivními snímky včetně technických nákresů.

O autorovi

Ing. Hynek Palát je učitelem odborných předmětů na Střední škole průmyslové a umělecké v Opavě. Vydal již několik knih zabývajících se parními lokomotivami.

Zdroj: www.sspu-opava.cz 

O nakladateli

Nakladatelství CPress pružně reaguje na vzrůstající popularitu oborů v oblasti odborné a populárně-naučné literatury. Systematicky tak rozšiřuje svou knižní nabídku zejména v oblastech knížek pro nejmenší, cestování, historie a military, hobby, auto-moto, zdraví a životní styl, příroda a zahrada, umění a kultura a technika a věda.

Albatros Media, a.s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zaštiťuje knižní nakladatelství Albatros, CooBoo, Plus, Motto, XYZ, Edika, BizBooks, CPress, Computer Press, Management Press, B4U Publishing, Fragment, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.


Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.

Která z dnes představených knih vás nejvíce zaujala? Napište nám svůj názor v komentářích.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeŽelezniční doprava
technologie, řízení, grafikony a dalších 100 zajímavostí

Gašparík, Jozef – Kolář, Jiří

Grada, 2017

zobrazit info o knizeŽelezniční motorové vozy z Tatry Kopřivnice

Palát, Hynek

CPress, 2017

Napsat komentář