Recenze na knihu Michaela Robothama Amnézie

Amnezie_Michael-Robotham
Jeden postřelený detektiv. Jeden případ z minulosti. A tajemství, které je skryto v hlubinách paměti…

Hlavní postavou knihy Amnézie je detektiv inspektor Londýnské metropolitní policie a šéf Útvaru pro vyšetřování závažné trestní činnosti, celým jménem Vincent Yanko Ruiz. Jen poznámka na okraj, tento muž mi byl v předchozí knize V podezření dost nesympatický. Ne však v tomto příběhu.

Takže Vincent Yanko Ruiz, narozen 11. prosince 1945, bytem na Rainville Road ve Fulhumu. Zaměstnání jsem zmínila. Toto vše si inspektor pamatuje, když se 3. října probudí v nemocnici po osmi dnes strávených v kómatu, s prostřeleným stehnem a chybějícím prsteníčkem na levé ruce. Kdo po něm ale střílel a proč? A jak se dostal do řeky, ze které ho vylovili? Inspektor si na poslední události vůbec nevzpomíná. Dozvídá se, že nešlo o žádnou policejní akci. Na řece byla také nalezena loď potřísněná krví a vypálené nábojnice. Mohl on sám někoho zastřelit?

Inspektora navštíví jeho přítel Joseph O´Loughlin, klinický psycholog. Možná by mu mohl pomoci si vzpomenout, co se stalo předtím, než ho postřelili. Profesor O´Loughlin podává inspektorovi zmačkanou fotografii malé dívky, kterou u něj našli. Inspektor Ruiz poznává sedmiletou Mickey Carlyleovou, dívku, která se před třemi lety ztratila přímo ze schodiště domu, ve kterém bydlela. Její tělo se nikdy nenašlo. Byl však nalezen zakrvácený ručník a z vraždy dívky obviněn a odsouzen Howard Wavell, muž, který také bydlel ve stejném domě.

Inspektor Ruiz však stále věří, že Mickey žije. Nebo má alespoň ten pocit. Zdravotní sestra říkala, že o nějaké dívce stále mluvil ze spaní. Mohl se na Temži ocitnout kvůli ní? Potřebuje se rozpomenout, co se stalo, než se ocitl v řece mezi životem a smrtí. Kolegové mu to však vůbec neusnadňují a nehodlají mu s pátráním pomáhat, protože z jejich pohledu je vrah ve vězení a případ je uzavřen. Ruize považují za blázna s bujnou fantazií. Ale jak se u něj doma mohly objevit diamanty? To rozhodně není žádný výplod mysli, ale realita. Něco zásadního se muselo stát a on si musí vzpomenout!!!

V této knize podrobněji poznáváme postavu detektiva Vincenta Ruize, profesor O´Loughlin, se kterým jsme se seznámili v prvním dílu série s názvem V podezření, zde zastupuje tentokrát vedlejší roli, nicméně také důležitou. Příběh je tedy vyprávěn v první osobě detektivem Ruizem.

Kniha se mi četla dobře, je hodně psychologická, což mám ráda. Autor umí dokonale propracovat postavy. Inspektora Ruize poznáváme jak z pohledu profesního, tak soukromého. Procházíme jeho myšlenkovými pochody, autor nás zavádí do vzpomínek, také do jeho vzdálené minulosti. V tom jsem se malinko občas ztrácela, kde končí současnost a začínají vzpomínky na minulost. Ale zase jsem se rychle zorientovala, takže nijak velký problém mi to nepůsobilo.

Opět jsem však jako u předešlého příběhu měla pocit, že by mu neuškodilo ubrat několik stran. Zpočátku je děj poměrně pomalý, rozvláčný, ovšem v poslední třetině knihy dochází k několika překvapivým zvratům, že nestačíte sledovat. :) Já bych však možná ocenila trošku svižnější děj už od počátku, ale zase by se možná tolik neprojevila závěrečná gradace příběhu, děj by byl tedy spíše vyvážený. Teď, co je lepší, že. :)

Celkově tedy knihu hodnotím určitě pozitivně. Autorův styl mi sedí i přes ty rozvláčnější části, oceňuji jeho psychologickou stránku a výborné vykreslení postav. V první knize jsme detailně poznali život profesora O´Loughlina, tentokrát detektiva Ruize. Postavy jsou opravdu natolik reálné, že máte pocit, jako byste je znali.

Za mě tedy máte rozhodně doporučení. Přečtěte si knihu, a pokud vám nevadí pomalejší dějové rozjezdy a máte rádi psychologické detektivky či thrillery, budete nadšení.

Hodnocení: 4/5

Doporučení:
Share

Napsat komentář