Osud československých legionářů formou komiksu

Svoboda_uvodni
Působivě zpracovaný komiks Jeana Denise Pendanxe a Krise sleduje dobrodružnou cestu dvou československých legionářů v Rusku. Fiktivní deník jistě zaujme nejen mladší čtenáře.

Svoboda! – historické vyprávění i románová epopej – je imaginárním deníkem bojovníka Českých legií v Rusku o první světové válce popisujícím skutečnou železniční odyseu, která se odehrála v chaosu ruské revoluce.

Svoboda! I
Praha 1938. Josef Černý, židovský učitel výtvarné výchovy, se dovídá o Mnichovské dohodě. Hluboce ho zraní zrada Francie, jeho matky a adoptivní země, a okamžitě si představuje: smrt Československa, své republiky, které před dvaceti lety pomohl přejít ze snů o svobodě k realitě. Pepa objevuje své staré skicáky a vyprávění svého přítele, spisovatele Jaroslava Haška, a vzpomíná…
Čeljabinsk, květen 1918, zde to všechno ve skutečnosti začalo. Regiment Jaroslava se konečně připojí k opožděné jednotce první České divize, která se na stanici zasekla na tři týdny. Mezi nimi je i jeho přítel Pepa, ale radost ze shledání je krátká. Dramatické události se dávají do pohybu…

Svoboda! II
Svoboda! II plynule navazuje na první svazek. Čeljabinsk, květen 1918, zde to všechno ve skutečnosti začalo. Regiment Jaroslava Haška se konečně připojí k opožděné jednotce první České divize. Mezi nimi je i jeho přítel, projektant Pepa, který je zraněn kusem železa vyhozeného z projíždějícího vlaku plného Maďarů. Pepovi druhové vlak zastaví a viníka popraví. Krutý čin bude mít brzy děsivé následky. Zatímco se Pepa zotavuje ze svého zranění, Jaroslav a další čeští vězni jsou propuštěni generálem Čečekem, velitelem 1. Československé divize. Od této chvíle vzniká napětí mezi legionáři a vojáky Trockého Rudé armády…

 

Svoboda! I.+ II.

Autoři: Jean Denis Pendanx, Kris
Přeložil: Richard Podaný

Počet stran: 96
Vazba: vázaná
Formát: 230×325 mm
ISBN: 978-80-87596-29-6
Doporučená cena: 320 Kč

Knihu Svoboda! I.+ II. vydalo nakladatelství Meander v edici Pro Emu.

 

Ukázka z knihy

Svoboda_ukazka2

Prohlédněte si na webu nakladatelství další ukázky.

 

O autorech

Jean-Denis Pendanx se narodil v Daxu v roce 1966. Studoval grafiku v Toulouse a později v Paříži. Svou kariéru zahájil navrhováním obálek časopisů. Na svém prvním komiksu, které vyšlo roku 1991, spolupracoval s Dougem Headlinem.

Zdroj informací: lambiek.net

Kris (*1972), vlastním jménem Christophe Goret, je francouzský autor komiksů.

 

Edice Pro Emu

Ediční řada Pro Emu je průkopnicky věnovaná modernímu komiksu. Jako první zde vyšla kniha Lucie Lomové Anča a Pepík zasahují (2006), obsahující příběhy dvou myší, které v devadesátých letech vycházely ve Čtyřlístku. V této edici vydává nakladatelství Meander také oceňované zahraniční komiksy, které tak zpřístupňuje českému čtenáři. Najdete zde rovněž knihy Dobrou noc, Planetko!Velký mokrý balónekProfesorova dcera nebo Pajasan a další.

Zdroj informací: Meander


Meander je nezávislé nakladatelství, které se s velkou péčí věnuje originální umělecké tvorbě pro děti a mládež, zejména původní tvorbě a autorské knize, klade přitom velký důraz na výtvarné pojetí titulů. Snaží se vydávat knihy, z nichž bude dětem a mladým lidem jasné, proč se vůbec říká „krásná literatura“. S Meandrem spolupracovali nejen respektovaní autoři (od Violy Fischerové přes Jiřího Stránského, Ludvíka Vaculíka až po Václava Havla), ale také začínající literáti, kteří v Meandru debutovali (například Petr Nikl, z něhož časem vyrostl autor Knihy roku v soutěži Magnesia Litera).

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeSvoboda! I.+ II.
Fiktivní válečný deník příslušníka Československé legie

Pendanx, Jean Denis - Kris

Meander, 2013

Napsat komentář