Zahrajte si o román z L. A. zmítajícího se nepokoji

Ryan Gattis_Sest dni hnevu
Bouřlivým událostem z roku 1992, které se odehrávaly v Los Angeles, média mnoho pozornosti nedopřála. Kniha amerického spisovatele Ryana Gattise se k nim však vrací a její děj vykresluje krizové situace, ke kterým během nepokojů docházelo.

Portrét moderní Ameriky

Příběhy odehrávající se uprostřed nepokojů, které se rozpoutaly v Los Angeles v důsledku jednoho z nejznámějších a nejbouřlivějších soudních procesů devadesátých let.

Dne 29. dubna 1992 ve čtvrt na čtyři odpoledne zprostil soud viny tři strážníky losangeleské policie, kteří byli obviněni z použití nepřiměřeného násilí při zneškodňování černocha jménem Rodney King. Dvě hodiny poté vypukly ve městě nepokoje, které nakonec trvaly šest dní. Během 121 hodin přišlo o život čtyřicet tři lidí. Mrtvých však nepochybně bylo víc: k násilí docházelo i mimo místa výtržností, když mnozí využili nastalého chaosu k vyřizování starých účtů.

Odvážná a filmově laděná kniha oživuje bouřlivé a děsivé období v Los Angeles, kterého si tehdy média příliš nevšímala. Ryan Gattis přináší sedmnáct navzájem propojených příběhů, vyprávěných v první osobě, které dohromady vykreslují portrét moderní Ameriky. Gattisovy postavy promlouvají hlasy členů gangů, dětí ulice, zdravotních sester nebo hasičů, kteří se dostali do krizové situace, a katapultují tohoto nekompromisního spisovatele mezi takové legendy, jako je George V. Higgins nebo Dennis Lehane.

 

Šest dní hněvu

Autor: Ryan Gattis

Vydalo: nakladatelství Host
Překlad: Lucie Mikolajková
Počet stran: 408
Vazba: vázaná
Vydáno: 2/2016
ISBN: 978-80-7491-488-1

Přečtěte si více o knize Šest dní hněvu, kterou do soutěže věnovalo nakladatelství Host. A nezapomeňte také na ukázku a náš článek.

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů.

 

Ukázka z knihy

Když jdu dost rychle, zvládnu to domů za dvacet minut, nebo i za patnáct, když projdu skrze baráky na Boardwalk. Náš Boardwalk není žádná promenáda jako v Atlantic City ani nic takovýho. Jenom taková betonová ulička mezi barákama, co slouží jako průchod z hlavní ulice do naší čtvrti. Je to taková naše zkratka. Jak říká moje ségra, „pitomci tudy utíkaj poldům už odnepaměti“. Když se vydáte dolů, zavede vás to přímo na Atlantic. Dejte se opačně a dojdete mezi baráky, ulici za ulicí. A tudy se vydám, když dorazím. Nahoru.
Většina baráků má zhasnuto na verandě i vzadu na dvorku. Venku není ani noha. Žádný známý zvuky. Nikdo si nepouští starý pecky, co uvádí Art Laboe. Nikdo nespravuje auto. Jdu kolem domů a slyším jenom televizi a všichni moderátoři mluví jenom o rabování a požárech a Rodneym Kingovi a černejch a zuřivosti, ale to je v pohodě, ať si melou, protože já myslím na něco úplně jinýho. Na něco mnohem důležitějšího.
Nevykládejte si to špatně. Nejsem žádnej necita, nic takovýho, jenom se starám, o co je potřeba. Kdybyste vyrostli tam co já, kde v obchodě se zbraněma prodávají náboje jako kusovky po pětadvaceti centech každýmu, kdo má černý úmysly a zbytečnej čtvrťák, byli byste taky takový. Ne otupělý nebo permanentně nasraný, prostě si jenom jdete za svým. A já teď počítám měsíce, než odsud budu moct vypadnout. (str. 14)

 

O autorovi

Ryan-GattisRyan Gattis (nar. 1978) je americký spisovatel, profesor tvůrčího psaní a člen losangeleské streetartové skupiny UGLARworks. Jeho nejnovější knize Šest dní hněvu (2015) předcházel dvouletý výzkum a čas strávený s bývalými členy gangů, hasiči, zdravotními sestrami a dalšími občany L.A., kteří nepokoje prožili. Televizní práva na knihu získala HBO. Autor žije se svou ženou v Los Angeles.
(Zdroj informací a fotografie: nakladatelství Host)

 

Vyhrajte knihu Šest dní hněvu

Osvobozující rozsudek pro tři strážníky losangeleské policie, kteří byli obviněni z použití nepřiměřeného násilí, když zneškodňovali černocha Rodneyho Kinga, odstartoval velkou vlnu rozhořčení, které během dvou hodin vygradovalo až v pouliční nepokoje. Za šest dnů zde přišlo o život několik desítek lidí, přesto média probíhajícím událostem příliš mnoho pozornosti nevěnovala. Ryan Gattis je však využil pro svůj román a čtenářům tak přináší sedmnáct příběhů, které jsou navzájem propojeny právě výtržnostmi odehrávajícími se ve „městě andělů“ Los Angeles. Přečtěte si vyprávění zdravotních sester a hasičů, kteří se během několika hodin ocitli v krizové situaci, i členů gangů, kteří mnohdy využili výtržností k tomu, aby si vyřídili staré účty.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Host vám přinášíme soutěž, ve které dva z vás mohou knihu Šest dní hněvu vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Šest dní hněvu
probíhá od 9. do 22. března 2016.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Soutěž naleznete také na největším soutěžním portálu v ČR – Soutěže.cz a na Websoutěže.cz

Související soutěž

Soutěž o 2 romány Šest dní hněvu

Doporučení:

Související knihy

zobrazit info o knizeŠest dní hněvu

Gattis, Ryan

Host, 2016

Zahrajte si o román z L. A. zmítajícího se nepokoji - DISKUZE

Počet reakcí: 1
  1. Nikitke napsal:

    Kniha dorazila,mam obrovskou radost :-)

Napsat komentář