Neuzavřená historie

na-kameni-kamen-nahled
Mohlo by se zdát, že trápení minulosti umírá s těmi, kdo ji prožili. Někdy se však může objevovat i v duších nás, kdo jsme jí přímo traumatizováni nebyli. Děsí nás ve snech, řídí naše podvědomí.

Na počátku byl Adam a Eva. Dva mladí studenti, kteří v sobě našli zalíbení. Zní to jako začátek romantického příběhu, jenže román Nadi Revilákové Na kameni kámen, který vydalo nakladatelství Kniha Zlín, je všechno jiné, jen ne romance.

Chvíli se zdá, že jde o titul s mystickým podtextem, pak zase, že jde o thriller. Vlastně nevíte, co si o schizofrenním Adamovi myslet. A až se knihou „pročtete“ (rozumějte: prožijete a přečtete) na konec, pak teprve dojdete k pochopení a odhalení toho, co autorka chtěla tímto originálním příběhem říct.

Adam má hrozné sny, v nichž prožívá hrůzu nacistických transportů. Dokonce musí usínat za zvuků hudby, aby mu před zavřenýma očima nedefilovaly děsuplné obrazy. Dědeček, který zemřel, když Adamovi byly tři roky, přežil jako jediný z rodiny koncentrační tábor. Eva žije po rozvodu s mámou a stará se o stárnoucí babičku, která žije ve velkém bytě sama. Dívka nedokáže navázat trvalejší vážný vztah a nedůvěřuje mužům, kteří o ni mají zájem. Může náhodné setkání Adama s Evou přinést vyřešení jejich problémů? A proč se nesmí vstupovat do parádního pokoje babičky, který vypadá jak vystřižený z prvorepublikových katalogů?

Naďa Reviláková se jako dramaturgyně v rozhlase věnuje pořadům o knihách a historii. Na literární scénu vkročila dnes již třídílnou sérií pro děti (Deník Dory Grayové, Vlajka Viktora Vaňka, Medailon Emilky Horové) a sci-fi o cestování v čase Opraváři času. Do všech těchto knih autorka vložila historické reálie. Nejinak je tomu i v její první knize pro dospělé Na kameni kámen.

Příběh se zabývá osudy Židů, kteří žili mezi námi, aby během holokaustu byli připraveni o svá práva a majetek a zmizeli. I tím, jak zbytek povědomí o nich smetly časy socialismu. Ze synagog se staly sýpky a skladiště, náhrobní kameny ze hřbitovů posloužily jako levný stavební materiál. To až současnost se snaží tyto stopy obnovovat a připomínat jména zmizelých sousedů prostřednictvím „kamenů zmizelých“.

První knihou, v níž jsem se setkala s pojmem transgeneračního přenosu traumatu, byl skutečný příběh Jennifer Teegové Můj dědeček by mě popravil. Do té doby jsem netušila, že něco takového je možné. Proto mě námět knihy Nadi Revilákové už tolik nezaskočil a nechala jsem se unášet jejím vyprávěním. Kniha se četla jako detektivka – na první stránce mě zaujala, v průběhu četby napínala a nutila rychle pokračovat až do poslední stránky.

Jestliže rádi nahlížíte do historie, pak by se vám román Na kameni kámen mohl líbit. Zároveň je však ryze současný a řeší i soudobé otázky. Zaujme romantiky i milovníky napínavých příběhů. Po dočtení vás navíc přinutí se zamyslet nad vaší rodinnou historií, zda i ve vaší DNA náhodou nedříme nějaký neblahý odkaz vašich předků…

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNa kameni kámen

Reviláková, Naďa

Kniha Zlín, 2025

Napsat komentář