Nástin filozofie vědy

Nastin-filozofie-vedy
Filozofie je s námi od nepaměti. Nová kniha doktora filozofie Lukáše Hadwigera Zámečníka se snaží shrnout její historii, zvláště té analytické 20. a 21. století. Mimo to se snaží odpovědět na smysl filozofie jako vědy.

Má smysl požadovat po filozofii normativní poselství? Je vědecká teorie lepší, když více předpovídá, nebo více vysvětluje? Lze jednoznačně odlišit vědu od pseudovědy? Skončí sociální a humanitní obory jako karikatury uměleckých spolků? Můžeme veškeré vědy naturalizovat? Navrhnout řešení zmíněných problémů, nebo dokonce poskytnout jednoznačné odpovědi se pokouší kniha Nástin filozofie vědy.

Publikace pojednává o jednotlivých fázích vývoje filozofie vědy v tradici analytické filozofie v průběhu 20. a 21. století. Autor sleduje proměny koncepcí klíčových témat, jako jsou struktura vědeckých teorií, vědecké vysvětlení, testování vědeckých teorií nebo vývoj vědy, a to převážně ve vztahu k přírodním vědám. Jeho hlavním cílem bylo vytvořit nový, ucelený a aktuální text, který shrnuje a rozvádí historii i nejnovější stav současné filozofie vědy.

Kniha je určena především čtenářům se znalostmi základních témat z dějin filozofie a přírodních věd, je ovšem strukturována tak, aby mohla být srozumitelná i laickému čtenáři, neboť je doplněna řadou názorných příkladů a propojena literárně laděnými úvody jednotlivých kapitol.

 

Nástin filozofie vědy

Empirické základy vědy v analytické tradici

Autor: Lukáš Hadwiger Zámečník

Počet stran: 412
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7491-608-3
Doporučená cena: 349 Kč

Knihu Nástin filozofie vědy vydalo nakladatelství Host.

 

O autorovi

Lukáš Hadwiger Zámečník absolvoval doktorské studium oboru filozofie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde nyní působí na Katedře obecné lingvistiky. Odborně se zaměřuje na filozofii vědy v tradici analytické filozofie a především na témata filozofie fyziky. Věnuje se explikaci modelů vědeckého vysvětlení v kvantitativní lingvistice a zkoumá užitelnost kvantitativních metod v sociálních a humanitních disciplínách. Je autorem monografií Filozofické aspekty teorie chaosu (Olomouc 2012) a Filosofie vědy (Olomouc 2014).
Zdroj informací o autorovi: nakladatelství Host.


Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. V posledních letech se výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů.

Doporučení:

Související knihy

zobrazit info o knizeNástin filozofie vědy
Empirické základy vědy v analytické tradici

Zámečník, Hadwiger Lukáš

Host, 2015

Napsat komentář