Nakladatel: Prostor

Lidé – chování včera a dnes

Mezilidske_vztahy_v_romanech

Člověk je složitý tvor a jeho chování je často velice nepředvídatelné. Dají se v tom ale najít nějaké vzorce? Můžeme přijít na kloub příčinám lidského chování? V dnešních tipech se o to minimálně pokusíme: najdete tu hned šest knih, které se na lidské jednání dívají z více různých pohledů.

Ekonomie, digitalizace, technologie – jak se v tom vyznat a nezbláznit se

computer

Vyznat se v dnešním světě není občas úplně jednoduché. Veškeré události kolem nás se dějí zrychleně, a tak se není co divit, že se občas ve všem začneme trochu ztrácet. Pojďme se tedy na chvíli zastavit a podívat se na knihy, které nám pomohou se v aktuálním světě lépe vyznat.

Hity Velkého knižního čtvrtku – jaro 2021 I.

vkc1

Rok se s rokem sešel a i za současné situace se uskutečnila v literárním světě už tradiční akce Velký knižní čtvrtek. Ta představila dvanáct novinek – hitů jarní sezóny napříč žánry. V následujícím článku si představíme prvních šest knih.

Hoaxy, fámy, konspirace

Cerna sanitka znovu v akci

Zatímco městské legendy ustupují do pozadí, jejich místo přebírají fake news, konspirační teorie a internetové hoaxy. Některé z nich přibližuje a komentuje folklorista Petr Janeček ve své nové knize. Nechybí témata jako koronavirus či mobilní sítě 5G.

Svět Povolžských Němců

Deti Volhy nahled

Zatímco k napsání první knihy ji motivovala smrt babičky, u té následující se inspirovala osudem svého dědečka, vesnického učitele němčiny. Prostřednictvím líčení jeho života (občanská válka, hladomory a kolektivizace) ukazuje svět Povolžských Němců ve 20. až 30. letech 20. století.

S románem do minulosti

Historie biografie

Historické romány jsou u čtenářů velice oblíbené, mimo jiné i proto, že v sobě kromě neuvěřitelných příběhů skrývají také poučení pro budoucnost. Přestože jsou tyto příběhy dávno minulostí, bývají nadčasové a současný čtenář si v nich může najít leccos aktuálního. Dnes vám představíme hned tři takové.

Ukázka z knihy Loutkové divadlo strýčka Otta (Brigid Graumanová)

Loutkove divadlo strycka Otta

Loutkové divadlo strýčka Otta je rozsáhlá sága o jedné židovské rodině. Vyprávění začíná v polovině 19. století. Zachycuje útěk před nastupujícím nacismem a nový těžký začátek v Americe. Autorka vystavila příběh na osudech svých sedmi předků a výraznou roli hraje prastrýc Otto Flatter.

Válka člověka se smrtícími patogeny

Neviditelni zabijaci

Nejen Covid-19, ale i ebola či horečka zika představují infekční nemoci, s jejichž epidemiemi se lidstvo musí vyrovnat. Autoři průkopnické publikace ukazují, co by měla společnost udělat, aby se před neviditelnými zabijáky ochránila.

Biatlonový boom

Pribehy biatlonoveho silenstvi

Sportovní reportér zažíval na vlastní kůži atmosféru a dění při velkých sportovních událostech spjatých s biatlonem. Ve své knize přibližuje zlatý věk tohoto sportu a zároveň zachycuje i osobní příběhy významných českých biatlonistů a biatlonistek. Knihu doprovází řada fotografií.

Biografické inspirace pro soužití s přírodou

cestovani2

Většina následujících autorů má jedno společné. Opustili pohodlí dosavadního života a vydali se objevovat krásy přírody a kouzlo cestování. I když to někdy nebylo lehké, nevzdali to a nakonec byli za své úsilí odměněni. Kromě knih, které o jejich životech vypráví, v dnešních tipech nechybí rozhovor s biochemikem o aktuální koronavirové situaci, která nyní limituje právě naše cestování.