Soutěž

Účastí v soutěži vyjadřujete souhlas s Pravidly soutěží v Klubu knihomolů.

Soutěž o 2 knihy Doba jedová 8: Infekční šílenství

Patogeny mohou ovlivnit nejen fyzické zdraví, ale také psychické a ukazuje se, že mají na svědomí dokonce i nemoci jako je Tourettův syndrom či autismus. Přečtěte si nové překvapivé závěry vědců o virech a bakteriích.

Mikroskopické nebezpečí


Že by mikroby mohly způsobovat žaludeční vředy, rakovinu děložního hrdla nebo srdeční onemocnění? Dlouho tomu nikdo nevěřil, a vidíte – je to přesně tak. Teď se zdá, že bakterie, viry, paraziti, plísně a infekční bílkoviny zvané priony vyvolávají i 10–20 % duševních nemocí. Třeba schizofrenie možná souvisí s vlnami chřipkové epidemie a nákazou bornaviry, anorexie a Tourettův syndrom bývají spojovány se streptokokovou infekcí a autismus s pustošivými toxickými látkami ve střevech dítěte. Parazitický prvok Toxoplasma gondii se podílí na narušení pozornosti, hyperaktivitě a obsedantně-kompulzivní poruše. Nesoulad imunitního systému a mikrobů ve střevech činí člověka náchylnějším k depresím i chronickému únavovému syndromu.

Důkazů svědčících o široké škále patogeny šířených duševních nemocí už je spousta a všechny jsou nekompromisní. Řadu z nich nabízí tato kniha. Nejen to… Autorka přináší i další zajímavé postřehy. Například že obavy z parazitické infekce korelují s antiimigrantskými postoji a taková předpojatost je výraznější v době, kdy se lidé cítí náchylnější k nákaze. Odpovídá i na otázky, jak mikroby ovlivňují naše chutě, vztahy a společenský status a proč někteří lidé tolerují, či dokonce podporují takové formy násilí vůči druhým lidem, jako jsou lynčování, holokaust nebo etnické genocidy v Bosně a Rwandě.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Triton vám přinášíme soutěž,
ve které dva z vás mohou vyhrát knihu Doba jedová 8: Infekční šílenství.Správnou odpověď na soutěžní otázku hledejte v článku:
Zasoutěžte si zajímavá fakta o mikrobechSoutěžní otázka

Kolik kapitol má kniha Doba jedová 8: Infekční šílenství?

Šest kapitol.
Sedm kapitol.
Osm kapitol.


Tato soutěž je určena pouze pro registrované členy Klubu knihomolů.
Přihlašte se. / Zaregistrujte se.


Doporučení:

Ceny v této soutěži

zobrazit info o knizeDoba jedová 8 (Whasingtonová, Harriet A.)
Infekční šílenství
Že by mikroby mohly způsobovat žaludeční vředy, rakovinu děložního hrdla nebo srdeční onemocnění? Dlouho tomu nikdo nevěřil, a vidíte – je to přesně tak. Teď se zdá, že bakterie, viry,… více

Další soutěže najdete na stránkách partnerského portálu České soutěže.