Zajímavé psychologické výzkumy

Jana Nitikin_Marie Hennecke_Neverte tvorivym
Kniha Nevěřte tvořivým klade mnoho zapeklitých otázek, které jste si určitě nejednou položili i vy, a snaží se na ně pomocí vědeckých experimentů odpovědět.

Proč mají hurikány s ženskými jmény na svědomí více obětí? Zvyšuje nakupování biopotravin riziko neetického chování? Jak je možné, že fotbalové týmy v červených dresech častěji vyhrávají? Prosazují se empatičtí lidé více než neempatičtí? A co ten, kdo vidí v životě jen to dobré – je opravdu šťastnější? Kniha, na níž se podílela skupina osmnácti odborníků, kteří pracují v různých oblastech psychologie, má základ v blogu Curyšské univerzity, kam tito psychologové přispívali informacemi o vědeckých experimentech posledních let. Editorky vybraly sto nejzajímavějších příspěvků, jež vysvětlují různé nečekané souvislosti a mnohdy vyvracejí naše očekávání. Ke každému článku je přiřazena ikona, která naznačuje, jestli daný příklad pochází z oblasti myšlení, cítění, mezilidských vztahů, zdraví, motivace, osobnostního rozvoje, nebo technologie a sociálních médií. Na konci knihy jsou pak uvedeny odkazy na vědecké studie, z nichž autoři všechny své poznatky čerpali.

 

Nevěřte tvořivým

a dalších 99 psychologických výzkumů
Autoři: Jana Nikitin, Marie Hennecke a kol.
Přeložila: Kateřina Prešlová

Počet stran: 160
Vazba: brožovaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-262-1165-5
Doporučená cena: 249 Kč

Knihu Nevěřte tvořivým vydalo nakladatelství Portál.

 

Ukázka z knihy

Původ rozpaků spočívá v obavě o to, co si o nás ostatní lidé pomyslí. Ústřední význam zde mají „ostatní“, tedy publikum, které je svědkem porušení norem. Čím je toto publikum větší, tím rozpačitěji se cítíme. Ještě horší to je, když se nám před cizími lidmi nebo jen letmými známými stane nějaká nepříjemnost. U dobrých přátel nebo v rodinném kruhu nám zato trapné situace sotva vženou červeň do tváří.
Vedle těchto faktorů hraje roli také sociální identita, kterou určuje naše příslušnost k různým skupinám (pohlaví, národnost, vyznání). Jelikož jdou ruku v ruce s rozličnými sociálními normami, představují referenční skupiny hlavní vodítko pro to, jaké chování je správné. Před lidmi, které do žádné ze svých referenčních skupin nepočítáme, bychom vlastně tedy rozpaky cítit nemuseli. (str. 19)

Přečtěte si další ukázku.

 

Jana Nikitin a Marie Hennecke

Dr. Jana Nikitin a dr. Marie Hennecke přednášejí psychologii na Curyšské univerzitě a přispívají na blog www.psychologie.uzh.ch.

Informace byly čerpány ze stránek nakladatelství Portál.


Portál byl založen v roce 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí: psychologie, pedagogika, sociální práce, média, populárně psychologická literatura, příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu, rozhovory se zajímavými osobnostmi, knihy pro děti aj. Vydává také čtyři periodika: Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola, Informatorium 3–8. Portál pořádá též odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNevěřte tvořivým
a dalších 99 psychologických výzkumů

Nikitin, Jana - Hennecke, Marie - kol.

Portál, 2017

Napsat komentář