Soutěž

Účastí v soutěži vyjadřujete souhlas s Pravidly soutěží v Klubu knihomolů.

Soutěž o 2 přírodovědné publikace Louka

Přírodní louky ukrývají mnohá tajemství, o kterých jste možná neměli ani tušení. Mezi stébly žije řada rozmanitých živočišných druhů a roste zde mnoho druhů rostlin. Podívejte se, o jakou krásu se lidstvo připravuje jejich plundrováním.

Krása jedinečného biotopu


Lechtající trávy, zářivé květiny, bzučící hmyz: Jan Haft nás bere na objevitelskou cestu do skutečného ráje přírody, kde žijí stovky pestrobarevných rostlin a fascinujících živočichů v často překvapivých společenstvích. Nikde jinde není život rozmanitější. A zároveň je jen málokterý z biotopů tolik ohrožený: Kvetoucí louky kdysi pokrývaly mnohem rozsáhlejší území. Dnes je to žalostných několik procent, a i ta jsou v nebezpečí.

Louky, přinejmenším ty ekologicky neporušené, bývají plné života. Spolu s pastvinami jsou domovem velkého množství semenných rostlin a kapraďorostů. Sídlí zde také značný počet živočišných druhů, mezi nimi pestrobarevní brouci, kobylky a saranče, cikády, motýli, včely, čmeláci a mravenci. Navíc jsou louky velmi důležité i pro celou řadu ptáků, kteří si stavějí hnízda na zemi v trávě, například pro čejky. A mnohá velká zvířata jako srnky a jeleni, která známe především z lesů, louky pravidelně navštěvují.

Biolog a filmař Jan Haft ve své knize čtenářům představuje fascinující svět plný barev, hlasů a překvapivých podob života a životních strategií, založených na spolupráci, jejichž rozmanitost a krásu však ohrožuje v podstatě plošné hnojení a průmyslové využívání krajiny. Hrozí, že tak přijdeme o důležitou součást ekosystému. Haftova kniha proto zároveň volá po záchraně posledních druhově pestrých luk.

Ve spolupráci se společností Knihcentrum vám přinášíme soutěž,
ve které dva z vás mohou vyhrát knihu Louka.


logo-Knihcentrum

Správnou odpověď na soutěžní otázku hledejte v článku:
Získejte pohled mezi stébla rozkvetlé louky


Do soutěže bylo odesláno 524 tipů.

Kdo vyhrál?

mokrpetr (524), iris21 (524)

Správná odpověď

Jaké národnosti je biolog Jan Haft?
Němec.
Doporučení:
Share

Ceny v této soutěži

zobrazit info o knizeLouka (Haft, Jan)
Vábení do tajuplného světa
Lechtající trávy, zářivé květiny, bzučící hmyz: Jan Haft nás bere na objevitelskou cestu do skutečného ráje přírody, kde žijí stovky pestrobarevných rostlin a fascinujících živočichů v často překvapivých společenstvích. Nikde… více

Další soutěže najdete na stránkách partnerského portálu České soutěže.